היום תינתן הכרעת הדין בפרשת 'רמדיה' שהסעירה את המדינה לפני תשע שנים

האם מגיע הקץ לפרשה שהסעירה את המדינה? תחילתה של הפרשה היתה לפני תשע שנים, עם אישפוזם של מספר פעוטות עם תסמינים נוירולוגיים שונים לבבתי החולים בארץ. התסמינים כללו אפתיה, פרכוסים, אך לא הצביעו על תחלואה מסוימת. ב-5 בנובמבר 2003, שכבו כבר בבתי החולים ארבעה תינוקות שנזקקו להנשמה וסבלו מאותם תסמינים, אך ללא כל אבחון לגבי הגורם לתחלואה. לאחר בירור עם הורי התינוקות נמצא כי כל הילדים אכלו "סופר פורמולה צמחית" של חברת רמדיה, ובית החולים הודיע מיידית על כך למשרד הבריאות.

לאחר חקירת ההורים על ידי משרד הבריאות, פרסם המשרד הודעה בכלי התקשורת במדינה ב-7  בנובמבר ליל שבת, שקראה להורים שלא לתת לילדיהם מהאבקה הפגומה. בציבור החרדי והדתי שאינו מקושר לכלי התקשורת בשבת, פסקו הרבנים שמותר להתקשר למי שידוע כמשתמש באבקה על מנת להזהירו. בריכוזים החרדיים הוצאו רכבים עם רמקולים באישור הרבנים שהכריזו לציבור ההורים על הבעייתיות והסכנה של שימוש בפורמולה.  ברחבי העיר בני ברק, נפתחו באופן נדיר חלק מחנויות המזון בשבת, על מנת לאפשר להורים הזקוקים לכך, לקבל מזון לתינוקת מסוג אחר באופן מיידי. הורים שהבחינו בתסמינים אצל ילדיהם הוזמנו להבדק בתחנות טיפת חלב הקרובות למקום מגוריהם. הסיבה לבעיה שבפורמולה עוד לא התבררה בשלב זה, והחל איסוף מידע על קבוצת תינוקות גדולה יחסית כדי לקבל תמונה ברורה יותר.

כחודש לאחר ההרעלה, הובהר כי חברת רמדיה העולמית שינתה את הרכב הפומלה ועידכנה את החברה בישראל אך אלו לא שמו לב לכך, והתוצאה הטרגדית היתה 2 תינוקות שנפטרו באופן מיידי, וילדה אחת שנפטרה שבע שנים לאחר מכן וילדים אחרים שסובלים מפגיעות בלתי הפיכות ומקשיי התפתחות חמורים.

היום צפויה השופטת ליאה לב און מבית משפט השלום בפתח תקווה, לתת את הכרעת הדין בהליך הפלילי אשר נדחה מספר פעמים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.