תיעוד ענק: עצרת ענק כנגד גזרת "גיוס בנות"

למרות מזג האוויר הקשה ששרר אמש בירושלים, התאספו (חמישי) מאות רבות מציבור בני התורה הספרדים לכנס זעקה והסברה נגד גזירת גיוס בנות, שהתקיים באולמי תמיר בראשות גדולי ורבני עולם התורה הספרדי. תיעוד

למרות מזג האוויר הקשה ששרר אמש בירושלים, התאספו (חמישי) מאות רבות מציבור בני התורה הספרדים לכנס זעקה והסברה נגד גזירת גיוס בנות, שהתקיים באולמי תמיר בראשות גדולי ורבני עולם התורה הספרדי.

שורת רבנים וראשי ישיבות שהשתתפו בכינוס שיזם 'איגוד בני התורה הספרדים', עלו בזה אחר אל הבמה ודיברו בחריפות נגד הפשרות המתוכננות בוועדת חוץ וביטחון, והבהירו כי כבר היום, עוד לפני העברת התקנות ויישום החוק החדש המתייחס לבנות דתיות באופן שונה מבעבר, הצבא מערים קשיים רבים לבנות רבות ומזמן אותם ללשכות הגיוס כדי לשכנעם וכדי לנסות להטיל ספק במידת הדתיות שלהן וכך לגייסם אל הצבא.

הרבנים הזכירו בדבריהם את פסק ההלכה הברור של מרן החזון איש כי גיוס בנות דינו ב'יהרג ואל יעבור', ולכן חל איסור מוחלט על חברי הכנסת והנציגים החרדים להתפשר אפילו על קוצה של תקנה או חוק שיגרום חלילה לבת ישראל להתגייס לצבא. כמו כן הכריזו הרבנים על איסור מוחלט לבנות להתייצב בלשכות הגיוס גם במחיר של ישיבה בכלא הצבאי.

את הכנס פתח ראש הישיבה הגאון רבי משה צדקה שהאריך בדבריו על המצב החמור שנוצר עקב גיוס הבנות, והכריז כי נעמוד כולנו בעוז נגד הגזירות המתחדשות עלינו חדשות לבקרים.

הגאון רבי ציון בוארון דיבר בכאב על חומרת המצב, והציג נתונים מוסמכים על שינוי מסוכן בהתנהלות הצבא בגיוס בנות דתיות וחרדיות שהחל להתנכל אליהן ולגייסן.

הגאון רבי מנשה שוע מרבני ישיבת יקירי ירושלים גם הוא דיבר בהרחבה על המצב הקשה שכבר קיים עבור בנות ישראל.

אחריהם נשאו דברים הגאון רבי יהודה הראל חתנו של הבאבא סאלי ומרבני ישיבת קול יעקב שאמר בפתח דבריו כי הוא בא גם בשליחותו של הגאון רבי יהודה עדס שנבצר ממנו להשתתף בשל חולשה. אחריו נאם הגאון רבי יעקב לוגאסי ראש הכוללים 'כתר שלמה'.

הגאון רבי יעקב עדס עורר את הקהל על הגזירה הקשה, בדבריו אף חשף עובדות קשות ודברים ששמע מבכירים במערכת הבטחון ומבתיהם של גדולי ישראל. לאחר מכן נשא תפילה מיוחדת נגד המגייסים החרדים למיניהם.

אחריו דיבר בחריפות רבה הגאון רבי אליהו טופיק ראש ישיבת באר יהודה שתקף בחריפות רבה את מערכת השלטון המתנכלת בשנים האחרונות לעולם התורה והבנות הדתיות והחרדיות, בדבריו גם תקף את שר הבטחון ליברמן שמוביל מרידה פומבית בקדושת השבת ובשלמות קדושתו של הציבור החרדי והדתי.
לאחר מכן דיבר הגאון רבי אברהם כהן דיין בית הדין בירושלים.

