תם ה"דד-ליין" של הפסקת האש: חמאס הודיע כי היא לא תוארך; רקטות נורו לעבר אשקלון ועוטף עזה

היום ב-8:00 הסתיימה הפסקת האש בת 72 השעות בין ישראל לחמאס ■ הבוקר רקטה יורטה מעל שמי אשקלון ■ בשעה 4:00 שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול ■ מישראל לא נמסרה הודעה רשמית

היום ב-8:00 הסתיימה הפסקת האש בת 72 השעות בין ישראל לחמאס, ולפי שעה, לא נראית פריצת דרך במגעים להארכת הפסקת האש בתיווך המצריים. לפי דיווחים, חמאס מסר הבוקר כי הפסקת האש לא תוארך. מישראל לא נמסרה הודעה רשמית.

הבוקר נורו רקטות לעבר אשקלון ועוטף עזה, לאחר שבשעה 4:00 לפנות בוקר שתי רקטות נורו לעבר כרם שלום והתפוצצו בשטחים פתוחים. בתחומי המועצה האזורית אשכול נשמעה אזעקת "צבע אדום". מדובר צה"ל נמסר כי לא נמסר על נפגעים או על נזק. דובר חמאס הכחיש ברשת CNN כי חמאס הוא זה שירה את הרקטות. בישראל מבהירים כי ירי חמאס ייענה במכת אש כבדה.

עד ל-8:00 נמשכו הניסיונות לגשר בין המשלחת הישראלית, בהובלת ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד, והמשלחת הפלסטינית, בהשתתפות נציגי הרשות הפלסטינית, חמאס והג'יהאד האיסלאמי – להגעה לפתרון ארוך טווח למשבר ברצועת עזה.

גורם מצרי המעורה בפרטי המשא ומתן, אשר נמשך כבר מאז יום שלישי, אמר היום לסוכנות הידיעות אי-פי כי המשלחת הפלסטינית "הקשיחה" לאחרונה את עמדתה, עם הצטרפות נציגי חמאס והג'יהאד האיסלאמי לשיחות. עזאם אל-אחמד, ראש המשלחת ונציגו של יו"ר הרשות אבו מאזן, אף איים כי יפרוש מהשיחות "אם הארגונים האחרים לא יגלו גמישות".

בפיקוד העורף בוחנים אפשרות להורות לתושבים בדרום לשהות ליד מרחבים מוגנים – זאת לאחר שכבר הוכרזה חזרה מוחלטת לשגרה בכל הארץ. אמש קיימו בפיקוד העורף שיחות עם ראשי הערים והמועצות והכינו אותם לאפשרות כזו. במקביל, במשרד הביטחון החליטו להאריך את המצב המיוחד בעורף ביישובים המרוחקים עד 40 קילומטר מהרצועה עד ליום ראשון. להחלטה הזו יש כמובן גם משמעות כלכלית.

המגעים להארכת הפסקת האש בין ישראל לחמאס נמשכו הלילה בקהיר, לקראת סיומה של ההפוגה הזמנית. המשלחת הפלסטינית לשיחות דנה עם המצרים בסוגיות השונות והמתינה לקבל מהם את תשובת ישראל לדרישותיה.

השיחות בקהיר נערכו בצל האולטימטום שהציב חמאס לפיו יחודש הירי אם לא תהיה הסכמה ישראלית עקרונית להקמת נמל ימי בעזה. דובר חמאס אבו עוביידה איים על ישראל ואמר כי "כל החלטה ישראלית לפלוש שוב לרצועה משמעותה הרס צה"ל. אנו מוכנים להתחיל מחדש את המערכה וללכת למלחמת התשה ארוכה. ההתנגדות מסוגלת בעזרת אללה וכוחו לכפות את תנאיה ואת תנאי העם על האויב הציוני. נהפוך את הטנקים של האויב למשחק בידי עזה".

אבו עוביידה הזהיר כי הארגון עלול לגרור את ישראל ל"מלחמת התשה ארוכה שתשבש את החיים ואת השגרה בנמל התעופה בן גוריון" או לגרור את צה"ל למערכה יבשתית רחבה עם נפגעים רבים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.