"יורשי הלברנץ, קיצוניים אכזריים ומסוכנים"

בעקבות הדיווחים על טביעתו בנהר של מנהיג קהילת "לב טהור" – 'אקטואליק' יצא להתחקות אחר דמותו של החוזר בתשובה שהפך למנהיג, ולשמוע את המשפחות שנשארו מאחור

אחרי הדיווחים על טביעתו של הרב שלמה הלברנץ מנהיג קהילת ״לב טהור״ בעת שטבל בנהר במקסיקו בערב שבת האחרון, בדקנו מה חושבים המשפחות שקרוביהן הצטרפו אל הקהילה הכי שנויה במחלוקת שכולה כבר שנים בדרום אמריקה על מותו של מי שהם רואים כאויב הכי גדול שלהם. אבל קודם לכן קצת רקע.

שלמה הלברנץ (54) גדל בבית חילוני, בנה של אשת שמאל פעילת מרץ מתל אביב שחזר בתשובה והקים ישיבה בשכונת בית ישראל בירושלים והחל לצבור חסידים ואהודים.  הוא אימץ קו השקפתי אנטי ציוני מובהק קיצונית יותר משל חסידות סאטמר עד שב1990 נפתחה נגדו חקירה בחשד לשיתוף פעולה עם גורמים איסלאמיסטיים ובחשד לעבירות ביטחון מדינה. בשל החקירה נמלט הלברנץ לארצות הברית והשתקע במונסי שבניו יורק.

תלמידיו הוברחו יחד איתו עם דרכונים מזויפים, לאחר שהמשפחות התלוננו נפתחה נגדו חקירה נוספת בחשד לחטיפה. ארבע שנים לאחר מכן נעצר הלברנץ על ידי ה-FBI ארגון הביון הפדרלי של ארצות הברית בחשד לחטיפת נער בן 13 שי פימה. הוא נידון למאסר ולאחר מכן הוחלט לגרשו לישראל.

הלברנץ נמלט שנית לקנדה, שם קיבל מעמד פליט  מהרשויות בטענה כי הוא נרדף פוליטית על ידי מדינת ישראל בשל דעותיו האנטי ציוניות, הלברנץ קיבל תעודת יושר ממשטרת ישראל, כלומר – זיכוי מוחלט מכל החשדות נגדו, מה שאיפשר את קבלת מעמד הפליט על ידי הרשויות בקנדה.

גם משם הוא נאלץ להימלט מסיבות שאינן ברורות, ועל פי דיווחים שונים נמלט הלברנץ למקסיקו, שם טבל בערב שבת בנהר במקווה וטבע למוות, כאמור.

עודד טוויק, אחד הפעילים הבולטים נגד קהילת לב טהור שוחח היום עם ׳אקטואליק׳ ועדיין מתקשה להאמין שאכן הלברנץ טבע למוות ומאידך לא בטוח אם זה טוב לחברי הקהילה הרדיקאלית משום שבניו של הלברנץ הם לדבריו קיצוניים הרבה יותר ממנו.

כך או כך מה שמעניין את טוויק הוא שלומם של החברים ״השבויים״ כלשונו בקהילה. הוא מצפה מהרשויות בישראל להפעיל את כל הכלים שיש בידיה כדי להגיע אל חברי ״לב טהור״ בעיקר אל הצעירים ולדרוש בשלומם, הוא מסביר כי ייתכן שמותו של מי שהם רואים בו חזות הכל משפיעה עליהם לרעה בצורה קיצונית מאחר והם לא ידעו שום דבר אחר מלבדו.

ומה שמטריד אותו יותר הם יורשיו של המנהיג, שני בניו, שהם לדבריו קיצוניים אכזריים ומסוכנים כפליים מהמנהיג שטבע. טוויק מקווה שמלחמות האגו ביניהם יפוררו את הקהילה.

