תעלומת תאיר ראדה; "הרשעת זדרוב לא נתנה לי לישון בשקט"

בנאומו מול מחוז דרום של לשכת עורכי הדין, הסביר השופט על החלטתו לזכות את זדרוב. צפו

מי הרג את תאיר ראדה? את השאלה הזאת שואלים מאות אלפי אזרחי ישראל שבטוחים כי רומון זדרוב לא רצח את תאיר ראדה. עתה מתברר כי  שופט העליון יורם דנציגר שהודיע על פרישה לפני חצי שנה, שב וטוען כי יש לזכות את רומן זדורוב שהורשע ברצח תאיר ראדה ז"ל. דנציגר היה השופט היחיד שטען במשפט הידוע כי יש לזכות את זדרוב.

בנאומו מול מחוז דרום של לשכת עורכי הדין, הסביר השופט על החלטתו לזכות את זדרוב. "זה לא אומר שבוודאות זדורוב לא היה אשם, אבל זה נופל בקטגוריה של דבר מה חסר",  לאחר מכן התייחס שאלה אם זדורוב לעניין זירת הרצח. "כשזדורוב מועלה למעלה במדרגות הוא מסתכל ככה, כשמגיעים לישורת החבורה עוצרת. למה עוצרת? בהסברים שהשוטרים נותנים לאחר האירוע, בתוך ההליך בבית המשפט המחוזי הם אומרים 'עצרנו כדי לשחרר אותו מהאיזוק'. למה לא לשחרר אותו מהאיזוק לפני שמתחילים בחיפוש?"

"עכשיו, הוא נעמד ככה והוא מסתכל ככה ואז עוד פעם. במרחק של מטרים יש לנו זירת פשע מסומנת עם הסרטים הצבעוניים צהוב ואדום. ואז הוא מוביל אותם לשם. זה לא משהו נורא, אני מסכים, אבל זה נותן תחושה לא טובה".

דנציגר הסביר עוד כי עקבות הנעליים שנמצאו בתא בו בוצע הרצח, היו ממצא שהעלה בו ספק לגבי הממצאים. "תאמינו לי, אי אפשר להגיע לממצא פוזיטיבי שאומר זה נעליים של מישהו, לא של זדורוב אפילו", הסביר. "אבל יש בתא השירותים שלוש עקבות נעל שהן לא של זדורוב במסלול היציאה על הקיר. עכשיו, נניח אני מסכים לקבל את ההנחה שמי שהטביע את העקבות הוא אולי מישהו מצוות החקירה, עובדי בית הספר שנכנס ראה ויצא. שלוש עקבות הנעל האלה נבדקות, המשטרה בודקת את כל מי שהיה בחקירה. אף נעל של אף שוטר לא מתאימה לזה. אף נעל של עובד כלשהו בבית הספר לא מתאימה לעקבות האלה. אותי זה מטריד".

"ברור שהרצח בוצע באמצעות סכין יפנית עם להב משונן. אבל זה מטריד, כי יכול להיות שיש עוד סכין שלא נמצאה, יכול להיות שיש עוד אדם שלא נמצא. זה הדבר, זה מעורר תהייה שלי לא נתנה לישון בשקט".

השופט, מתח ביקורת על כך שלאורך החקירה דאגו  להכניס מילים בפיו של זדורב. "הוא אומר 'חתכתי אותה שיסוף, בבטן וביד'. בבטן, אני אומר לכם, אין שום חתך. שואלים אותו בחקירה השנייה, 'איפה חתכת אותה ביד?', הוא אומר 'כאן' (נקודה אחת), החתך ביד שלה היה כאן (נקודה אחרת). בהמשך החקירה שואלים אותו בסגנון שדומה להדרכה מתוחכמת – 'אולי זה לא בדיוק כאן? אולי זה כאן?'. הוא משתכנע להגיד שזה אולי יותר למטה. עכשיו, זה מעורר תחושת חוסר נוחות, אני לא אומר שעל זה בלבד צריך לזכות אדם".

 

"זה לא אומר שבוודאות זדורוב לא היה אשם, אבל זה נופל בקטגוריה של דבר מה חסר",  אמר לסיכום. "רק לציין שבסוף פסק הדין שלי אמרתי שמבחינתי זה לא שאני משוכנע שאני לא עשה את זה. אני לא הייתי במקום הזה. אני אמרתי שזה זיכוי שהוא כפסע מהרשעה משום שזדורוב הוא שקרן".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.