תקציב המדינה יונח היום על שולחן הכנסת

התקציב כולל שורה של הטבות למפלגות החרדיות, במרכזן: ביטול הגזירות של הממשלה הקודמת

לקראת תקציב המדינה לשנת 2015-2016 שיונח היום על שולחן הכנסת, משרד האוצר חושף את חלוקת הכספים הקואליציוניים שיועברו לפי דרישות המפלגות בתקציב המדינה.

מדובר בכספים בסך כולל של כ-4 מיליארדי שקלים בשנתיים הקרובות, מתוך התקציבים הללו מאות מיליוני שקלים יועברו לישיבות ולמוסדות דת וחינוך, כחלק מההסכם הקואליציוני שנחתם עם המפלגות החרדיות, כאשר בתקציב 2015 מיועדים לכך 1.4 מיליארד שקל, ועוד 525 מיליון שקל שיתווספו בשנה הזו ובשנה הבאה לתקציב הישיבות. בכך יבוטלו רוב גזירות לפיד מהממשלה הקודמת.

לפי החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, משרד האוצר לא מדווח על חלוקת הכספים לפי דרישותיהן של הסיעות אלא מציג את הכספים בחלוקה לפי משרדי הממשלה, בחישוב די פשוט יוצא כי ליעדים המזוהים עם דרישות יהדות התורה וש"ס יועברו כ-470 מיליון שקל, בנוסף לכך עוד 80 מיליון שקל יוקצבו לפי דרישת שר הבריאות המיועד יעקב ליצמן להרחבת טיפולי השיניים בחינם לילדים עד גיל 14, בסך הכל התקציב לסיעות החרדיות עומד על כ-1.6 מיליארד שקלים.

גם סיעת 'הבית היהודי' לא טמנה את ידה בצלחת ובסך הכל ליעדים המזוהים עימם יועברו כ-900 מיליון שקלים, זאת בנוסף לפרויקטים שמקדם שר החינוך נפתלי בנט בסך כולל של כ-1.7 מיליארד שקלים, בין הפרויקטים שמקדם בנט ניתן למנות את הוספת סייעת שנייה בגני הילדים, צמצום מספר הילדים בכתות וחיזוק לימודי המתמטיקה, כמו כן קיימת גם תוכנית הלמידה המשמעותית והקייטנות, בסך הכל ליעדים המזוהים עם סיעת הבית היהודי יוענקו יותר מ-2.6 מיליארד שקלים.

באופן לא מפתיע הסיעה היחידה בקואליציה שלא הקצתה כספים ליעדים סקטוריאליים המזוהים עמה היא מפלגת 'כולנו' של משה כחלון שאת הכספים ששוריינו בהסכמים הקואליציוניים לפי דרישתה מיועדים למטרות כמו הגדלת שכר החיילים, הגדלת קצבאות הבטחת הכנסה לקשישים ותשלום דמי אבטלה לעצמאים, בנוסף לכך במסגרת הגדלת קצבאות הילדים קיימת תוכנית "חיסכון לכל ילד" שכזכור, הגיעה כפשרה בעניין הקיצבאות בין שר האוצר לבין המפלגות החרדיות, הדבר צפוי לעלות כ-2 מיליארד שקלים בשנת 2016.

כאמור, היום יובא תקציב המדינה לאישורה של הכנסת, ככל הנראה הוא צפוי לעבור ברוב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.