תרגיל העורף הלאומי – בשיתוף האמריקאים: למה מתכוננים?

במשך השבוע החולף התקיימו בישראל מספר תרגילים גדולים, שכללו הן הפעלה של הצבא, הן תרגיל עורף לאומי, והן תרגיל גדול בשיתוף עם הצבא האמריקני. מה המטרה?

צה"ל ערך תרגיל מטכ"לי רחב היקף. תרגיל מסוג שכזה שונה מרוב התרגילים, בכך שהוא מתייחס לרמות הגבוהות יותר של פיקוד ושליטה. דהיינו, שרוב התרגילים שנערכים הם עבור יחידה מסוימת (כמו תרגיל חטיבתי או גדודי וכיוצא בזה), או תרגיל באזור מסוים (פיקוד צפון או יהודה ושומרון וכיו"ב). לעומת זאת, תרגיל מטכ"לי פירושו תרגיל הנוגע למטה הכללי – דהיינו לכל הצבא.

התרגיל הוגדר ע"י דובר צה"ל כ"תרגיל מפקדות", ומכאן מובן  שהוא לא כלל בתוכו את היחידות הלוחמות, אלא תירגל רק את המפקדות הצה"ליות השונות (ולא את החיילים בשטח של העוצבות הקרביות).

בעיקרו נועד תרגיל שכזה, לשפר את רמת המוכנות של מפקדות הצבא, של המפקדים עצמם, ושל הסגל הפיקודי של אנשי המילואים. תרגיל כזה מאפשר גם בדיקה של מערכות הפיקוד והשליטה, מערכות הקשר (תקשורת מחשבים, רשתות סלולר צבאיות, קשר רדיו, קשר לווייני וכו'), וכן תרגול הממשק בין הדרג צבאי לבין הדרג המדיני והרשויות האזרחיות, ביחד עם תרגול של תפקודים ומשימות נוספות שהשתיקה יפה להם.

במסגרת התרגיל הנ"ל נערך גם תרגיל העורף "עמידה איתנה". תרגיל זה כלל את הרשויות המקומיות, מוסדות החינוך, כוחות בטחון והצלה, ואנשי פיקוד העורף. במהלך התרגיל, שנערך בשבוע שעבר, הושמעו שתי אזעקות בכל רחבי הארץ.

יש לציין כי התרגילים הנ"ל נקבעו חודשים רבים מראש, ואין הם קשורים להתרחשות כזו או אחרת באזורנו, ולפיכך הם אינם מלמדים על כוננות צבאית. יחד עם זאת, ניכרת בשנתיים האחרונות עלייה בכמות התרגילים שצה"ל מבצע, והדבר מלמד, כפי שהבהיר גם הרמטכ"ל בעבר, על הדגשת שיפור המוכנות של הצבא.

 

תרגיל ישראלי-אמריקני

בנוסף לתרגילים הנ"ל, התקיים במשך השבוע גם תרגיל "ג'וניפר קוברה", במסגרתו הגיעו לישראל כ- 2500 חיילים אמריקנים, שתרגלו ביחד עם צה"ל תרחישי לחימה שונים, ובמיוחד התגוננות מפני מתקפת טילים ורקטות (ח"ו).

 

שוב, ובניגוד לניחושים ולהשערות הנפוצות, גם כאן מדובר בתרגיל שהתאריך שלו נקבע כבר לפני זמן רב. למעשה, תרגיל זה מבוצע באופן קבוע כל שנתיים, ומאז שנת תשס"א בוצעו כבר 9 תרגילים כאלו.

התרגיל הנ"ל מהווה בראייה האמריקנית המחשה לתמיכה בישראל, ולנכונות לשלוח לישראל כוחות צבא על מנת לסייע בהדיפת תוקפנות איראנית או סורית. גם במלחמת המפרץ (שנת תשנ"א) שלחה ארה"ב לישראל 4 סוללות של טילי פטריוט, שפעלו במשותף עם 2 סוללות ישראליות (ועם סוללה מהולנד – שהוצבה באזור ירושלים).

