תקוות חדשות לחולי הסרטן: חיסון טיפולי חדש למחלת הסרטן

ניסוי ראשוני שבוצע לאחרונה בישראל בהצלחה מחזק את האפשרות שבעתיד ניתן יהיה לפתח חיסון טיפולי למחלה * הוועדה האירופית להערכת תרופות המליצה לאשר תרופה נוספת של 'טבע' לחולים במחלה

בשבועות האחרונים חל מפנה בעולם הרפואה בכל הקשור למחלת הסרטן, וזאת בעקבות ניסוי ראשוני שבוצע לאחרונה בישראל המחזק את האפשרות שבעתיד יהיה ניתן לפתח חיסון טיפולי למחלה. בניסוי, שבוצע בבתי החולים הדסה ורמב"ם השתתפו 15 חולים בסרטן מח העצם מסוג מיאלומה נפוצה, שהמחלה חזרה אצלם לאחר הפוגה. במסגרת הניסוי הוזרקו לחולים חלקיקים של החלבון 1MUC, המאפיין את סוג הסרטן הזה, במטרה שיעודדו את המערכת החיסונית שלהם לייצר נוגדנים למחלה.
מטרת הניסוי הייתה לבדוק את בטיחות הטיפול, אך התוצאות המפתיעות סיפקו אינדיקציה ראשונית גם ליעילות שלו. מתוצאות הניסוי עולה, כי אצל כל 15 החולים שקיבלו את החיסון החלה המערכת החיסונית לפעול. יתרה מכך, אצל חמישה מהחולים המחלה נסוגה לגמרי, אצל ארבע נוספים היא הפסיקה להתקדם ואצל חולה נוסף קצב התקדמות המחלה הואט משמעותית.
פרופ' מיכאל שפירא, רופא בכיר במחלקה להשתלת מח עצם בבית החולים 'הדסה' שהיה מעורב במחקר ציין, כי מוקדם עדיין לדעת כמה החיסון יעיל וניתן יהיה להעריך זאת רק בעוד חמש שנים. אך אם החיסון יתגלה כיעיל, יהיה ניתן להשתמש בו בכל סוג סרטן שיש בו ביטוי לחלבון.
הרב אהרן אברמן, יו"ר ארגון 'לב מלכה' המטפל בחולי סרטן בירך את חברת התרופות 'ווקסיל' שפיתחה את החיסון שהוכח כהצלחה. "כולנו מקווים שהחיסון יתברר גם בעתיד כיעיל, דבר שיעזור ויסייע לאלפי חולים בעולם המצפים בכיליון עיניים למזור שיסייע להם בהתמודדות עם המחלה". ציין הרב אברמן.
בתוך כך, בשורה נוספת הנותנת תקווה לחולי סרטן, הוועדה האירופית שהיא הסמכות המקצועית של רשות התרופות האירופית המליצה לאשר תרופה נוספת המיועדת לטיפול בחולי סרטן שמטופלים בכימותרפיה ומצויים בסיכון להתפתחות נויטרופניה שהיא סיבוך שכיח של טיפול כימותרפי שמתאפיין בירידה במספר תאי דם הלבנים (הנוירופילים). התרופה צפויה להיות משווקת בעוד מספר חודשים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.