על תקשורת נכונה בין הורים לילדיהם

הדרך ליצירת קשר בריא בין הורה לבנו מתחיל במפגש יום יומי של לפחות 20 דקות בהן ההורה עסוק אך ורק בהתעניינות ובמה שעובר על הילד במהלך היום

נדמה שאין יותר נכון מלפתוח את המאמרים החינוכיים מאשר בנושא הזה מאחר שהוא מהנושאים המרכזיים בגידול ילדים בריאים(בנפשם) ומאושרים.

בסרטון שמופץ ברשת מגולמת בדיוק השקפת העולם האמריקנית Time is money. בסרטון רואים ילד קטן שמשווע לקצת יחס מאביו, ומטלפן לאביו במהלך היום כמה וכמה פעמים. בכל פעם מבקש האב מהילד שלא יטריד אותו ומנתק. בערב כשהאבא חוזר מאוחר, הילד ממשיך להטריד את האב בשאלה: "אבא כמה אתה מרוויח לשעה?. לאחר שהאבא התפרץ בכעס הוא מתנצל, ועונה לו: 100 דולרים לשעה. הבן הקטן והאומלל מגיש לאביו את קופת החיסכון שלו ושואל: "אבא יש לי רק 50 דולר, יש לך בשבילי חצי שעה?

המסר זועק וברור: "הילד זקוק ליחס שלנו לא לכסף שלנו" , תקשורת הורים ילדים, זה נושא שלצערנו הקלקול בו הוא רב, נעצור לחשוב מתי היה לנו זמן איכות עם הילדים שלנו, מתי היינו רק אתם בלי להתעסק תוך כדי עם ה"סמארטפון"?.

בלילה נעבור ליד המיטה של הילד ונשאל את עצמינו, האם הוא נרדם עם חיוך הלילה, או נרדם עם חוסר של חום ויחס. לחלק מההורים זה נשמע אולי מוגזם, אבל לעוסקים בחינוך המציאות מלמדת שיש לכך השלכות קשות.

הילד מפתח בעיות בביטחון העצמי ,קשיים בהבעה העצמית ,וחוסר יכולת להביע את הפוטנציאל הגלום בו (בהתבגרות הקשיים הופכים יותר מורכבים ) זהו המחיר.
מצד שני: הרווח בתקשורת נכונה (מעבר למניעת הבעיות הנ"ל) כתוב בספר שמות – יוסף אומר לאחיו ’’וישימני לאב לפרעה’’ רש"י מבאר "לחבר ולפטרון". התורה מלמדת אותנו, שהיסוד של להיות הורה הוא:
א. להיות חבר של הילד ב. לדאוג ולעזור לו – בדרך זו אנחנו מרוויחים השפעה חינוכית גדולה על הילד (כיוון שהדרך לחדור לעולמו של הילד סגורה בפני זרים ).

כשההורה הופך לחברו הטוב של הילד, הילד לא ירצה להפסיד את החברות הזאת, בדיוק כמו שאדם בוגר מתאים את עצמו לחבריו, רמב"ם: "דרך האדם להיות נמשך בדעותיו ובמעשיו אחר רעיו וחבריו".

ממילא הילד יקבל על עצמו ויתאים את עצמו לדרך החינוך שמונהגת בביתו על כל המשתמע מכך, ויצור קשר בריא אם הוריו.(כמובן שאין בדברים להציג פעולה חינוכית, אלא רק דרך ליצירת קשר וחיבור בריא בין הורה לילדו ,ובין ילד לביתו )

בעבודה מעשית : הדרך ליצירת קשר בריא בין הורה לבנו מתחיל במפגש יום יומי של לפחות 20 דקות בהן ההורה עסוק אך ורק בהתעניינות ובמה שעובר על הילד במהלך היום.

נזכור, שמהמילה תקשורת נרקם גם המילה קשר, ולכן הדיבור הוא המחבר בין מבוגרים, וכך גם בין הורים לילדיהם.

(כמובן שאין דיי ביריעה קצרה זו כדיי להקיף את כל הנושא ,ואכמ"ל)

אברהם אריאל יועץ במגוון בעיות רגשיות ואישיות

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מרגש, ונוגע לכולם

  סוף סוף כתבה וכותב לעניין.
  אקטואליק המשיכו כך!

  ירחמיאל |
  הגב
 2. מדהים !!

  מדהים
  מילים שיוצאות מהלב נכנסות אל הלב
  פשוט מילים בעלות חכמה
  אני אישית השכלתי המון מהדברים שנכבתו כאן !!

  אפרת |
  הגב
  • חשוב מאד..

   אין ספק שכדאי להקדיש לפחות 20 דק ביום..זה כלום אבל כלכך הרבה.בדוחק הזמן בין פרנסה לבית כדאי לשים לב

   ספיר |
   הגב