תכנית נתניהו לתחליפי הדלקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה להביא לאישור הממשלה בשבועות הקרובים החלטת ממשלה' במסגרתה תאושר תכנית רב-שנתית לפיתוח התחבורה החכמה בישראל, שתחזק את הפעילות הקיימת ותבסס את ישראל כמובילה עולמית בתחום.

הנחיה זו באה במסגרת סקירה שנתית והעמקה לשרים שהובאה הבוקר לממשלה, על התקדמות התכנית הלאומית לתחליפי דלקים במשרד ראש הממשלה. הסקירה ניתנה ע"י ר' התכנית הלאומית  אייל רוזנר. במהלך הדיון ניתן דגש על כך שבעקבות ההתקדמויות הטכנולוגיות המואצות בשנים האחרונות, המיקוד העולמי בתחום התחבורה מתקדם לכיוון התחבורה החכמה: רכבים אוטונומיים, שיתופיים, חשמליים, בעלי תקשורת נתונים ביניהם ובין סביבתם. על כן, הנחה ראש הממשלה את ר' המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' שמחון, יחד עם משרד התחבורה והתכנית הלאומית לתחליפי דלקים, להביא לממשלה תכנית מגובשת, עם יעדים מדידים לשנים הקרובות.

 

בסקירה של ר' התכנית לתחליפי דלקים עולה כי מאז הקמת התוכנית, מספר החברות הפעילות בתחום עלה מ-60 ל-500, וכן ההשקעות בתחום (על פני 5 שנים) הכפילו את יעדי הממשלה והגיעו ל-9,000 מלש"ח. מספר קבוצות המחקר עומד כיום על 220, וקהילת היזמים על כ 2500 איש.

התוכנית אשר מטרתה לשמש זרז עולמי לקידום השימוש בדלקים חלופיים, הושקה בשנת 2011, בשותפות של עשרה משרדי ממשלה שונים, ותוקצבה בכמיליארד וחצי ₪ לעשור.

 

בשנים האחרונות ישראל מיצבה את עצמה כמובילה עולמית בתחום וחתמה על מספר רב של שיתופי פעולה עם חברות רכב הרואות בישראל מרכז עולמי מתפתח של טכנולוגיות חדשניות לתחומי התחבורה החכמה. לדוגמה, פרויקט המתנול, שנעשה בשת"פ עם חברת פיאט קרייזלר, השת"פ יצר את הרכב הראשון בעולם שנוסע על כל סוג דלק נוזלי.

בנוסף, התוכנית מעודדת חוקרים בעלי שם עולמי, באמצעות הענקת פרס ראש הממשלה לחדשנות בשימוש בתחליפי נפט על סך מיליון דולר, המוענק מדי שנה. לפני מספר ימים, התקיים הכנס השנתי הבינ"ל לתחליפי דלקים בת"א זו השנה הרביעית ברציפות. הפרס הוענק השנה לשני מדענים, פרופ' מרקורי קַנַצִ'ידִיס מאוניברסיטת נורת'ווסטרן מארה"ב ופרופ' גרגורי סְטֵפַנוֹפּוֹלוֹס מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) שבארה"ב.

בכנס השנה השתתפו למעלה מ-2000 אורחים, 300 אורחים מחו"ל המגיעים מכ-30 מדינות, וכן 40 חברות רב-לאומיות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר"אנחנו שוקדים עליהם במשך חמש השנים האחרונות הוא למצוא חלופות לשימוש בדלקים בתחבורה. השימוש בדלק, בנפט, רוב רובו הולך לשימוש בתחבורה. אנחנו מנסים לקדם את ההשתחררות העולמית מהתלות הזאת, וישראל הופכת להיות מובילה עולמית במציאת חלופות לאנרגיה שמבוססת על נפט. אנחנו עושים את זה על מנת ליצור עולם נקי יותר, בריא יותר וטוב יותר.

אנחנו רואים את הדבר הזה כמרכזי וחשוב, ויש לציין בסיפוק שגם שקמו בישראל הרבה מאוד סטארט-אפים שמפתחים אנרגיה חלופית ושיטות מהפכניות לתחבורה יעילה יותר, בטוחה יותר וגם נקיה יותר".

נתניהו הודה לרוזנר שמסיים את תפקידו בשבועות הקרובים לאחר 4.5 שנים ואמר: "אני מבקש להודות לך אייל על שירות המילואים לאומה, הצבנו יעד גדול מאוד לישראל, ויעד ענק בראיה בינלאומית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.