104 שנים של תורה: תולדות חייו של מרן הגראי"ל זצ"ל

סמל ודוגמא ל"פת במלח"; מנהיג רוחני ללא חת ועמוד האש ההולך לפני עולם הישיבות. 'אקטואליק' משרטט 104 שנות תורה

נצחו אראלים את המצוקים: לפני שעה קלה הגיעה הבשורה הקשה מבית החולים מעייני הישועה בבני ברק על פטירתו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון יהודה לייב שטיינמן זכר צדיק וקדוש לברכה בגיל 104.

בשבועות האחרונים אושפז ראש הישיבה כמה פעמים בבית החולים לאחר שחש ברע, בפעם הראשונה אושפז במחלקה לטיפול נמרץ ולפני כשבוע פונה שוב אל בית החולים אך אושפז במחלקה הרגילה להשגחה. לפנות בוקר הודיעו מקורביו על התדרדרות חמורה במצבו של מרן ראש הישיבה לאחר שלקה בדום לב, הרופאים נאבקו על חייו במשך כשעה שבסופה נאלצו, למגינת כל לב, להודיע על פטירתו.

מיד עם הדיווחים על ההתדרדרות הקריטי אחת במצבו המונים החלו לנהור לכיוון בית החולים ביניהם בניו של מרן נכדיו ומקורביו, אברכים ותלמידי ישיבה.

העולם היהודי עצר מלכת: עם היוודע מצבו של מנהיג העולם היהודי התורני הופסקו הלימודים בכל מוסדות הלימוד: הישיבות, תלמודי התורה והכוללים זאת בהוראת כל גדולי ישראל אדמורים ראשי ישיבות והרבנים הראשים לישראל שהורו להעתיר בתפילה ולקרוע שערי שמיים לרפואתו.

י״ד חשוון תרע״ד קמניץ ליטא: מרן ראש הישיבה נולד להרב נח צבי זצ״ל וגדל בבית סבו -אבי אימו. לקראת סיום לימודיו בתלמוד התורה החלו לדבר בו נכבדות על גדולתו ובגיל צעיר יחסית עבר ללמוד בישיבה בבריסק בראשות הרב משה סוקולובסקי. שהיה ראש ״תורת חסד״ באותם ימים. נפשו של מרן נקשרה בנפשו של הרב סוקולובסקי והוא היה לבכירי תלמידיו

בהיותו בן 16 עבר ללמוד מרן בישיבת קוברים ובשנת תרצ״א חזר לבריסק בשל סגירת הישיבה והחל ללמוד בקלצק ולאחר מכן שב ל״תורת חסד״ שם למד כמה שנים קודם לכן.

בשל הסתבכות עם הצבא הפולני שדרש את גיוסו נאלץ מרן ראש הישיבה לעזוב את פולין ולעבור לשוויץ. בתחילה שינה מרן ראש הישיבה את שמו ל״שטיינמן״ והצהיר כי הוא בן יחיד כדי לחמוק מזרועות הצבא הפולני אך לשווא. כאמור, הצבא הפולני דרש את גיוסו, ובשנת תרצ״ז קיבל ראש הישיבה אישור יציאה מהמדינה והגראי״ל זצ״ל נסע ללמוד בישיבת עץ חיים שבמונטרה -שוויץ.

לאחר כמה שנים הפך מרן למגיד שיעור בישיבה אך עם פריצת מלחמת העולם השניה הועבר למחנה עבודה בבזל בשל אזרחותו הפולנית. מנהל המחנה שראה כי מדובר בדמות רוחנית החליט לפטור את מרן ראש הישיבה מעבודה.

בגיל שלושים נשא מרן ראש הישיבה את תמר קורנפלד לאשה בארוע מצומצם בו השתתפו רק כ-15 איש והעביר את הכסף שתרמו הנגידים לחתונתו -לצדקה. לאחר כשנה החליט מרן ראש הישיבה לעלות ארצה וקבע את מגוריו בעיר פתח תקווה כאשר הוא ממונה לראש ישיבת ״חפץ חיים״ בכפר סבא בהמלצת החזון איש.

לאחר עשר שנות כהונה כראש ישיבת ״חפץ חיים״ התמנה לראש כולל פוניבז׳, תפקיד בו שימש כשלוש עשרה שנים. בתשל״ח הקים את ישיבת ״גאון יעקב״ עשרים שנה לאחר מכן הקים את ישיבת ״אורחות התורה״

מיד עם הקמת ״דגל התורה״ בתשמ״ט צורף מרן ראש הישיבה כחבר מועצת גדולי התורה של התנועה לצד נשיא המועצה דאז מרן ראש הישיבה הגאון רבי יוסף שלום אלישיב זצוק״ל.

מרן ראש הישיבה היה גם לסמל יהודי ולדוגמא חיה של ״פת במלח תאכל ומים במשורה תשתה כך היא דרכה של תורה״ כאשר ביתו פשוט וצנוע מאוד בייחוד כאשר רבים מתלמידיו היו מוכנים לממן אורח חיים נוח ומהודר יותר.

״אחד הנושאים שאותם אימץ ראש הישיבה בהנהגתו היה ״קירוב רחוקים״ ובמסגרת הפעילויות השונות נאבק על החינוך העצמאי ונסע לכל הקהילות היהודיות ברחבי תבל לערוך מסעות חיזוק כל זאת חרף גילו המופלג ומצבו הבריאותי.

בעשרים השנים האחרונות לחייו של מרן ראש הישיבה היה המנהיג הליטאי המוביל ותנועת ״דגל התורה״ סרה למרותו וכלל חברי הכנסת החרדיים נהגו להגיע אל מעונו ברחוב חזון איש 5 בבני ברק כדי להתייעץ עימו בנושאים שעל סדר היום.

ההנהגה הפוליטית הכללית בישראל נהגה אף היא לבקר אותו בביתו, תוך הכרה בגדלותו הרוחנית והשפעתו על כלל הציבור היהודי חרדי בארץ ובעולם. נשיא המדינה ראובן ריבלין מסר הודעה עם היוודע דבר פטירתו בה נאמר – ״הרב שטיינמן היה מנהיג שנשא על כתפיו את כל כובד הקיום של העם היהודי. ענק תורני ומורה דרך שהכווין וניתב את חייהם של אלפים ורבבות. הסתלקותו מותירה היום תחושת יתמות עמוקה״.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.