תסתכלו להן בעיניים: די לאלימות נגד נשים

שני מקרי רצח של נשים בידי בעליהן היו השבוע, ומעל 20 מקרים מתחילת השנה. אנחנו לא יכולים לעכל ולהבליג, ולכן זו השעה שחייבים להתחיל לפעול ולהזיז מהלכים במדינה הזו. אנחנו פה אחת בשביל השניה וצריכות לפעול בנידון, הרבנית עדינה בר שלום במסר לנשים חרדיות וא' ממקלט בת מלך ביומן אישי ומצמרר. די לאלימות נגד נשים

האלימת נגד נשים, שגוברת לאחרונה, פשוט בלתי נסבלת. בשנה האחרונה היא רק מעצימה את עצמה והמקרים קשים ומזעזעים ביותר. כן, האלימות נגד נשים. זו שעת מלחמה שאנחנו חייבים לדבר עליה, והרשויות צריכות לתת לזה יותר משקל.

הרבנית עדינה בר שלום // צילום: Yossi Zamir/Flash 90

הרבנית עדינה בר שלום, רבנית ואשת חינוך, נרתמת גם היא לשעת מלחמה, די לאלימות נגד נשים, ומדברת אלינו הנשים החרדיות, בדברים שצוטטו ב'ידיעות אחרונות': "החרדיות נענשות פעמיים.

"צריך לקחת אחריות ולהתחיל לטפל במקרים של תלונה כבר בשלבים הראשונים ולא רק כאשר הנשים כבר הגיעו מוכות למקלטי נשים".

היא מוסיפה: "אני ביקרתי במקלטים שבו שוהות נשים חרדיות, וליבי יצא אליהן. הנשים האלו נענשות פעמיים: בפעם הראשונה על ידי הבעל המתעלל, ובפעם השנייה על ידי שהן יוצאות מהבית לסוג של כלא כדי להגן על עצמן ועל הילדים שלהן".

"לא פעם הן מגיעות עם חמישה שישה ילדים, נעקרות ממקום מגוריהם, מבתי הספר ומהסביבה המוכרת. הפתרון הוא להרחיק את הגבר מהבית. לצערי, הדיינים והשופטים לא עושים זאת. ובמאבק הזה אני כתף אל כתף עם כלל הנשים. בחודש הבא אני אגיע לכנסת ליום נגד האלימות כלפי נשים. נשמיע את קולנו, כי אין דבר חשוב מכך.

"גברים חייבים להיו שותפים למאבק הזה. אנחנו לא צריכות לשאת אותו על גבנו לבד, כי אנחנו פגיעות".

עמותת בת מלך גם היא זועקת את זעקתה כל הזמן. "כל יום אנחנו נפגשות עם מקרים קשים של אלימת נגד נשים, והמקלטים של נשים מוכות מלאים. כואב לנו לראות את הסבל של הנשים האלו, וכואב לנו לראות שאין מענה ראוי מהרשויות למען נשים!".

 

מיומנה של אישה מוכה, ששוהה במקלט בת מלך:

#לאהתלוננתי – בגלל אלף ואחת סיבות. בראש ובראשונה כי פחדתי ממנו עד מוות.
ואז כשכבר אזרתי אומץ:
#התלוננתי – כי הייתי נאיבית והאמנתי שהרשויות יסייעו לי…
#התלוננתי – אבל בעלי שוטר/ראש כולל/ עו״ד לענייני משפחה… ומי יאמין לי… והוא יודע ומכיר את כל הפרצות בחוק…
#התלוננתי – אבל קרובי משפחתו העידו עדות שקר במשטרה… הוכחתי זאת מאוחר יותר בהליך המשפטי – ואפילו שלחתי את הפרוטוקול למשטרה, אבל לא נראה לי שאי מי קרא…
#התלוננתי – אבל העזתי לפתוח גם בהליך גירושין, אחרי שנים של אלימות אז זה ״סיכסוך גירושין״… ואוטומטית אני ״אישה נקמנית״ ו״מתלוננת סידרתית״.
#התלוננתי – והיה לי אפילו תיעוד לאלימות כלפי הילדים. אז נחקרתי באזהרה כי ״את בחרת להישאר שם, אבל לילדים אין בחירה – היית צריכה להגן עליהם! למה לא התלוננת מיד?! אבל אז כשניסיתי להגן עליהם, בהמשך:
#התלוננתי – והחוקרת אמרה לי ״מה, פתחנו גן ילדים?!״
#התלוננתי – ולימים הבאתי הוכחות – המשטרה העבירה לפרקליטות, אבל החומר אבד אי שם בדרך…
#התלוננתי – אבל סגרו לו את התיק ״מחוסר ענין לציבור״ – אפילו שהוא הודה באשמה – כי אישה וילדים הם לא ציבור, אז למי אכפת?!
#התלוננתי – אבל אז גם הוא התלונן, וכשנחקרתי והייתי בשוק ובהלם – החוקר אמר לי: ״עזבי אותך, הם כולם עושים את זה… זאת טקטיקה ידועה. אל תקחי ללב!״ אז לא לקחתי, וגם הצלחתי להוכיח שזו ״תלונת שווא״, אבל אז:
#התלוננתי – והתיק שכב בפרקליטות שנה – ונסגר, כי ״גם הוא התלונן״…
#התלוננתי  ו – #התלוננתי ו -#התלוננתי – כי השוטרים אמרו לי שאני חייבת להתלונן, בכל פעם, בשביל הרקורד ״ובסוף הכל יצטרף… והכל יחשב״… אבל אז התלונות נסגרו, בחלקן, בזו אחר זו, מסיבות הזויות ״יש לך תיעוד שלו רק מאחור, והחשוד אינו מזהה את עצמו (!) אז אנחנו יודעים שזה הוא, אבל אי אפשר להעמיד אותו לדין!״- וכך הופכות התלונות ל״חרב פפיות״ – ואני הופכת עם הזמן למתלוננת סידרתית.
#התלוננתי – וכבר יצא המרצע מן השק – וכבר כל הגורמים מכירים באלימותו – אבל ״הוא מצפצף על החוק, ואין לנו מה לעשות…״. אין אכיפה, אין הרתעה, והוא ממשיך בשלו, כי למה לא?!
#התלוננתי – ואז כבר לא מצאתי כוח להתלונן כי התלונות עצמן הפכו לי לחלק מהטראומה… לביזבוז משאבים: נפש, זמן וכסף…  – וממילא לא יוצא מזה כלום, רק המיץ והנשמה…
המס' החם של עמותת בת מלך:  1800-292-333

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.