בתרגיל השנה השתתפו מהצד הישראלי מערכות היירוט – כיפת ברזל, שרביט קסמים, פטריוט, וטילי החץ. מהצד האמריקני השתתפו סוללות טילי פטריוט משופר, וכן ספינת טילים מדגם AEGIS  שנושאת עליה טילי 3-SM שמסוגלים ליירט טילים איראניים מחוץ לאטמוספירה, ובכך לנטרל לגמרי כל נזק אפשרי מהם. טילים אלו השיגו תוצאות טובות בניסויים רבים, וארה"ב מפעילה באופן קבוע מספר ספינות שנושאות אותם, הן בים התיכון, והן במפרץ הפרסי, וזאת כהכנה למתן הגנה נגד טילים איראנים לישראל (ולהבדיל גם למדינות המפרץ). כמו כן תורגל גם שיתוף פעולה עם מערכות אמריקניות נוספות שמוצבות באירופה, וניתן להעבירן במהירות לישראל במידת הצורך.

 

איום אמריקני-צרפתי על סוריה

בתקופה האחרונה מנהל הצבא הסורי, ביחד עם איראן ורוסיה, פעילות צבאית נמרצת ביותר בפרברי דמשק, אותם הוא מנסה לשחרר מידי המורדים שנאחזים בהם כבר מספר שנים. במסגרת פעילות זו מופעלים חילות האוויר וארטילריה – של סוריה ורוסיה – ופוגעים באכזריות באלפים רבים של אזרחים. עוד נראה כי הצבא הסורי גם הפעיל מספר פעמים נשק כימי. בשל כך מאיימות ארה"ב וצרפת בפעולה צבאית נגד סוריה, ונראה כי אכן יש לכך היתכנות מסויימת. פעולה שכזו, במידה ותצא לפועל, תכוון בעיקר נגד מתקני פיתוח וייצור של נשק כימי (נותרו כמה מתקנים בודדים בסוריה לאחר שארגון OPCW  נטרל למעלה מ- 40 מתקנים כאלו), וכן בסיסים של חיל האוויר הסורי, ויתכן שגם מפקדות ומרכזי שלטון.

 

הגברת הלחץ על איראן

במסגרת הפעילות, ההולכת וגוברת, של ארה"ב נגד הסכם הגרעין, פיטר השבוע טראמפ את שר החוץ שלו טילרסון. הנימוק המרכזי שהוא הציג למהלך היה חוסר ההסכמה ביניהם בסוגיה האיראנית, שבה טראמפ מעוניין לפעול בתקיפות רבה יותר.  מחליפו של טילרסון הוא מייק פומפיאו, שהיה עד עכשיו ראש ה CIA  ("המוסד" האמריקני). פומפיאו נודע בעמדותיו הקשוחות מאוד נגד איראן. בעבר הוא הישווה אותה לדאעש, וכאשר התמנה לראש ה CIA  אף טען כי איראן מעונינת להשמיד את ארה"ב, וכי יש לפעול נגד הסכם הגרעין.  פומפיאו גם ידוע כידיד ישראל מובהק.

להערכתי, טראמפ השלים כעת מהלך שיאפשר לו לפעול בנחישות נגד איראן – כעת מוצבים בעמדות מפתח אנשים שפועלים לפי רוחו נגד המשטר הרודני באיראן – החל משר ההגנה מאטיס (שבעצמו השתתף בכיבוש עיראק ולחם בהמשך נגד מיליציות איראניות), עבור דרך סגן הנשיא פנס שתקף אף הוא בחריפות את איראן, וכעת גם שר החוץ. יהיו לכך משמעות קשות עבור איראן, ויש בכך בשורה טובה ומשמחת עבור עם ישראל.

 

הכותב שירת בצה"ל בתפקיד מיוחד, והינו פרשן לעניני צבא ובטחון, ראש ישיבת חב"ד כפר סבא, ומרצה בכיר בעניני יהדות ותורת הקבלה והחסידות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.