תקדים: כנס שידוכים לחרדים וחרדיות

אמש התקיים כנס שידוכים ב"בית קנדה" בירושלים לרווקים ורווקות במגזר החרדי בדגש על כאלה שלומדים באקדמיה ועובדים.

לראשונה בציבור החרדי: כנס שידוכים לסטודנטים וחרדים עובדים.

אמש התקיים כנס שידוכים ב"בית קנדה" בירושלים לרווקים ורווקות במגזר החרדי בדגש על כאלה שלומדים באקדמיה ועובדים.

הכנס התקיים ע"י ארגון אגודה אחת על מנת לענות על צורך הולך וגדל בציבור החרדי של סטודנטים/יות חרדים שמתקשים במציאת זיווג.

"בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה הולכת ומתרחבת של רווקות מאוחרת בציבור החרדי בכלל ובפרט בציבור הסטודנטים וחרדים עובדים" מספר מתי הורוביץ מחברי אגודה אחת.

"לצורך כך, הרגשנו מחויבות חברתית לייצר פתרונות לציבור זה ובכנס ראשון מסוגו עלו האתגרים, הסטיגמות וכמו גם מספר אפשרויות לפתרונות יצירתיים".

חיים (24), סטודנט למנהל עסקים בקמפוס שטראוס סיפר כי "כשהשדכנים מתקשרים ושומעים שאני סטודנט ועובד, אוטומטית אני נכנס לסוג ב' בשוק השידוכים.השדכנים לא יודעים איך "לאכול" אותנו וצריך להיות עיוור בשביל להבין שהציבור הזה כבר אינו קטן ויש לשים עליו את הדעת."

שרה, בעלת תואר ראשון במנהל עסקים מספרת אף היא על תופעה דומה כאשר החלה לשמוע שידוכים. "הלחץ מההורים והשדכניות, הוא למצוא בחור ישיבה וכזה שילמד אחר החתונה, וצריכים להבין שאמנם הערך העליון הוא לימוד תורה, אך לא חסר בחורים עובדים או כאלה שלומדים באקדמיה והם חרדים לדבר השם ובחורים מצוינים. השדכנים צריכים להכיר יותר לעומק את הקהל הזה ובכך למצוא בצורה נכונה את הסיר למכסה."

העיתונאי מענדי גרוזמן שהשתתף בפאנל סיפר מכיוון אחר כי "הגיעה תקופה שהתחננתי לחברים, תפסיקו לשקר עלי בשידוכים, אני רוצה שידעו את האמת, אני לא לומד שטייגען כל היום"

מיכאל נכטילר מנחה הפאנל הבטיח: "אנחנו רק בתחילת הדרך, ההענות הגדולה לימדה אותנו שנגענו בבעיה רחבה שלא תיפתר ביום אחד, נמשיך לפעול מתוך אחריות חברתית לנו ולדור הבא והעיקר שיהיה במזל טוב."

צילום: בעז בן ארי.
כנס 4 כנס 3 כנס 2 כנס

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. באמת מוזר חוסר ההפרדה, והפנאל המשותף, כנראה שיש כאלה שהבעיה שלהם הוא לא רק האקדמיה (ואולי כן?)

  מיקי |
  הגב
 2. הרעיון בכנס הזה הוא לצאת מהחוקיות המקובלת. ולמצוא דרכים חדשות לעולם השידוכים הישן והמעיק.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. מה בוער לעשות את זה בלי הפרדה? אולי גם שישימו מאחור חופה למי שרוצה לעשות את זה זריז, בהחלט הגזמתן, רעיון מבורך שיכול להביא הרבה תועלת, אבל מקובל בציבור החרדי לעשות לפחות הפרדה מינימלית בין גברים לנשים מחיצה אחת או שתיים, ומי שזה לא בוער לו, לא חייב, אבל שלפחות לא יקרא לעצמו חרדי ויתלונן אח"כ על זיווג, נמאס מהמצב שאנשים לא שמים לעצמם גבולות ואח"כ מתבכיינים שהם נקראים 'שונים', חבר'ה תתעוררו, תחליטו היכן הקווים האדומים שלכם ממוקמים, קבוצת נשים שממתינות לזיווג שעומדת מאחורי קבוצת גברים שממתינים לזיווג, מהווה הפרה מוחלטת של 'החוקיות החרדית' המקובלת

  אנוכי |
  הגב