תיעוד קשה לצפיה: תרנגולות נגועות מוטבעות למוות בקצף (וידאו)

תמונות קשות שצילמו פעילי ארגון "אנונימוס" תיעדו כיצד מומתות מאות תרנגולות נגועות במחלה מסוכנת בלול ברמת הגולן. במסגרת השיטה האכזרית, שמתבצעת בחסות המדינה, מוצבת מכונה שמציפה את הלול הנגוע בקצף – עד שכל העופות נחנקים למוות

בתקופה האחרונה נדבקו כמה מהתרנגולות בלול בקיבוץ הגשור ברמת הגולן במחלת עופות קטלנית שנקראת "ניו קאסל", ולכן נדרשה השמדה של כל העופות בלול, כדי למנוע הדבקה של עופות נוספים ואפילו של בני אדם.

על מנת להשמיד את העופות הוצבה מכונה מיוחדת, שמוצבת במרכז הלול, המזרימה קצף שמציף את הלול עד שכל העופות טובעים אט אט למוות. "זו צורת ברברית", אומר הווטרינר ד"ר רובי תל-ארי. "אין לזה תיאור אחר. זה חנק של בעל חיים בעודו בחיים, כאשר הוא רואה שזה מתקרב אליו בקצב מאוד איטי".

הקצב של שיטת ההמתה הזאת הוא בין 7 ל-9 דקות: הקצף לאט לאט מציף את הלול, כשבזמן הזה התרנגולות מנסות להימלט ממנו, דורכות אחת על השנייה, מנסות להתעופף החוצה, עד שהן נכנעות ונחנקות למוות. כשהתהליך מסתיים, והקצף מתבייש, מגיע טרקטור המפנה את הפגרים וקובר אותם. "זה מחריד אותי", מוסיף ד"ר תל-ארי. "זה ממש מחריד אותי מפני שהבנאליות של הרשע היא כל כך קלה… זה רע. זה פשוט רע!".

חשוב להדגיש שהמתת העופות היא הכרחית כשיש תחלואה. לא רק עופות, גם בני אדם עלולים להידבק. אבל ישנן דרכים אחרות ופחות אכזריות: כך למשל באיחוד האירופי מזרימים חומר מרדים למזון ולשתייה של העופות, ורק אז, כשהם כמעט ללא הכרה, העופות מומתים במהירות באמצעות גז. המתה באמצעות קצף אסורה שם.

"מי שעושה את זה השירותים הווטרינריים, זה מדינת ישראל", טוען האחראי על הלולים בקיבוץ הגשור. "אנחנו לא קשורים לזה.. זה המדינה עושה לפי הנהלים שלה, וכנראה קבלנים פרטיים שעובדים בחוזים מול המדינה. אני מורחק מהלול כשזה קורה".

במשרד החקלאות מאשרים שאכן פקחים שלהם הם אלה שממיתים את העופות באמצעות הקצף. במשרד טוענים שהמתה בקצף נחשבת בעולם לדרך ההומנית והמהירה ביותר להמתת עופות, אבל כאמור – באיחוד האירופי הדבר אסור.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.