תיעוד עצוב: קברי בני יעקב מוזנחים בשדה מרעה (תמונות)

אבסורד: קברי אשר ונפתלי בני יעקב מוזנחים בשדה מרעה. קברי אבותינו אשר ונפתלי בני יעקב אבינו החונים לצד כביש 889 שבגליל סובלים פעם אחר פעם מהצקות, ואפילו מתקן נרות רשמי שהוצב במקום נעקר בן-לילה אחד.

לקראת יום ההילולא של אשר בן יעקב (כ' שבט) יצאו כמה מתושבי צפת לתעד את המציאות העגומה שנראית בקברי אבותינו אשר ונפתלי בני יעקב. בצדי כביש 889 ('כביש הצפון הישן') שבין תל קדש לרמות נפתלי. בשדה מרעה סמוכה סמוך לערימת חרסים שנערמה בצדי השדה. נמצאים קברי אשר ונפתלי בני יעקב אבינו, שיד זדונית ביקשה להעלימם, חלילה, מעל פני האדמה. לאחר סילוק החרסים אותרו ארונות הקבורה העתיקים שנצבעו בצבע תכלת לאות זיכרון לעולים.

"המקום סובל מזלזול מתמשך" מספר העסקן הצפתי רזיאל אוחנה. "אני מגיע למקום לעיתים קרובות ונזקק לטפס על גדרות, גדרות המרעה – חלקם גם עם תיל, בשביל להשתטח על הציון הקדוש. זה ממש לא ייאמן. מדובר במיקום סבוך שמצריך פתרון. לא זו בלבד, גם הקברים לא נמצאים במצב הולם. הם כמעט נבלעים באדמה. עזובים הם ומושפלים בפינה צדדית. מתברר כי השטח הושכר לרעייה על ידי מנהל מקרקעי ישראל לרועה צאן, בן הקיבוץ מלכיה – שהמקום נמצא בתחום שיפוטו. הקבר לצנינים בעיניו והוא לא מחבב, בלשון המעטה, את העלייה של יהודים טובים לתחום המרעה שלו. ואין כאן המקום לפרט. "אבל זה לא לב העניין", מחדד אוחנה. "יש פה התעוררות ציבורית להציל את המקום – הן מבחינת הקמת מצבה נאותה, הן מבחינת שיפור דרכי גישה כיאה לציון הצדיק. צריך לכך הוראה מגבוה בכדי לשפר עד לשנות כליל את ההתייחסות לשטח כולו".

מאגודת 'הצדיקים חיים' שפועלת לשימור קברי צדיקים בצפון נמסר: "לכל הדעות, הגיע אפוא הזמן לשפץ את המקום, להניח גל עד ומצבה לזיכרונם של אבותינו הקדושים, אשר כולנו צאצאיהם, לבנות במקום ציון יפה בנין אבן, ולהושיב ישיבה וכולל על קברם, אשר הוא מקום המסוגל ביותר לעורר רחמי שמים ולקירוב הגאולה".

בשנים האחרונות בזכות פעילות ארגון 'הצדיקים חיים' הופך הציון שבין תל קדש לרמות נפתלי למוקד עלייה לרגל המונית – ובייחוד ביום ההילולא החל בכ' שבט, כמובא בילקוט שמעוני בפרשת שמות. מודעות בכל רחבי הארץ מזמינות יהודים להשתתף בהילולא המיוחדת.

רזיאל אוחנה מספר, כי בשנים עברו השתתפו ביום ההילולה לאורך היום כולו למעלה מאלף איש, מרביתם הגיעו בכלי רכב פרטיים. לדבריו, רק מעיר מגוריו, צפת, הגיעו מאות איש ואליהם מתווספים רבים אחרים באוטובוסים מאורגנים שיצאו מירושלים, בית שמש ובני ברק. "אני מקווה שהתהודה הציבורית שאנחנו רואים בשנים האחרונות למיקום הציון הקדוש תביא את הגורמים הרלוונטיים האחראים על שדה המרעה להבין שיש לכבד את רצון המון עמך בית ישראל המבקש לשפוך צקון-לחשו בכבוד ובלי גדרות מפריעות. הגיע הזמן שקברו של נפתלי לא יזקיק צעידה בלתי-נעימה בדרכים נפתלות. ציון קדוש קודם לשדה מרעה. כיום, לבטח התמונה השתנתה לחיוב. אולם המציאות העגומה שלפנינו לא מאפשרת ליהודים להעתיר בתפילה על קברי בני יעקב".

"הבעיה מוכרת לנו", אומר הרב ישראל דרעי – האחראי של מחוז הצפון ב'מרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים', בכנות. "אנשינו פועלים לעיתים קרובות כדי לסכל עשבייה שמרימה ראש באזור הציון. בעבר גם העמדנו מתקן להדלקת נרות וכן הצבנו שילוט מסודר סמוך לכביש שליד צומת ישע, אך גורמים עלומים הסירו אותם. אי אפשר לדעת מי. זה יכול להיות אנשים מקיבוץ מלכיה שהציון נמצא בתחום שיפוטו, שהדבר לצנינים בעיניהם, ייתכן שזה גורמים רשמיים שלא מוצא חן בעיניהם הקביעה שלנו". "יש לנו בעיה", מסביר הרב דרעי. "אנחנו גורסים שארונות הקבורה המוצבים בקו הם כמובן קברי צדיקים. אולם ברשות העתיקות סבורים כי מדובר בכלל בסתם אתר עתיקות. אנחנו שוקדים רבות על הנושא הזה. אי אפשר לפתור את הבעיה ברגע. זו סוגיה מורכבת למדי. מכל-מקום מי שרוצה, יוכל להגיע קרוב ממש לציון, גם אם להשתטח על הציון עצמו לא תמיד מתאפשר. דרכי הגישה, בסך-הכול, נאותות בינתיים לגמרי".

תגובת 'רשות הטבע והגנים': רזיאל אוחנה מפנה אותנו למכתב בנושא הכאוב ששיגר הרב אברהם אירגאס בשעתו, בשנת תשע"ב, ל'רשות הטבע והגנים' שהמקום נמצא אף תחת חסותה. יוסי ורצברגר, יועץ המנכ"ל, משיב בתשובתו: "רשות הטבע והגנים מכבדת את קבריהם של הצדיקים והמקומות הקדושים המצויים באתרים השונים באזור הצפון. "חלק מהקברים המצוינים בבקשתך מצויים בתוך שמורות וגנים שהגישה אליהם איננה מוסדרת או אינה בטוחה לציבור הרחב. "בשנה האחרונה נערכה עבודת תאום מעמיקה של רשות הטבע והגנים במחוז הצפון למול "אגודת אוהלי צדיקים" בראשותו של הרב ישראל הרצברג שליט"א , אגודה זו פועלת במטרה לאתר לשקם ולשמר בתי קברות וקברי צדיקים . "בתאום עם העמותה הגדרנו את המקומות והתנאים בהם האגודה תכשיר קברי צדיקים באתרי רשות הטבע והגנים לביקורי קהל לכן מציעה כי תעבירו פנייתכם זו לכבוד הרב העומד בראש העמותה "בנוסף, השטח הוחכר למרעה על ידי מנהל מקרקעי ישראל בהסכם רעייה ולכן פנייה בנושא זה יש להפנות אף למנהל".

תיעוד מהסיור במקום – צילום: ארגון הצדיקים חיים

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. נורא , חייבים לפעול
    ישר כוח לאלו שלקחו יוזמה לפרסם את הדברים
    סבא שלי היה נוסע לשם לפני חמישים שנה אחרי מירון

    חרדי |
    הגב