10 מיליון ש"ח, סוהרים מסווגים וטכנולוגיות חדשניות: כך נערכת המדינה למאסרו של אולמרט

אם בית המשפט העליון לא יהפוך את הקערה על פיה, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט צפוי להתחיל לרצות את עונש המאסר שלו בחודשים הקרובים. העלות הכוללת למדינה: 10 מיליון ש"ח לפחות. האמצעים: בניית תא מיוחד, הכשרת צוות סוהרים מסווגים, שימוש בטכנולוגיות חדשניות, ועוד

אם בית המשפט העליון לא יהפוך את הכרעת הדין במשפט הולילנד על פיה, הרי שראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, צפוי להיכנס לכלא בחודשים הקרובים, מה שעשוי לגרום לשב"ס וליתר הגורמים הרלוונטים כאב ראש לא קטן. שב"ס אמנם התנסה לאורך השנים בכליאתם ובאבטחתם של אסירים מסווגים ברמות שונות, אבל בשום אופן הם לא הגיעו לרמת הסיווג של ראש ממשלה לשעבר.

ע"פ ההערכות, אולמרט צפוי להיות האסיר השמור ביותר בתולדות מדינת ישראל, והיקר ביותר מבחינת עלות האבטחה והתא שישודרג במיוחד עבורו. בשיחה לאתר 'מאקו' גילה בכיר בשב"ס: "אנחנו נערכים יחד עם השב"כ לבנות מודל ייחודי לאבטחתו כדי שלא תיווצר אפשרות שהוא יבוא במגע עם אסירים אחרים שעלולים לפגוע בו או לסחוט אותו".

אולמרט מצטרף לרשימה ארוכה של אסירים שנחשבים לשמורים ביותר בתולדות מדינת ישראל ואשר זכו לאבטחה ולשמירה אישית וצמודה: הפושע הנאצי אדולף אייכמן, מרגל האטום מרדכי וענונו, נחום מנבר שהורשע בסחר באיראן, בן זגייר שהתאבד בתאו השמור בכלא 'איילון', יגאל עמיר ועד מספר אסירים פליליים.

על אף שגם בעבר השב"ס ערך הכנות מיוחדות לכליאת אסירים (ליגאל עמיר בנו תא מיוחד) אצל אולמרט זה אמור להיות מורכב הרבה יותר. ההכנות וציוד האבטחה שנועד לשדרג את התא החדש שלו, אמורים לעלות לקופת המדינה כמיליון שקלים לפחות. מדובר על מצלמות, דלתות משוכללות, מחשוב התא וחיישנים שיעקבו אחר כל צעד ותזוזה של אולמרט. כמו כן יוקצה לו צוות סוהרים במעגל הראשון והשני שיאבטחו אותו בכל שעות היממה, וצוות שלישי שידאג לכל התנאים הסוציאליים והנפשיים במידה ויזדקק לכך.

פרט לכך, עובדת סוציאלית ופסיכולוגית אמורים לפגוש את אולמרט בתדירות גבוהה מאוד כדי להתרשם ממצב רוחו הנפשי והפיזי. בנוסף, ימונה צוות סוהרים מיוחד בפיקוח השב"כ אשר יהיה אחראי על המזון שאולמרט יקבל לתאו, זאת בשל החשש שינסו להרעיל אותו.

כאמור, על פי גורם בכיר בשב"ס, עלות אבטחתו של אולמרט בשנה תעלה כ-2.5 מיליון שקל בשנה. במידה ויורד לו שליש על התנהגות טובה העלות הכוללת של אבטחת אולמרט בסך הכל תעלה לקופת המדינה כעשרה מיליון שקל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.