מרים (שם בדוי כמו כל השמות בהמשך הכתבה) שהוריה לא ראו את אחיה במשך עשרות שנים מספרת לנו על ״חיים שלמים שנהרסו רק בגללם״ כשהיא מתכוונת לחיי משפחתה שנהרסו לאחר שאחיה הצטרף אל הקהילה.

מוישה, שלא ראה את נכדיו שנים אומר לנו ״בני בנים הרי הם כבנים ואין סוף לגעגוע ולכאב שגובר כל יום. בניגוד לאדם שמת, שגזרה כל המת שישתבח מן הלב, כאן יש כאב וגעגוע שגובר ולא נשכח לרגע.

מנחם שבנו הצטרף אל הקהילה לפני שנים בוכה כל לילה. ״הגעגוע לבן חזק יותר מהכל, איפה הרשויות?! הבן שלי נחטף!״ הוא זועק וטוען שאיש לא שומע.

חיה, אמא מסורה לבת שחזרה בתשובה יום אחד והצטרפה אל הקהילה, בתחילה ניסינו לקחת את זה בקלות ואף שלחנו לה הכל, כל מה שהיתה צריכה, עד שנאסר עליה לדבר עם ההורים והיא ניתקה קשר והבנו שחרב עלינו העולם.

כשניסינו להציג בפני יוסף את הטענה כי כתות זהו כינוי שקהילות גדולות מעניקות לקהילות קטנות  הוא חידד לנו את  המצב עם ציטוט ממכון חקר קנדי לכתות ״כת היא קבוצה מניפולטיבית, המנצלת את חבריה ועלולה לגרום להם לנזקים פסיכולוגיים, כלכליים ואף לפגיעה פיזית. הקבוצה מכתיבה באופן טוטאלי את אופי ההתנהגות, החשיבה והרגשות של החברים בה. טכניקות שונות של מניפולציות משמשות בה, כדי להפוך מגויס חדש לחבר כת לויאלי, צייתן וכנוע. קבוצות כיתתיות טוענות לקיומו של סטאטוס מיוחד למסגרת התנועתית  שלהן או למנהיגן. המעמד המיוחד הזה מעמיד אותן בסתירה לנורמות ולתפיסות החברתיות המקובלות וכן בניגוד לתא המשפחתי ולערכיו. כתות נוהגות להסתיר את אופיין ומטרותיהן האמיתיות מחברים עתידיים, באמצעות פעילות מטעה ומוליכת שולל שנועדה לפתות מגויסים חדשים" ״קהילת לב טהור״ אומר לנו יוסף, ״עומדת בכל הקריטריונים שנכתבו כאן.״

המשפחות טוענות לאוזלת יד שערורייתית מצד הרשויות שלא עשו שום דבר מעבר למלאות פרוטוקולים, כאשר נשאלו מה הרשויות יכולות לעשות כלפי אנשים שבוחרים להיות בקהילה הם טוענים כי רוב החברים בכת הם פגועי נפש וממילא הבחירה שלהם אינה מושכלת. ומודאגים מאוד מהילדים שנולדים לחברים בכת ונידונו לחיי עריצות וסבל, כלשונם.  מבחינתם טביעתו של המנהיג לא בהכרח תשנה הרבה כיוון שהקהילה ממשיכה לפעול ככת הנהגת אנשים צעירים יותר ואולי קיצוניים יותר, הם מביעים פה אחד את החשש הגדול שגדל עוד יותר.

במשרד החוץ עושים הכל כדי לסייע למשפחות במידע עד כמה שידם משגת. ואף פעלו במשך שנים להביא את הלברנץ לחקירה, זאת גם הסיבה לכאורה שהוא נאלץ להימלט ממקום למקום, כך שלא ברור למה הם מתכוונים בדיוק כשהם אומרים שהם מצפים מהרשויות להפעיל את כל הכלים כדי לשחרר את הקהילה השבויה, אפשר רק להבין לליבם לכאב שלא רואה מרפא וגעגוע בלי סוף, ליקרים להם מכל שבחרו או שהונדסו לבחור (לטענתם) למרוד במשפחה בצורה הכואבת ביותר כפי ששמעתם מהסיפורים האישיים כאן.

