תקציב עולם התורה – עשירית מתקציב האוניברסיטאות

בצל הקריאות החוזרות ונשנות להקטין תקציבים לישיבות ולכוללים, חושף 'אקטואליק': תקציב עולם התורה כולו, ישיבות וכוללים, הנו עשירית מתקציב האקדמיה – בזמן שבישיבות לומדים כחצי מכמות הלומדים באקדמיות

אנו רצים והם רצים – ומקבלים 10 מליארד שקלים. עם חזרת הסטודנטים אל ספסל הלימודים לעונה הארוכה ביותר בשנה, עונת החורף תשע"ח, העלה ראש הממשלה בנימין נתניהו סרטון חגיגי לדף הפייסבוק שלו שבו הוא מברך את מאות אלפי הסטודנטים בישראל לרגל שובם אל ספסל הלימודים. מה עם ברכה לבני הישיבות שגם הם חזרו אמש ל'זמן חורף'? כלום, ציוץ לא.
אבל קודם אל הנתונים היבשים לטובת הגולשים, עם פתיחת עונת החורף לשנת הלימודים תשע"ח: מספר הסטודנטים שחזרו אמש ללימודים הוא כשלוש מאות אלף בקירוב (מתוכם כמה עשרות אלפים שעוד לא חזרו, בשל השביתה בחלק מהמכללות). לעומת זאת, מספר בני הישיבות והאברכים שחזרו אתמול ל'זמן חורף' – למעלה מ-140 אלף, כן ירבו.
חשבתם, אם כן, שתקציב עולם התורה הוא כחצי מתקציב האוניברסיטאות בארץ? תחשבו שוב: תקציב הישיבות הידוע כל כך ומודגש בכל הזדמנות בו מנסים שוב ושוב לפגוע בו, הוא כמיליארד ומאתיים אלף שקלים. לעומת זאת, תקציב המערכת להשכלה גבוהה – כעשרה מליארד שקלים. כלומר, תקציב הישיבות הוא כעשירית מתקציב ההשכלה הגבוהה,  בו בזמן שמספר התלמידים בישיבות ובכוללים הוא חמישים אחוז ממספר הסטודנטים.
צריך לזכור שהעובדות העגומות האלה והאפליה הבוטה שעולה מהן כלפי ערכם שלא לומדי התורה בישראל לעומת הסטודנטים, לא משנות את המציאות שארץ ישראל הפכה להיות בית ללומדי התורה, ואם תרצו: הישיבה הגדולה בעולם. אין שום פילנתרופ שמסוגל להעניק מליארד ומאתיים אלף שקלים כל שנה להמשך לימודי התורה.
לכן, הטענות מצד המתנגדים לציונות לוותר על תקציב הישיבות הן לא מעשיות. אילו המוסדות החרדיים יוותרו על התקציבים הם אינם ברי קיום. תשאלו כל מנהל מוסד מה הם סיכוייו לשרוד ללא התקציב. ואדרבה, כשבאים הצד השני לטעון נגד התקציבים לישיבות, חשוב שלכל אחד יהיו את הנתונים הללו על תקציב הישיבות לעומת תקציבי הסטודנטים ביחס למספרם.
ולנו לא נותר אלא לאחל לכל הלומדים שחזרו אמש לספסלי הישיבות והכוללים – זמן חורף פורה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.