תן לי יבנה וחכמיה! המהפיכה השקטה בעיר

בעיר יבנה מתחוללת בשנים האחרונות מהפכה שקטה בכל הקשור בהתחדשות עירונית. קרבתה של העיר למרכז ולמרכזי התעסוקה מעלים תדיר את ערך הנדל"ן בה ובמיוחד את המבנים הישנים המיועדים לעבור שיפוץ מהיסוד. לפניכם סקירה מהמתחדש בעיר הדרומית.

העיר יבנה היא עיר בינונית בגודלה. היא מונה כ- 35000 תושבים. מיקומה של יבנה הוא מרכזי. היא נמצאת במרחק של כ- 25 ק"מ מתל אביב, כ- 10 ק"מ מרחובות, וכ- 7 ק"מ צפונית לאשדוד. השילוב שיש בה בין מיקום מרכזי, קרוב למרכזי תעסוקה, מסחר ומחקר יחד עם ריחוק מספיק בכדי לאפשר חיים שקטים ורגועים מושכת אל העיר אוכלוסיה רבה שהיא צעירה. ביבנה מהווה חתך הגיל הנמוך מ- 50 כ- 60% מהאוכלוסיה. זוהי עיר מודרנית שנמצאת בצמיחה מתמדת וניכרת בה הקפדה על שימור אזורים ירוקים וגם גישה חינוכית ששמה דגש רב על איכות הסביבה. חלק מהחשיבה הירוקה מחד וההתארגנות למציאת פתרונות דיור לזוגות צעירים מאידך בא לדי ביטוי בפרויקטים של פינוי בינוי הנעשים בעיר ממש בימים אלה.

היתרונות שבפרויקטי פינוי בינוי
פרויקט פינוי בינוי או במילים מקצועיות יותר התחדשות עירונית בא לענות על כמה צרכים תוך שימוש במשאבים הקיימים, במיוחד בשטחים מיושבים אשר אינם ממומשים במלוא הפוטנציאל שבהם. פרויקטים אלה כוללים הריסת מבנים ישנים אשר מכילים מספר קטן של דירות ביחס למספר הדירות שניתן להקים על אותו שטח אם תהיה בו בניה לגובה. המבנים החדשים יכולים להכיל גם מספר דירות הגדול פי חמישה ממספר הדירות במבנים הישנים. נוסף על כמות הדירות הגדלה מדובר על דירות חדשות, בעלות תשתיות חדשות, דירות גדולות יותר מהדירות שהיו במבנה הישן. שטחים שנוצלו קודם לחניה יתפנו בעקבות הקמת חניון תת קרקעי ברוב הפרויקטים. לרוב כולל הפרויקט גם הקמת שירותים שונים לדיירים כמו גני שעשועים ומרכז מסחרי. פרויקט זה מאפשר סיכוי לזוגות אשר רוכשים דירה לרכוש אותה בלב העיר, מה שלא היה אפשרי קודם לכן. כך השכונה משנה את פניה, מקבלת מראה אסתטי ומודרני ומושכת אוכלוסיה איכותית וצעירה.

פרוייקטים של פינוי בינוי ביבנה
שני הפרויקטים המרכזיים של פינוי בינוי ביבנה נעשים בשכונת נאות שז"ר בעיר. מתחם חרמון ברחוב חרמון בבתים מספר 12-22 ומתחם כרמל שנמצא בצפון העיר. הבתים שברחוב חרמון הם כאלה שהוקמו בשנת 1970 ולכן אלה בניינים שאינם עומדים בתקנים לגבי עמידות בפני רעידות אדמה, כך שרווחם של התושבים הוא כפול. במקום מתוכננים להיות מוקמים חמישה מגדלים שיכילו 471 דירות. מדובר על הבדל של יותר מפי חמישה לעומת מספר הדירות בבניינים העתידים ליהרס שהיו 92 במספר. עד כה רובם המכריע של הדיירים בבניינים חתמו על הסכמה לביצוע התכנית. למעשה מדובר כאן על פרוייקט בינוי פינוי משום שהמגדל הראשון יבנה בטרם יהרסו המבנים. הדבר מאפשר לתושבים לעבור באופן מיידי לדירתם החדשה. הדירות אותם יקבלו הדיירים המפונים הן דירות שלושה וארבעה חדרים עם מרפסת שמש. בקומות הגבוהות של כל בניין יוקמו דירות מיוחדות ופנטהאוזים. מייד עם הריסתם של המבנים הישנים מתעתד לקום על שטחם פארק ציבורי רחב ידיים ובו גן משחקים לילדים. התכנית השניה המתייחסת לאזור הכניסה הצפונית לעיר יבנו 286 דירות במקום 56 הדירות הקיימות כך שגם כאן מדובר על יחס של חמש דירות חדשות על כל אחת ישנה. בשני הפרויקטים מתוכנן כי בקומה הראשונה של כל בניין יוקמו חנויות כך שהמקום יהווה גם מרכז מסחרי. אחת המועמדות לראשות העיר יבנה טוענת כי לא ניתן לבנות שכונות חדשות ולהגדיל את שטח העיר מבלי לטפל בשכונות הותיקות הסובלות מהזנחה ולכן יצאו שני הפרויקטים הללו לדרך. לפי דבריה מתוכננים להיות פרויקטים נוספים כגון אלה.

באופן כללי יבנה עתידה לעבור שינויים בתחום החינוך, התעסוקה וגם במענה שהיא מציעה בנושא המגורים. אין ספק כי יבנה היא עיר בעלת פוטנציאל בשל מיקומה הקרוב מספיק לגוש דן על מנת שתושביה יהיו במרכז העניינים אך די רחוק בכדי לאפשר איכות החיים וחיי קהילה פוריים. פרוייקטי פינוי בינוי כאלה אשר פורטו לעיל יסייעו בחידוש שכונות אשר נחשבו למיושנות ושכוללות נכון לעכשיו בעיקר אוכלוסיה מבוגרת וחלשה. שינויים כגון אלה יכולים לשנות לחלוטין את פני העיר ולאפשר לה לממש את הפוטנציאל הגלום בה.

המאמר נכתב באדיבותו של עו"ד עמית יושע

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חבר'ה בקרוב מאוד פינוי בינוי בשכונת שפירא בקרית ים דירות שיכון 50 מ"ר מהים מהלך מדהים..

  חנן |
  הגב
 2. חבר'ה הבחור רציני. הוא בולדוזר של פינוי ובינוי ותמ"א 38. לא בושה להרוויח. מכירים את הפתגם "זה נהנה וזה לא חסר" אז קדימה לעבודה ולכל המעוניינים לרכוש דירות בפרוייקט אתם מוזמנים…

  דרור |
  הגב
 3. שלום לעו"ד.

  מנין לכבודו הנתונים הנזכרים בכתבה. מה הצפי לתחילת הפרוייקטים?

  צחי מור |
  הגב