בית המשפט העליון קבע: טיב טעם ורשת AM:PM יסגרו בשבת

בית המשפט העליון קבע בהחלטה דרמטית  כי על עיריית ת"א לאכוף את חוק העזר לסגירת עסקים בשבת – המשמעות: רשת המרכולים טיב טעם ורשת AM:PM  באזור המרכז ייסגרו מעתה ביום שבת.

בית המשפט קיבל את ההחלטה בעקבות ערעור של בעלי חנויות סופרמרקטים בתל אביב שביקשו לבטל פסק דין קודם שלא להורות על סגירת עסקים הפתוחים בשבת.

 בפני  נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס  עלתה השאלה   האם לחייב את העירייה להפעיל אמצעי אכיפה נגד החנויות – אמצעים שעד כה טרם הופעלו.

 "בהתנהלותה הנוכחית, העירייה מאפשרת בפועל הפרתו המתמשכת של חוק זה. מה גם שיש חשש כי נוח לעירייה שלא לעמוד על קיומו נוכח רווחיה הכלכליים מהטלת קנסות", קבע בית המשפט בפסיקתו.

השופט אליקים רובינשטיין מתח ביקורת נוקבת אף יותר על התנהלות העירייה, וכינה את הנוהל של הטלת קנסות בגובה נמוך .  האם הרשות האוכפת צריכה להסתפק בקנס ובסימון 'וי' ולהמשיך כך עוד ועוד, או שמא עליה לחפש דרך אחרת?", הוא תהה.

השופט רובינשטיין ציין שגם ה"עיר ללא הפסקה" אינה בארץ אחרת, וגם בה יש ציבורים המעוניינים בצביון משמעותי של השבת. "גם בתל אביב יש לחפש את האיזון בין שני חלקי ההגדרה – 'יהודית' ו'דמוקרטית', אך הרושם הוא שבמצב הנוכחי הזווית ה'דמוקרטית' דוחקת את רגלי הזוית ה'יהודית'", כתב. עוד הוסיף, כי מרבית האנשים כיום אינם עובדים ביום שישי, ולכן "האם יהא זה בלתי סביר לרכז קניות ביום שישי, ומי שטרח בערב שבת יאכל בשבת, וגם חוק העזר יקוים?".

בית המשפט העליון ביטל את החלטתו הקודמת שקבע כי יש להפעיל את החנויות בשבת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.