תקרית בין חילונים לחסידי בעלזא בכפר הנופש: התושבים חוששים כי החרדים ישתלטו על הישוב – החסידים: "מדוע אסור לאדמו"ר לנפוש"?

האדמו"ר מבעלזא שוהה בכפר הנופש הרי"ף שמדרום לגדרה שבצפון. כפר הרי"ף הוא מושב בגבול השפלה ומישור החוף הדרומי, סמוך לקריית מלאכי ונקרא על שמו של הרי"ף הוא הרב יצחק אלפסי, מגדולי הפוסקים, שחי בעיר פס שבמרוקו בימי הביניים.

בישוב מתגוררים כ 200 תושבים, לצד האדמו"ר נצטרפו עוד כמה משפחות חסידיות שעברו לשהות סמוך למחיצתו.

במעדני  אברשה בכפר הרי"ף אירעה תקרית  במעדנייה שאיימה להחריף את המצב המתוח  בכפר הרי"ף, מקום פסטורלי שלעצמו.

ב'הארץ' פורסמה כתבה גדולה בסוף השבוע על התיישבותו של האדמו"ר בישוב. בכתבה הביאו את הסיפור  על  חברת הישוב מניה קצביץ, ניצולת שואה בת 85, שעמדה בכניסה ל"אברשה", חרדי לא מוכר ניגש ושאל אם לא מפריע לה, שבחנות זו מוכרים שרצים וטריפות.

חלק מן התושבים חוששים כי בחסות התירוץ של חופשה תמימה עזב האדמו"ר את קהילתו המשגשגת בירושלים,  בכדי לשנות את צביונו של יישוב חילוני קטן.

האדמור-מבעלזא-כפר-הנופש-הריף-צילם-מגזין-הציבור-החרדי-12

במעדנייה מוכרים אווזים מעושנים ושרימפסים מאודים. מאחורי הדלפק מוטבע, הכיתוב"חנות זו אינה כשרה", לטענת בעלת המקום  גברת קצביץ הייתה מזועזעת מהתקרית עם האברך.

גברת קצביץ  הסבירה ל'הארץ' כי היא יצאה לסיבוב, עברה ליד הקומפלקס המפואר ששוכר האדמו"ר — וקשרה מיוזמתה שיחה עם אחד מאנשיו. במסגרת הדיאלוג שאל החסיד, בין היתר, מה מוכרים ב"חנות השנייה" קצביץ העדיפה לא להסגיר פרטים והמליצה שייכנס למעדנייה . אחר כך נפרדו לשלום בחביבות. "אף אחד לא אמר שרצים או חזיר", היא מבהירה.

האדמו''ר מבעלזא כפר הנופש הרי''ף צילם מגזין הציבור החרדי (19)

מקורבי האדמו"ר מספרים כי הבחירה ביישוב חילוני נעשתה במתכוון, "בכדי לספק לו סביבה שקטה ככל הניתן". על  הבית בקרית יערים אומרים בסביבתו, "שהיא איננה מרוחקת מספיק מהקלחת התובענית של ירושלים, מה גם שהאקלים בה זהה, והאדמו"ר הסובל מקור חיפש יעד חמים יותר".

בקבוצת פייסבוק סגורה של כפר הרי"ף, מכנים את ביתו הזמני של האדמו"ר "הכולל",  על השער הכניסה החשמלי ליישוב הושבת בסוף השבוע ונשאר פתוח מייחסים  ל"חשש לחילול שבת" גולש ביקש להרגיע כתב: "אני מעריך שהשער, כמו בלא מעט פעמים, התקלקל".

"זוהי תחילתה של השתלטות נפלאה", כתב אחד התושבים, ואחר הוסיף: "תוציאו את הרובים ותתחילו לרסס",  מישהו שאל: "אם אלה היו ערבים גם אז הייתם כאלה נאורים?".

אברהם צבי דירנפלד, רב ודיין בקהילת בעלז בתל אביב, אומר כי מקור ההתנגדות הוא באווירה הציבורית הנוכחית שמכשירה שנאת חרדים. "90% מאנשי הכפר איתנו, והשאר מרשים לעצמם להמשיך בשיח ההסתה שיוצר חוק הגיוס", הוא אומר להארץ. "מדוע אסור לאדמו"ר לנפוש? אחד מטייל בבנגקוק, אחר בשווייץ והאדמו"ר בחר בכפר בשפלה, כי הוא מעדיף בחורף אקלים יותר דרומי. אין לו שום עניין לחרד או לשנות אף אחד. המקום נשכר לכמה חודשים למקרה שהרבה ירצה לחזור לחופשה נוספת אבל בכל מקרה עוד שבועיים הוא עולה חזרה לירושלים".

צילומים: מגזין הציבור החרדי

האדמו''ר מבעלזא כפר הנופש הרי''ף צילם מגזין הציבור החרדי (23)האדמו''ר מבעלזא כפר הנופש הרי''ף צילם מגזין הציבור החרדי (21)

קרדיט על הסיוע בכתבה:  (ויקיפדיה, רישיון CC-BY-SA)
http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.he

:http://toolserver.org/~daniel/WikiSense/Contributors.php?wikilang=he&wikifam=.wikipedia.org&grouped=on&page=%D7%9B%D7%A4%D7%A8_%D7%94%D7%A8%D7%99%22%D7%A3

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.