תרחיש האימים: בין מאה למאתיים אלף נפגעים (וידאו)

עכשיו מתברר כי ההתרעות התקבלו כבר לפני 15 שנה. שני פרופסורים מהטכניון הזהירו ב-2001, זמן קצר לאחר אסון התאומים, מההשלכות האפשריות וכינו את המיכל "פצצה מתקתקת". { איום נסראללה}

האיום של נסראללה  להפוך את את מיכלי האמוניה באזור חיפה ל"פצצת גרעין" הציף מחדש את החששות בקרב תושבי חיפה.

עכשיו מתברר כי ההתרעות התקבלו כבר לפני 15 שנה. שני פרופסורים מהטכניון הזהירו ב-2001, זמן קצר לאחר אסון התאומים, מההשלכות האפשריות וכינו את המיכל "פצצה מתקתקת".

השניים קיבלו מכתב מעורך הדין שייצג את חיפה כימיקלים בשעתו ובו נכתב כי הם פוגעים בשמה הטוב של החברה ואף נרמז כי הם עלולים להיתבע. בנוסף, נשיא הטכניון דאז הורה להם שלא יזכירו את שם הטכניון אם הם מתכוונים לעסוק עוד בנושא.

במכתב שחיברו השניים, פרופ' עמוס נוטע ופרופ' יצחק סגל, בנובמבר 2001, נטען כי "המכל מהווה סיכון פוטנציאלי לאוכלוסייה המתגוררת ועובדת בסביבה". הדוח שניסחו השניים מזהיר מפגיעה מכוונת במתקן, שהכיל אז לדבריהם כ-12 אלף טונות של חומר מסוכן. נוטע וסגל היו אז מבכירי הסגל האקדמי בטכניון ומילאו בעבר תפקידים בכירים בפיקוד העורף במרחב חיפה. לדבריהם, הם אוימו בתביעה נגדם ונגד המכון.

צפו בוידאו באדיבות רשת

 

השניים ציינו כי עלולה להתרחש תרחיש אימים במסגרתו נפגעים מאות אלפי בני אדם מפגיעה במיכל וציינו: "זהו אינו בהכרח האירוע החמור ביותר".

התרחיש שהוצג כולל "פגיעה מלמעלה בתקרת המיכל וחדירה לתוכו של אמצעי תקיפה". הפריצה עלולה לגרום להבזק ראשוני של מאות טונות של אמוניה: "ההבזק הראשוני יוצר אזור סיכון של 1-20 קילומטרים בהתאם למצב המטאורולוגי. באזור זה ייפגעו – במוות או בנזק בלתי הפיך – 50% מהאוכלוסיה בתוך כחצי שעה".

 

החוקרים הוסיפו כי הסיכון לאוכלוסיה יעמוד על בין מאה אלף למאתיים אלף נפגעים. "האיומים הפוטנציאליים משתנים מאחר שחלות התפתחויות גם בנשק, בשיטות התקיפה ובאפשרויות לתאונות – מנפילת מטוסים קלים ועד פיגוע במגדלי התאומים", כתבו אז.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.