אימו של הרב שלמה הלברנץ שתומכת בבנה עד היום, אמרה בראיון לישראל היום בתגובה לדיווחים הקשים שמתפרסמים שוב בעקבות מותו כי הכל שקרים  ועלילות שווא. "זו טרגדיה, הכל עלילות. אנחנו עצובים וכואבים. הוא היה הבן היחיד שלי. עכשיו כולם עסוקים בלוויה. רק בזה אנחנו עסוקים, אנחנו שומעים את כל הרפש וההשמצות נגדו, הכל שקרים. זה כל כך טרי וכבר יש אנשים שמשמיצים ומגדפים וכל התקשורת עומדת לרשותם. כל הטענות נגדו בכלל לא נכונות. הכל עלילות שווא." "הוא ירד לטבול במקווה ביום שישי, הנהר היה סוער וכדי שלא ייסחף הוא נקשר בחבל אל העץ, אלא שהחוט ניתק והוא נסחף בנהר. אנחנו מזועזעים. הילדים שלו אומללים״ דברי האם.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חייבים לארגן באופן מיידי משלחת עם פסיכולוגים רופאים, בני משפחה ועוד כדי להציל בערך את 180 ילדים. ושם יש מושל כמו היטלר מי שימשיך את דרכו {כמו המתעלל הרוצח מאיר יששכר רוזנר ביחר עם המנובל נחמן הלברנץ} ומסוגלים אפילו לשכנע אותם ללכת אחריו לגן עדן.

  חייבים לארגן באופן מיידי משלחת עם פסיכולוגים רופאים, בני משפחה ועוד כדי להציל בערך את 180 ילדים. ושם יש מושל כמו היטלר מי שימשיך את דרכו {כמו המתעלל הרוצח מאיר יששכר רוזנר ביחר עם המנובל נחמן הלברנץ} ומסוגלים אפילו לשכנע אותם ללכת אחריו לגן עדן.

  חייבים לפעול מיד מיד מיד. כשכתות נקלעות למשבר כזה הן רק הולכות ומקצינות, ולכן כולם שם ובפרט כל הילדים נמצאים עכשיו ממש בסכנת חיים.

  מלייקווד בשם רפאל ק. שהיה פעם בכת לב טהור ויש לו שם עדיין קרובי משפחה טוען וחושד שהלברנץ היה שחיין מקצועי ואומר שיתכן שמאיר יששכר רוזנר הטביע אותו בגלל שהוא רוצה להיות המנהיג החדש של הכת.

  הוא גם בוכה על זה שהלברנץ מת, וטוען שהרשע האמיתי בלב [לא] טהור הוא מאיר יששכר רוזנר כמו שכולם כבר יודעים את זה על השייגץ מאיר יששכר רוזנר ימ"ח. אנחנו לא ניכנס כאן לחשבונות שמים שאין אנו בקיאים בהם. מתנגדיו של הלברנץ יאמרו שהנקמה והקללה שהם הטילו עליו התקיימה. גם ידוע שלמה ארז הלברנץ החציף פניו נגד מרן הרב עובדיה יוסף ועוד גדולי ישראל כמו הרב מקאשוי ועוד ועוד. למעשה הוא זה שהרג את עצמו כשהוא הלך לטבול בחוסר אחריותו בנהר מסוכן. לא הציונים הרגו אותו אלא הוא בעצמו הרג את עצמו. ויתכן שהחשוד הרוצח מאיר יששכר רוזנר הטביע אותו בסופה של דבר.

  חייבים לפעול מיד מיד מיד. |
  הגב
  • אתה בובה שכותבת תגובות נאצה

   שחרר אותנו מעולך בבקשה.נמאסת.אף אחד לא מאמין לשקרים שלך.עכשיו פתאום הרב לא היה כל כך גרוע ודווקא מישהו אחר שעדיין חי ממשיך לסבול את התנכלותך והשקרים שלך.
   משועמם.

   אדי |
   הגב