תם השקט: 6 רקטות נורו הלילה לעבר הדרום

40 יום של שקט, הסתיימו: במהלך הלילה (ב') נורו לישראל שש רקטות מרצועת עזה. בכלל זאת שוגרו גם רקטות למועצת בני שמעון, לראשונה מאז תום מבצע עמוד ענן. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה, תקף חיל האוויר ברצועת עזה ושר הביטחון הורה לסגור את המעברים מעזה לישראל. בצבא מעריכים כי הג'יהאד האיסלאמי הוא שעומד מאחורי הירי.

מעט אחרי חצות שוגרו ארבע רקטות מהרצועה לעבר מועצה אזורית חוף אשקלון. מערכת כיפת ברזל יירטה שתיים מהרקטות והשתיים הנותרות התפוצצו בשטחים פתוחים. שתי רקטות נורו גם, בשני מטחים שונים, לעבר המועצה האזורית בני שמעון ואף הם התפוצצו בשטחים פתוחים.

בתחילה מערכות החירום זיהו ירי של רקטות נוספות לאזור נתיבות, אך כעבור בדיקה קצרה התברר כי לא היה ירי לאזור. הדי האזעקה והפיצוצים נשמעו גם באזור באר שבע. גם בעיר רהט, במועצה האזורית להבים, במועצה האזורית שער הנגב וביישובי הסביבה נשמעה אזעקה. כוחות צה"ל בדרום פתחו בסריקות לאיתור מקום הנפילות המדויק.

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, קיים הלילה התייעצויות עם ראש אמ"ן ומפקדי פיקוד דרום וחיל האוויר בעקבות הירי ובסיומן הורה על תקיפה מהאוויר של ארבעה יעדי טרור במרכז הרצועה ובדרומה. היעדים, בהם בור שיגור רקטות ומתקן לאחסנת אמצעי לחימה, שייכים לג'יהאד האיסלאמי. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הורה לסגור את מעבר כרם שלום לסחורות ואת מעבר ארז להולכי רגל מרצועת עזה בעקבות הירי.

מהצבא נמסר כי הרקטות שוגרו כנראה מצפון רצועת עזה, וההערכה היא שמאחורי הירי החריג לא עומד חמאס, אלא ארגון הג'יהאד האיסלאמי, שביצע זאת כאקט של התרסה נגד הארגון השולט ברצועה. עם זאת, לא נשללה האפשרות שלירי אחראים פעילים סלאפיים קיצוניים שלא נתונים למרות חמאס. לפני התקיפה הישראלית פינו מנגנוני הביטחון של חמאס את כל המטות והמתקנים הביטחוניים בעזה.

ההידרדרות הביטחונית מגיעה במקביל למשבר בין הג'יהאד האסלאמי וחמאס, על רקע הריגתו של אחד מאנשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד אתמול על ידי מנגנוני הביטחון של חמאס במהלך עימותים ביניהם. הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי הוא מנתק לעת עתה את קשריו עם חמאס. יתכן מאוד שהירי הוא נקמה בחמאס על חשבון ישראל.

"אנחנו די בשוק מהעניין", סיפרה ראש מועצת בני שמעון סיגל מורן, "אני עדיין מקווה שזו הייתה טעות ולא תחילתה של עוד תקופה, של שגרת חירום". לדבריה, "כבר השתעשענו במחשבה שיהיה לנו יותר זמן שקט. אני מקווה שזה משהו ספורדי שלא יחזור על עצמו, בטח לא עם יציאתם לחופש של הילדים".

גם ראש העיר רהט פאיז אבו סהיבן סיפר כי "שמעתי אזעקה ואז בום. אנחנו עדיין לא יודעים היכן הייתה הנפילה. תושבים נבהלו, אנשים מתקשרים אליי כל דקה. כבר מזמן לא שמענו אזעקה בעיר אבל אנחנו בכוננות תמיד. כנראה חזרנו לשגרה. אני לא יודע מה יש בעזה עכשיו, אני מחכה לקבל הנחיות מפיקוד העורף על מנת להרגיע את התושבים".

שי חג'ג', ראש המועצה האזורית מרחבים, אמר בתגובה לירי הרקטות: "אני מאמין שממשלת ישראל תדע לעשות את הדבר הנכון על מנת להגן על תושבי הדרום, בייחוד בימים אלה, לפני יציאת הילדים שלנו לחופשת הקיץ".

גם בשבוע שעבר, ביום רביעי בבוקר, נרשם ירי לעבר שטחי ישראל ואז היו אלו תושבי אשקלון וסביבתה שהתעוררו בבהלה לצלילי אזעקה. מערכת האיכון זיהתה אז שיגור של שתי רקטות לכיוון העיר, ושלישית לאזור המועצה האזורית חוף אשקלון. עם זאת, לאחר מכן התברר כי נורתה רק רקטה אחת, שהתפוצצה בשטחים פלסטיניים ולא בשטח ישראל. גם יומיים קודם לכן נשמעה אזעקה בעוטף עזה, אך גם אז הרקטה נפלה ברצועה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.