ולסיום הקריא הגאון רבי דוד בוסו ראש הכוללים קהילות יעקב את החלטות העצרת. בהחלטות נאמר בין השאר: "העצרת מביעה זעקה גדולה ומרה נגד המגמה החמורה שהחלה בעת האחרונה ומתגברת מיום ליום, שהצבא מתנכל לבנות שומרות תורה ומצוות ואפילו לתלמידות סמינרים, דורש מהם להתייצב בעצמן בלשכות הגיוס ומערים קשיים בדרך לקבלת הפטור. כמו"כ נגד ניסיונות הצבא לגייס בכפייה ובפיתויים משונים בנות דתיות לצבא או לשירות לאומי".

עוד נאמר בהחלטות העצרת: "העצרת מכריזה כי אין לשום אדם בעולם שום סמכות לדון ולהכריע על גורל בחורי ובנות ישראל, דבר זה הוא מיסוד קיומנו ואמונתנו ואינו עומד כלל לשום משא ומתן, כל ניסיון לשנות משהו בדבר זה יתקל בהתנגדות תקיפה ונחרצת. וכל המשנה ידו על התחתונה".

"גדולי הדור וראשי הישיבות שליט"א מזהירים באזהרה חמורה בכח תורתנו הקדושה, כי אין שום היתר לשום בת להגיע בעצמה ללשכת הגיוס, בשום אופן ובשום שלב. מנהלי הסמינרים והמוסדות לבנות נקראים לעמוד בתוקף על קיום אזהרה זו".

"העצרת מודיעה כי על פי דעת תורתנו הקדושה אנו רואים במצב זה "גזירת שמד והעברה על דת", אשר עליה נפסק כי בשעת השמד אפילו על ערקתא דמסאני "יהרג ואל יעבור.


"בשם כלל הציבור החרדי בארץ ובעולם, אנו מודיעים ומזהירים, כי נדע להתקומם ולהשיב מלחמה כנגד כל גזירה שתהיה, ונקהל ונעמוד על נפשנו להגן על כל נפש מישראל".

בכינוס השתתפו הרבנים הגאונים: ראש הישיבה חכם משה צדקה שליט"א, עמוד ההוראה הגאון רבי  ציון בוארון שליט"א, הגאון רבי אליהו טופיק ראש ישיבת באר יהודה, הגאון רבי מנשה שוע מרבני ישיבת יקירי ירושלים, הגאון הרב אברהם כהן דיין ומו"צ בירושלים, הגאון רבי אריה יהודה הראל מרבני ישיבת קול יעקב וחתן הבאבא סאלי, הגאון רבי יהושע ויזגן רב קהילת חניכי הישיבות גאולה,הגאון רבי אמנון סבאג ראש ישיבת תפארת משה,
הגאון רבי יעקב ישראל לוגאסי ראש הכוללים כתר שלמה, הגאון רבי דוד פנירי רבה של העיר עמנואל,
הגאון רבי יעקב שילוני דיין ומו"צ בירושלים, הגאון רבי מרדכי פרחים דיין ומו"צ בירושלים, הגאון רבי יצחק טופיק ראש ישיבת באר יהודה, הגאון הרב משה חזקיהו, הגאון הרב שמעון ברזילי, הגאון הרב אברהם שמש, הגאון הרב דוד בוסו ראש הכוללים קהילת יעקב, הגאון הרב חיים דוד יגן משגיח ישיבת באר התלמוד, הגאון הרב דרור כהן, הגאון רבי יואל עדס ר"מ בישיבת קול יעקב, הגאון רבי שבתי וויס מראשי ישיבת אור ברוך, הגאון רבי שמואל טולידנו ראש הכוללים מצעדי גבר, הצדיק המקובל רבי יעקב עדס, הגאון רבי ישי שילוני, הגאון רבי שאול בוסקילה, הגאון רבי משה טופיק, הגאון רבי אביגדור אריאלי, הגאון רבי בנימין נתן כהן נשיא תלמודי התורה יעבץ.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.