תרחיש הבלהות של נתניהו: המחנה הציוני – 28, הליכוד – 18

תוצאות הסקרים של הימים האחרונים מדירים שינה מעיניו של ראש הממשלה • בכירים בליכוד חוששים כי הבאזז בימים הקרובים יהיה לטובתו של הרצוג על חשבון לפיד מה שעלול ליצור פער בלתי הפיך בצמרת לטובת המחנה הציוני • בתוך כך, הקמפיין הבינ"ל נגד נתניהו נמשך: חברת קונגרס יהודיה קוראת לאזרחי ישראל להצביע נגדו

6 ימים לבחירות ולצד הסקרים המצביעים על היחלשות הליכוד והתחזקות המחנה הציוני, בכירים בליכוד מביעים בשיחות סגורות חשש ממפלה בבחירות.

שר בכיר בליכוד אמר כי ישנו חשש שהמפלגה תיפול ל-17 מנדטים בלבד. זאת, כאמור, בעוד 2 סקרים עדכניים שפורסמו אתמול מצביעים על כ-24-25 מנדטים למחנה הציוני לעומת כ-21 מנדטים לליכוד, גם אחרי נאום נתניהו בקונגרס שהיה אמור לתת תנופה למפלגת השלטון.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נשמע מודאג יותר. "אנחנו עלולים להתעורר בעוד שבוע ולמצוא את ציפי ובוז'י כראשי ממשלה בישראל", אמר נתניהו בעקבות הסקרים האחרונים.

גם שר התחבורה ישראל כץ הודה הבוקר בראיון לגלי צה"ל מהחשש בליכוד מאובדן השלטון: "יש חשש אמיתי, בהחלט, נאמר בכנות. ואם הפער הזה בין הליכוד למפלגת העבודה לא ייסגר יש בהחלט סכנה אמיתית שציפי ובוז'י יהיו ראשי הממשלה ברוטציה בגיבוי לפיד, המפלגות הערביות, מרצ. מי שלא רוצה את הרצוג ולבני חייב להצביע לליכוד, כי אם לבית היהודי יהיה פחות שני מנדטים – מעמדם לא ייפגע".

בתוך כך, גם במחנה הציוני לא רגוע. מתנגדים לציפי לבני במחנה הציוני הדליפו כי היא שוקלת לוותר על הרוטציה בראשות הממשלה עם יצחק הרצוג וזאת על מנת למשוך עוד מצביעים למחנה הציוני. סקרים פנימיים שנערכו בתקופה האחרונה מראים כי הרוטציה עם לבני מחלישה את המחנה הציוני ומרחיקה מצביעים פוטנציאליים.

עם זאת, בפועל לבני לא שוקלת לוותר על הרוטציה, בייחוד נוכח התחזקות המחנה הציוני בסקרים. למעשה, במערכת הפוליטית מדברים אפילו על 28 מנדטים למחנה הציוני בבחירות ומפלה לליכוד, וכי הבאזז של הרגע האחרון לא יהיה של יאיר לפיד – אלא של בוז'י הרצוג.

מהליכוד נמסר בתגובה: "הליכוד בתגובה לסקרים האחרונים: אם לא ייסגר הפער בין הליכוד למפלגת העבודה – יש סכנה אמיתית שציפי ובוז'י יהיו ראשי ממשלה ברוטציה בגיבוי המפלגה הערבית. הפעם אין פריבילגיה להצביע למפלגות קטנות במחנה הימין. מה גם שליברמן וכחלון בכלל לא מתחייבים שיילכו עם הליכוד. כשהימין התפצל ב-92' זה הביא להסכם אוסלו. ב-99' זה הביא לממשלת ברק.

"הדרך היחידה למנוע מציפי ובוז'י להיות ראשי ממשלה ברוטציה היא להצביע ליכוד. רק הצבעה לליכוד תביא לסגירת הפער בין הליכוד לעבודה, ותמנע הקמת ממשלת שמאל בתמיכת הערבים, מרצ ולפיד".

בתוך כך, צירה דמוקרטית בבית הנבחרים האמריקאי, ג'ן שאקובסקי, יהודיה שחלק גדול מהבוחרים באזור הבחירה שלה יהודים, קראה אתמול (ד') לאזרחי ישראל להצביע נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות בשבוע הבא, והציעה לישראל להחזיר הביתה את שגרירה בוושינגטון, רון דרמר.

בראיון לעיתון היהודי המשפיע "פורוורד", שמתפרסם גם באתר האינטרנט של העיתון, נשאלה המחוקקת אלו צעדים ניתן לנקוט כדי לשקם את היחסים בין ישראל לבין הדמוקרטים בקונגרס. יחסים אלה התקלקלו בעקבות היענותו של נתניהו להזמנת היו"ר הרפובליקני של בית-הנבחרים, ג'ון ביינר, לנאום לפני הקונגרס, ב-3 במארס, בלי לתאם זאת תחילה עם הבית הלבן, כמתחייב מהפרוטוקול ומהיחסים הידידותיים בין וושינגטון לירושלים.

שאקובסקי השיבה, כי הצעד החיובי ביותר יהיה אם אזרחי ישראל יצביעו נגד נתניהו בבחירות וידיחו אותו מראשות הממשלה. ככל הידוע, זו הפעם הראשונה שמחוקק אמריקאי משמיע קריאה פומבית לאזרחי ישראל כיצד להצביע בבחירות. למרות הסלידה מנתניהו שחשים רבים בוושינגטון הרשמית, ובכללם אולי גם נשיא ארה"ב עצמו, מקפידים בכירי הממשל (ועד עתה גם המחוקקים) לא להביע בפומבי שום עמדה לגבי המפלגה המועדפת בעיניהם בבחירות בישראל. יחד עם זאת, עצם היזמה הרפובליקנית להזמין את נתניהו לנאום בקונגרס זמן כה קצר לפני הבחירות נתפסת בעיני רבים בישראל ובארה"ב כמאמץ להשפיע על תוצאות הבחירות בישראל ולהטותן לצד הליכוד.

"ברור שדבר אחד יעזור (לשיקום היחסים עם הדמוקרטים)… אם ראש הממשלה יפסיד בבחירות ותוקם ממשלה שונה (מזו הקיימת) אזי תיווצר דינמיקה שונה בין ארה"ב לישראל", אמרה שאקובסקי. לדבריה, "אין ספק" שדינמיקה חדשה כזו תהיה דבר חיובי מבחינת הדמוקרטים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.