"תנו למשתלות לעבוד בשבת"

סערת השבת 2? המשתלות בישראל נאלצות לסגור את שעריהן בשבת ונמצאות תחת איום סגירה

 

היום התקיימה ועידת ישראל לגינון ופיתוח הנוף ה-4 בארגון קבוצת "משוב". במהלך הועידה התייחס חבר הכנסת איתן ברושי לנושא סגירת המשתלות ביום שבת הנתון במחלוקת.

מעל ל- 250 משתלות ברחבי הארץ, בעיקר בפריפריה ובמרחב הכפרי, נמצאות תחת איום של קנסות גדולים מאוד ואף סגירה בגלל האיסור על הפעלת המקומות בשבת. בשנתיים האחרונות, החלה הממשלה באכיפה מוגברת על תחום המשתלות ונתנה קנסות על תנאי בסך מאות אלפי שקלים כאיום על משתלות שהעסיקו יהודים בשבת.

חוק שעות עבודה ומנוחה מונע פתיחת עסקים והעסקת יהודים ביום שבת. תחומי הפנאי, בניהם בתי קולנוע, מסעדות, מרכזי תרבות ועוד, מוחרגים מהחוק ויכולים לפעול ולהעסיק יהודים ביום שבת. במשתלות, ממוצע של 30% מהפדיון השבועי מתרכז ליום שבת והסגירה מאיימת על התחום כולו שמעסיק כ- 1500 עובדים בישראל.

לפי בדיקה של המשתלות בישראל כ- 75% מהציבור רואים במשתלה פעילות של פנאי וכ- 90% רואים בעובדי המשתלה סמכות מקצועית בתחום.

איתן ברושי אמר בדיון: לא יכול להיות שהממשלה בישראל תדרוש שענף שלם יעסיק רק לא יהודים. אי אפשר לבנות משתלות מקצועיות על עבודה של עובדים מיוחדים ליום שבת, ובוודאי שלא ניתן למנוע העסקת יהודים במדינת ישראל. המשתלות משלמות את המחיר על התנהגות לא מובנת שיש בה מרכיב גדול של כפייה דתית.

הממשלה הזאת מגלה מוטיבציה חסרת תקדים בעניין המשתלות וההתיישבות.

ברושי סיכם: "גם הציבור הישראלי רוצה לבוא בשבתות ובהרבה מקרים זה הזמן האפשרי היחיד. יש יוזמה להפוך את המשתלות לחלק מתרבות הפנאי כמו כדורגל ולאפשר פתיחה. בנוסף, יש לתת זמן הכנה לקראת סגירת המשתלות בימי שבת. להניח איומי קנסות ללא הכנה לשיטה החדשה היא מכת מוות לתחום ולעובדי המשתלות".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.