תיעוד מלב ים: כך השתלטה שייטת 13 על המשט לעזה (וידאו)

לוחמי הקומנדו הימי השתלטו שלשום על ספינת המריאן שעשתה את דרכה לעזה. נוסעי הספינה לא גילו התנגדות והופנו לנמל אשדוד. תיעוד ראשוני מההשתלטות על הספינה

צפו בקטע מההשתלטות – הכתבה המלאה תשודר מחר במהדורה המרכזית


(באדיבות רשת)

שייטת 13 השתלטה שלשום על הספינה "מריאן" שעשתה את דרכה לרצועת עזה במסגרת המשט השבדי. תהליך ההשתלטות היה קצר ולא היו נפגעים.

ספינות חיל הים דרשו מהספינה לשנות כיוון לנמל אשדוד, ובשלב זה החל מעין משא ומתן בין קפטן הספינה וחבר הכנסת באסל גאטס לבין אנשי חיל הים. "הקפטן מבקש להעלות רק אדם אחד, לא חמוש, שידבר איתו", דרש באסל גאטס מאנשי חיל הים באמצעות מגפון.

חיילי השייטת אומנם לא נתקלו כמעט בהתנגדות, אבל בתיעוד ניתן לראות מאבק בינם לבין שניים מנוסעי הספינה שקשרו את עצמם לכלי השיט. החיילים נאלצו להשתמש באקדחי טייזר על מנת להשתלט עליהם, תוך כדי שכמה ממשתתפי המשט צועקים לעברם "אתם תוקפים ספינה במים בינלאומיים".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "ההשתלטות הייתה בהתאם להחלטת הדרג המדיני, ולאחר שמוצו כל הפניות בצינורות הדיפלומטיים". עוד נאמר בהודעת דובר צה"ל: "משהבהירו המפליגים כי אין בכוונתם לשתף פעולה ולהיעתר להזמנה להגיע לנמל אשדוד הוחלט להשתלט על כלי השיט ולהשיטו לנמל אשדוד".

מלבד "מריאן" הבחינו לוחמי הקומנדו הימי בעוד שתי ספינות שלא התקרבו לכיוון עזה ושבו על עקבותיהן. ככל הנראה ספינה רביעית חזרה עוד לפני כן על עקבותיה. הפעילים שהיו על "מריאן" צפויים לעבור לתשאול קצר עם הגעתם ארצה ולאחר מכן יגורשו לחו"ל דרך נתב"ג. על הספינה נכחו, בין היתר, נשיא תוניסיה לשעבר, ח"כ באסל גטאס, ועוד.

"אני מבקש לשבח את חיילי ומפקדי חיל הים על הביצוע הנחוש והיעיל במעצר נוסעי הספינה שניסתה להיכנס לחופי עזה בניגוד לחוק. במשט הזה אין דבר מלבד מפגן של צביעות ושקרים, שרק מסייע לארגון הטרור חמאס ומתעלם מכל הזוועות באזורנו", אמר רה"מ בתגובה לאירועים.

ואילו שר הביטחון, משה בוגי יעלון, הגיב: "המשט הזה לא היה הומניטרי ולא דאג לרווחתו של איש, ורצונם של המשתתפים בו היה להמשיך במסע הדה-לגיטימציה כלפי מדינת ישראל. זהו חלק ממפגן הצביעות והשקר של גורמים שונים בעולם, שמעדיפים לחזק ולתמוך בארגון טרור חסר מעצורים כמו חמאס. אין מצור על עזה, וישראל היא הגורם היחיד באזור שמאפשר הכנסה קבועה של סחורות שונות וקיום פרויקטים הומניטריים. אך אין לנו כל כוונה לאפשר לכל גורם שהוא להבריח אמצעי לחימה שיופנו נגדנו".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. תוספת התואר "כבוד" למנובל שעובד בשרות האויב נראית כהתבזות מיותרת .

    שמעון יפה-נוף |
    הגב