"תלמידי הישיבות שישהו באומן עלולים להסתבך עם הצבא"

איגוד בני התורה הספרדים מתריע כי תלמידי הישיבות שישהו השנה באומן עלולים להסתבך עם הצבא | למרות הפרסומים, אין כל הסדר מיוחד מטעם משרד הביטחון עבור תלמידי הישיבות הנוסעים לאומן לראש השנה

 

איגוד בני התורה הספרדים המטפלים במשך ימות השנה בתיקים משפטיים סבוכים אל מול הצבא, מזהירים את תלמידי הישיבות החפצים לצאת מהארץ וליסוע לאומן לימי ראש השנה, כי הדבר עלול לסבך את מעמדם החוקי מול שלטונות הצבא.

באיגוד מסבירים: "על פי כללי משרד הביטחון הנגזרים מחוק הגיוס שבשלב זה עדיין תקף מבחינה חוקית, וחל על כל תלמיד ישיבה שמגיש את טפסי ההצהרה בלשכת הגיוס, מותר לתלמידי ישיבות לצאת מהארץ במשך השנה בשני אופנים בלבד; 1. בימי בין הזמנים 2. במהלך השנה לתקופת זמן של שבוע ימים בלבד. כל יום נוסף ואפילו שעה אחת מעבר לזמן המותר (לפי כללי משרד הביטחון, יממה נספרת לפי השעה 12 בלילה), מסבכת את תלמיד הישיבה והוא עלול למצוא עצמו ללא מעמד בן ישיבה על כל ההשלכות הנגזרות מכך".

"השנה", אומרים באיגוד, "תלמידי ישיבות החפצים לשהות בימי ראש השנה על קברו של הצדיק רבי נחמן מברסלב זצ״ל שבאוקראינה, עלולים לחרוג משבע הימים שמותר בהם לצאת מהארץ במשך השנה על פי כללי משרד הביטחון. וזאת לאור העובדה כי ימי ראש השנה אינם נחשבים לימי בין הזמנים על פי משרד הביטחון".

באיגוד חישבו את מספר הימים בהם ייאלצו הנוסעים לאומן, לשהות בחו"ל לימי ראש השנה: "ימי ראש השנה הבעל"ט נכנסים ביום ראשון בערב. כרטיס טיסה ליום ראשון (ערב ראש השנה) עולה הרבה מאוד כסף, ולכן השנה, רוב מוחלט של הנוסעים מגיעים לאומן כבר ביום חמישי ורביעי בשבוע שלפני כן, מה שמוזיל את מחיר הטיסה באופן משמעותי. בנוסף, בנוגע לטיסה חזרה לארץ לאחר ראש השנה – גם היא אינה מיידית, וכך עוברים להם יום או יומיים נוספים של שהות בחו"ל לאחר ראש השנה. כך שבסך הכללי יוצא, שהטסים השנה לאומן, ישהו בחו"ל בין שבעה ימים לעשרה ימים".

באיגוד מדגישים: "בימים האחרונים התפרסמו ידיעות ושמועות על כך שמשרד הביטחון אישר לתלמידי הישיבות לטוס לאומן לעשרה ימים, וימי השהות הללו בחוץ לארץ לא ייחשבו כשהות בחו״ל במהלך השנה", על כך אומרים באיגוד, כי "הרינו להדגיש, כי מבדיקה מקצועית של הגורמים המשפטיים באיגוד בני התורה הספרדים מול הגורמים בלשכות הגיוס ו'מיט"ב' עולה, כי נכון לעכשיו, משרד הביטחון לא הינחה את הגורמים הרלוונטיים בכל שינוי לגבי שהות תלמידי הישיבות בימי ראש השנה באומן, ולכן הכללים שצויינו לגבי יציאה לחו"ל במשך ימות השנה, חלים על כלל תלמידי הישיבות גם בנוגע לנסיעה לראש השנה על ציונו של הצדיק רבי נחמן מברסלב זצ"ל".

"יצויין, כי גם בבדיקה שנעשתה מול גורמים במוסדות ברסלב עלה, כי הם אינם יודעים על הסדר מיוחד שנעשה לטובת תלמידי הישיבות מחסידות ברסלב הטסים לאומן על פי הוראת רבותיהם".

באיגוד בני התורה שבים ומזהירים לא לסמוך על פרסומים לא מוסמכים ברשת, ובכל מקרה לגופו חובה תמיד לבדוק מול הגופים הרלוונטיים, כדי לא להגיע חלילה למצב של הסתבכות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.