100 שנות מאסר למחבל מבית הכנסת בתל אביב

שני מאסרי עולם ועוד 20 שנות מאסר על המחבל נגזרו על המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בבית הכנסת של בית פנורמה בתל אביב לפני שנה.

שני מאסרי עולם ועוד 20 שנות מאסר על המחבל נגזרו על המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בבית הכנסת של בית פנורמה בתל אביב לפני שנה.

בית המשפט אף קבע כי הוא ישלם לבני משפחתו של כל אחד מהנרצחים פיצוי בסך 258 אלף שקלים. בפיגוע לפני שנה נרצחו אהרן יסייב, בן 32 מחולון ואבירם ראובן, בן 51 מרמלה.

הרכב השופטים, בראשותה של השופטת שרה דותן, קבע כי הרצח בוצע "בנסיבות חריגות בחומרתן", כך שלא יוכלו לקצוב את עונשו לפני 40 שנים לכל מאסר עולם ולא ניתן יהיה להחליפו בעסקת שבויים. המשמעות – הוא ישב בכלא לא פחות מ-100 שנים. "העונש הוא צפוי, וטרם למדנו את ההחלטה", אמר עורך הדין מטעם הסנגוריה הציבורית, ג'לאל אבו עאצל.

"אנחנו שנה חיכינו לרגע הזה, באיפוק", אמר לאחר ההחלטה אחיו של אבירם ז"ל, אלכס. "השופטים קבעו מה שמגיע לרוצח. הוא לא צריך לצאת מבית הסוהר". האח אף התייחס לשאלת שחרורו של המחבל בעסקת אסירים אפשרית בעתיד. "אנחנו בטוחים שאף אחד מהממשלה ומקבלי ההחלטות לא יגיעו להחלטה הזו בחיים", אמר. "כי לאדם הזה יש דם של יהודים ומקומו בבית סוהר כל החיים שלו".

 

בכתב האישום שפורסם עולה כי המחבל הגיע חמוש בסכין לחנות למכירת תשמישי קדושה הממוקמת בקומה השנייה בבניין ,שהיא גם  בית תפילה בו שהו כעשרה בני אדם. בתחילה דקר חליל שני צעירים בשנות ה-30 לחייהם. אחד מהם, אהרן יסייב ז"ל, שנדקר בצווארו, נפצע באורח אנוש, ונפטר.

 

חליל, פלסטיני בן 36, הוא תושב הכפר דורא שליד חברון ואב לחמישה. אין לו כל עבר ביטחוני, הוא עבד במסעדה סמוכה לאצטדיון בלומפילד וקיבל אישור שהייה בישראל רק מספר ימים לפני הפיגוע. הוא התגורר ביפו בתקופה שבה עבד במקום.

 

חליל נחקר בזירת האירוע על ידי כוחות שב"כ ולאחר מכן נלקח לחקירה במשטרת מחוז ת"א. בחקירתו סיפר על המניע שהוביל אותו לבצע את הפיגוע ואמר כי "כואב לו" על המצב של הפלסטינים.