תקווה לחרדים: הברית בין הבית היהודי ללפיד – שוב על סף פיצוץ • הויכוח: גיוסי בני הישיבות

הפיצוץ בין יאיר לפיד ל'בית היהודי' – קרוב מתמיד:

אמש (ב'), התברר כי 'הבית היהודי' חוזרת בה לפי שעה מהסיכומים שהושגו בהסכם הקואליציוני על חוק גיוס בני הישיבות, למרות שמדובר בחוק שבמפלגה של לפיד, בת בריתה הנאמנה של 'הבית היהודי', מייחסים לו חשיבות רבה מאד.

הפיצוץ הקרב נחשף הבוקר בעיתון 'מעריב', שמדווח כי אמש, במהלך דיון נוסף שערכה הוועדה לשוויון בנטל בראשות ח"כ איילת שקד מהבית היהודי, התברר המחלוקת המרכזית היא סביב גיל גיוס בני הישיבות. בבית היהודי הבהירו אמש כי הם מתנגדים לקביעה כי חובת הגיוס תחול בגיל 21, זאת למרות ההסכם הקואליציוני שנחתם בעת הקמת הממשלה וגם לסיכומים שהושגו במהלך דיוני ועדת פרי.

למעשה, החלה המחלוקת בעקבות ניסוח שגוי של סעיף גיל הגיוס, כפי שנוסח על ידי הממשלה. מהניסוח עלתה המשמעות כי גם לאחר תקופת המעבר של החוק לא תוטל חובת גיוס לצבא או לשירות האזרחי לצעירים חרדים המגיעים לגיל 21. לפי אותו סעיף, יוכלו בציבור החרדי לעמוד ב'יעדי הגיוס' גם באמצעות גיוסם של צעירים חרדים בשנתונים מבוגרים יותר – עד גיל 26, ולא רק באמצעות גיוסם של בני ישיבות עד גיל21. המשמעות למעשה היא כי שיעור החרדים שיתגייסו בכל שנה יקטן באופן משמעותי וכן שהעלות התקציבית עבור כל מתגייס חרדי תגדל בהרבה, משום שככל שהמתגייס מבוגר יותר, כך עלות שירותו בצבא גבוהה יותר.

נציג הצבא בוועדה, תת-אלוף גדי אגמון, שהופתע מהדברים, הודיע במהלך הדיון כי הדברים נוגדים את הסיכומים שהושגו בוועדת פרי. "אני לא מבין ולא מכיר את הפרשנות החדשה סביב חוק הגיוס", אמר. "זו לא היתה הכוונה של ועדת פרי".

ח"כ עפר שלח מיש עתיד, היה חריף הרבה יותר. הוא הודיע מפורשות כי משמעות הדברים מעקרת לחלוטין את כל מטרות החוק. "הסעיף הזה סותר את כל מהות החוק. איזה מן שוויון יצרנו ככה? זה לא יכול להיות וזה לא יעבוד".

ב'יש עתיד' הבהירו אתמול כי לא יסכימו בשום אופן לבטל את חובת הגיוס לחרדים בגיל 21, גם כאשר הדבר יוביל למשבר קואליציוני. "הסעיף הזה ישתנה ולא יישאר כפי שהוא", מצוטט ב'מעריב' בכיר במפלגה בתגובה לעמדת הבית היהודי. גורם אחר ביש עתיד תקף אישית את יו"ר הוועדה, ח"כ איילת שקד, ואמר: "שקד קצת מתבלבלת כשהיא חושבת בטעות שהיא יכולה להתנהל כמו משה גפני, כשהוא היה יו"ר ועדת הכספים. יש לנו רוב בוועדה ולא ניתן לזה לקרות".

מנגד, ב'בית היהודי' הגיבו לדברים והבהירו כי התנגדותם לסעיפי חוק הגיוס לא מסתכמת רק ביחס לגיל גיוס החרדים אלא גם לסנקציות הפליליות, וכן לנושא הפטור ל'עילויים'. "ניאבק כדי לבטל את הסנקציות הפליליות," הבהיר גורם בבית היהודי. "נילחם גם בכוונה לקבוע מכסת לומדים מתמידים שתיכפה על החרדים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.