תעודות כשרות – רק מהרבנות

בג"ץ קבע כי בתי עסק לא יוכלו "להציג כל מצג כשרותי וכי מי שבפועל יצטרך להעניק כשרות תהיה הרבנות שלה הסמכות הבלעדית. { הישג בבג"ץ }

בצעד נדיר אימץ בג"ץ את עמדת הרבנות הראשית לישראל, כשקבע כי בתי עסק לא יוכלו "להציג כל מצג כשרותי וכי מי שבפועל יצטרך להעניק כשרות תהיה הרבנות שלה הסמכות הבלעדית.

בפסק הדין  כתב השופט סולברג שתמך בהצעה, "פרשנותה הנכונה של הוראת סעיף 3(א) לחוק איסור הונאה בכשרות היא זו שהציעה לפנינו הרבנות הראשית. מבַּלעדי תעודת הכשר מטעם אחד מן הגורמים המוסמכים לפי סעיף 2 לחוק, אזי כל מצג כשרותי בכתב, בין אם הוא כולל את המונח 'כשר' (על הטיותיו השונות), בין אם לאו – אסור".

סולברג הוסיף , "הוראת סעיף 3(א) לחוק איסור הונאה בכשרות – חוקתית. אכן, הוראה זו פוגעת בזכות היסוד לחופש העיסוק. ברם, פגיעה זו מצומצמת, ועומדת בתנאיה של 'פסקת ההגבלה'".

 

בעקבות עמדתו השופט רובינשטיין, תחולת פסק הדין הוגבלה לשנתיים, על הרבנות הראשית לפעול להסדרת מערך הכשרות כך שינותק הקשר הבעייתי בין המשגיחים לבעלי העסקים.

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, אמר בתגובה על  ההחלטה כי, "ישנה מערכת כשרות ממלכתית שתפקידה להעניק את 'תו התקן' לכשרות המזון. כל החלטה שהייתה מאפשרת מתן תעודות הכשר אלטרנטיביות, שבחלקן אף פיקטיביות, הייתה מובילה להטעייה קשה כלפי הציבור הרחב ואני מברך על כך שהדבר נמנע"

 

 

הראשון לציון הרב הראשי לישראל הגר״י יוסף: יש לברך על ההחלטה שנועדה למנוע הטעיית ציבור שומרי הכשרות. אני מזמין את כל בעלי העסקים והמסעדות לבוא ולהכיר מקרוב את הרבנות הראשית לישראל, שעושה מאמץ יומיומי כדי להקל עם הציבור ובעלי העסקים בכוחא דהיתרא, יחד עם שמירה על רמת כשרות כנדרש״.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.