תקציב 2016 • "החזרנו את השעון לאחור"

במפלגות החרדיות מרוצים מההישגים בתקציב המדינה ומבהירים: "לא מדובר בסחטנות אלא בהשבת הגזילה"

המפלגות החרדיות הצליחו להשיג סכום כולל של כ-3 מיליארד שקלים במו"מ על תקציב 2016, יש לציין כי כ-2.5 מיליארד שקלים הם תקציבים המיועדים לכלל הציבור ורק כ-500 מיליון מיועדים לחרדים, כך או כך, מדובר בהישג מופלא מבחינה פוליטית ובתיקון של עוולות שנעשו במהלך השנים האחרונות.

ההישג המרכזי הוא, כזכור, התוספת של 2 מיליארד שקלים שיתווספו לקיצבאות הילדים, בנוסף לכך יש את מע"מ אפס שיעלה למדינה כ-600 מיליון שקלים, שני ההישגים הללו אינם באופן ישיר אל הציבור החרדי, אך הציבור החרדי גם ייהנה מהם.

מלבד זאת ישנם את התקציבים המיועדים לחרדים בצורה ישירה, כך למשל הבטחת ההכנסה לאברכים, חוק שבוטל שוב ושוב על ידי בג"ץ וכעת הוכנס שוב לספר החוקים, כמו כן הושג הסכם על הוספה של כ-275 מיליון שקלים לתקציב הישיבות.

בנוסף לכך ישנם עוד כמה סעיפים והתחייבויות כגון להחזיר את ההסעות של מערך החינוך העצמאי- דבר שבוטל בממשלה הקודמת וגרם להד ציבורי גדול.

הישג נוסף שרשמו המפלגות החרדיות הוא הגדלת המלגות עבור סטודנטים חרדים, וכן עוד מספר סעיפים המקלם על השתלבות החרדים בשוק העבודה.

כמו כן סגן השר יעקב ליצמן (יהדות התורה) דרש כי יגדל הסיבסוד עבור טיפולי שיניים לילדים, דבר שכזכור התחיל עוד בכהונתו הקודמת של ליצמן כסגן שר הבריאות אך לא המשיך בתקופת השרה לשעבר יעל גרמן (יש עתיד), דרישתו של ליצמן -מיותר לציין- התקבלה.

עוד סוכם כי יבוטל הקיצוץ בתקציבי התרבות של החינוך החרדי ויוחזר לכפי שהיה ב-2012 לפני גזירות לפיד, כמו כן תקציב התוכנית בזהירות בדרכים של רשת מעיין החינוך התורני יוחזר גם כן לרמה שהיה ב-2012.

המפלגות החרדיות הגיעו להסכמה עם האוצר כי יבוטלו הקריטריונים למיצוי כושר ההשתכרות בזכאות למעונות היום המסובסדים, וכן בזכאות לדירה במסגרת מכרזי מחיר למשתכן, משדר האוצר אף התחייב לקדם בנייה של 5000 דירות על קרקעות מדינה בערים החרדיות ביתר עילית, אלעד ובית שמש.

שורת ההישגים הנ"ל גרמו לביקורת מצד גורמים פוליטיים ותקשורתיים שטענו כי מדובר ב'סחיטה חרדית', אך גורם חרדי שעימו שוחחנו הדגיש את העובדה כי רוב מוחלט של התקציבים שהושגו מתייחסים לכל אזרחי המדינה ולא רק לציבור החרדי, כך למשל קיצבאות הילדים ומע"מ אפס, לגבי שאר התקציבים וההישגים שהושגו, טוען הגורם כי מדובר בסך הכל בהחזרת המצב לקדמותו כפי שהיה לפני גזירות לפיד.

גורם ביהודת התורה מסר ל'קוקר': "לא מדובר בסחטנות אלא בהשבת הגזילה אשר גזל לפיד. במובן הזה "הצלחנו להשיב את השעון לאחור"".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.