תם מבצע הפינוי: דמעות, מכות, צלב קרס ו-60 פצועים

לאחר יום סוער, משטרת ישראל סיימה את משימתה לפינוי הישוב עמונה- מבצע ״גן נעול. התושבים נפרדו בדמעות, לקראת הסוף השוטרים איבדו את הסבלנות ופעלו באלימות כלפי המתיישבים. צפו בתיעוד.

לאחר יום סוער, משטרת ישראל סיימה את משימתה לפינוי הישוב עמונה- מבצע ״גן נעול״: כוחות הביטחון החלו בשעות הצהריים בפריצה לתוך בית הכנסת, המבנה האחרון בו נותרו פעילים ותושבים במאחז עמונה. לאחר שעות של ניסיונות לקיים משא ומתן והידברות בין הצדדים, החלו הכוחות להסיר את החסמים שהציבו המתבצרים – קורות עץ וברזל ונעילה של הדלתות.

בהודעת המשטרה נאמר: ״משטרת ישראל השלימה את המשימה שהוטלה עליה לפינוי הישוב עמונה מתושבים ומאנשים נוספים בהתאם להחלטת בית המשפט ולהנחיית הדרג המדיני, על מנת לאפשר לצה"ל ומשרד הבטחון לפנות את הבתים והתשתיות״.
המשטרה פינתה את כלל תושבי הישוב למדרשה בישוב עופרה. בנוסף, הרחיקה המשטרה למעלה מ- 1,000 אנשים שהגיעו למקום חלקם, על מנת להזדהות עם המתיישבים, חלקם על מנת למחות וחלקם, על מנת לנסות למנוע את פינוי הישוב בכח.

בכך, השלימה המשטרה את המשימה שהוטלה עליה וסיימה את תפקידה במבצע הכולל.  כ-13 צעירים נעצרו לאחר שהפרו את הסדר במקום והשתמשו באלימות כנגד השוטרים.

במהלך המבצע, שהחל אתמול (רביעי 01.02) בשעות הבוקר, נפצעו כ- 60 שוטרים, חלקם טופלו במקום וחלקם פונו לקבלת טיפול בבתי החולים באזור. כל השוטרים שנפצעו מוגדרים כעת במצב קל, וחלקם אף חזרו כבר לפעילות מבצעית.

כשנכנסו השוטרים לבית הכנסת, הם הבחינו בצעירים שהכינו עצמם מבעוד מועד לרגע כניסתם. הפעילים השתמשו בשלשלאות, קשרו עצמם זה לזה, ואף לצמיגים כבדים שהוכנסו מוקדם יותר לבית הכנסת.

מבט  אל תוך המבנה מספק מידע אודות השקפת עולמם של חלק מהפעילים ששהו זמן רב בבית הכנסת בציפייה לפינוי. על קירות ההיכל צויר צלב קרס ונכתבו הכתובות "ציונים מהגיהנום", "ציונאצים – סרבו פקודה" ו"ד"ש מהגבעות".

 

מפכ״ל המשטרה, רנ״צ רוני אלשיך מסר: ״משטרת ישראל נערכה באופן מסודר מבעוד מועד, במדרג יכולות זמין, על מנת לאפשר פינוי שקט ומכובד ולהימנע ככל האפשר מפגיעה במפונים, או בכוחות הביטחון. השוטרים הונחו ותורגלו לפעול ברגישות ובסובלנות, תוך איפוק מקסימלי מול תושבי המקום, מתוך התחשבות ברגשות הכאב של התושבים, ומתוך ההבנה כי מדובר במשימה רגשית מורכבת מאד.
משטרת ישראל היתה ערה, לגורמים אחרים, שהגיעו לישוב ולא היו בשליטה כלשהי של הנהגה ציבורית ו/או חינוכית מכל סוג ולכן נערכה לאופציה בה תידרש להתמודד עימם.
כנגד כל גילויי האלימות, בוודאי זו הקיצונית, משטרת ישראל תפעל למצות את הדין כנגד פורעי החוק, כפי שהיא נוהגת דרך קבע ועל סמך כלל הראיות שנצברו על ידה במהלך המבצע״.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.