תקדים: "אין כסף למזונות? צא לעבוד"

שופט ביהמ"ש לענייני משפחה חייב אברך בתשלום מזונות מלא זאת למרות טענת האברך לפיה מלגת הכולל אינה מספיקה לכך

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב דחה לאחרונה את דרישתו של אברך גרוש, אב לחמישה, וחייב אותו לשלם מזונות בסך יותר מ-6,000 שקל, כך מדווח אתר YNET. ע"פ הדיווח באתר, למרות טענת האברך לפיה הכנסתו מהכולל עומדת על 2,000 שקל בחודש בלבד. השופט יהורם שקד הדגיש כי דינם של אברכים כדין כל אב אחר.

את התביעה למזונות הגישה האם בשם חמשת הילדים – בני 4 עד 13.5 – הנמצאים במשמורתה המלאה ומתראים עם אביהם פעם בשבועיים בלבד. היא העמידה את סכום התביעה על כ-9,395 שקל בחודש ועתרה גם לחייב את האב במחצית מהוצאות החינוך והרפואה של הילדים. לטענתה, האב כשיר לעבוד ולהרוויח מעבר למה שהוא מקבל עכשיו מהכולל.

מנגד, האב טען כי הסכום שדרשה האם מופרכים בשל העובדה שהמשפחה חיה בצמצום ומעולם לא הוצאו סכומים כאלה על הילדים. הוא הוסיף שכשהתחתנה עמו היא ידעה שאורח החיים יהיה צנוע ביותר ושהוא אינו מתכוון לעבוד בשנים הקרובות.

השופט שקד התעקש שכל אב מחויב לעשות ככל יכולתו כדי לפרנס את ילדיו. הוא ציין שלא מדובר באדם שאינו יכול לעבוד אלא באדם שהחליט שלא להצטרף למעגל העבודה. מכיוון שהוא לא עבד מבחירה במשך שנים, קשה לחשב כמה היה מתפרנס לו היה מממש את פוטנציאל ההכנסה שלו.

השופט תקף את טענת האב בדבר מלגת הכולל הזעומה שאינה מאפשרת לו לעמוד בתשלום המזונות: "לא אוכל שלא להביע פליאה, ואף מעבר לכך, עת מצא לנכון האב לטעון מחד כי הוא תלמיד כולל ללא פוטנציאל תעסוקתי ולכן יש להניח לו ולכבד את דרכו, ומאידך טען בכתב הגנתו כי האם בעלת תעודת הוראה… ו'יכולה לצאת לעבוד'. על זה נאמר 'נאה דורש, נאה מקיים', וניכר כי כל המוסיף גורע".

השופט הוסיף: "עם כל הכבוד לדרכו של האב ולבחירתו, פעולותיו אלו אינן פועלות בחלל ריק ואין הן משפיעות עליו בלבד…הוא הינו בראש ובראשונה אב לחמישה ילדים שפרנסתם עליו ולעת הזו, טוב יעשה… באם ישית ליבו לעובדה זו".

כאמור, האב חויב לשלם לחמשת ילדיו מזונות של 6,000 שקל בחודש בתוספת מחצית הוצאות החינוך והרפואה שלהם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.