12 שנים להקמת פייסבוק: החרדים מתלהבים פחות מהרשתות החברתיות

בהתחלה היו שגילו עולם בחוץ, ואפילו נפתחו לעולם הזה. אבל 12 שנים אחרי הקמת פייסבוק – וכמובן אינסטגרם ושאר הרשתות שבאו בעקבותיה, עסקנים חרדים טוענים: החרדים איבדו עניין ברשתות האלה, הבעיות כבר אחרות

ביום שבו הפציע במוחו של מרק צוקרברג הרעיון השאפתני להקים את הרשת החברתית פייסבוק, הוא בטח לא שיער לעצמו כי רבבות חרדים ינהרו בהמוניהם לרשת החברתית. וכך, עם עליית פייסבוק לאוויר העולם, החלו אט אט להפציע עוד ועוד תמונות של זוגות חרדים ברשת. אלפי חשבונות פייסבוק צצו כפטריות לאחר הגשם. זוגות צעירים רבים נסחפו ברוח הנערות לפתוח חשבון פייסבוק ולצרף אליו את כל החברים שהם רק מכירים, וגם כאלה שלא.

עבור הציבור החרדי שלא היה מורגל לפייסבוק, וכל מה שגדל עליו היה לכל היותר סרטים של יהודה גרובייס, היה זה נקודת מבחן דרמטית שהדירה שינה גם מעיניהם של העסקנים החרדים שראו ביום בהיר איך מתחת לאפם מתהווה כור היתוך חדש, שיכול להביא לשינוי מהפכני מהקצה אל הקצה ולהפיל אל תוכו רבבות חרדים צעירים שהיו חדורי התלהבות להכיר את העולם החיצון.

החרדים הראשונים שצצו כלאחר יד, הקימו פרופילים מזוייפים, וזאת מחשש שיתגלו ברבים. הפייסבוק הפך כר נוח עבור נערים ונערות שמצאו בפייסבוק אפשרות לתקשר, והשלב הראשוני היה מסוכן מבחינה רוחנית, שכן הכלי החדש היה עשוי לדרדר את הנוער החרדי לתהום הנשייה.

רבנים התריעו שוב ושוב מעל כל במה על הסכנה הרוחנית המשתקפת בגלישה באינטרנט שנכנסה מהדלת האחורית, מודעות זעקו שחור על גבי לבן מפני הטמון לגולשים ברשת. עבור רבני המגזר החרדי היה זה מאבק הירואי על כל הקופה, שכן הציבור החרדי שהסתגר עמוק בתוך חומות הגטו החרדי גילה בלחיצה קלה על המקלדת, עולם חדש שהיה זר לו, ומכאן הדרך אל הנפילה היתה מאוד קצרה.

 

יצא החוצה, אבל גם חזר בתשובה

"בתחילה", נזכר שמעון, חרדי שהיה מהראשונים שהקימו חשבון פייסבוק, "הזוגות החרדים הראשונים שהקימו חשבונות העלו בגאווה את תמונותיהם לרשת החברתית, תמונה אחר תמונה, וככל שאתה נועז יותר כך אתה גורף יותר לייקים. צריך להבין", הוא מסביר, "הציבור החרדי עד לפני זה לא ידע מה זה העולם חוץ לחומה החרדית, זה היה עולם חדש שאנשים לא ידעו איך לצעוד בו".

"גדלתי בבית חסידי סגור, וכשפתחתי פייסבוק, גיליתי עולם, וגם את אשתי שפתחה חשבון אף היא חשבון", מספר לנו ד', חרדי שיצא בשאלה לפני מספר שנים, אך באחרונה עושה את הדרך אל הרחוב החרדי.  התחלנו להתכתב, ואז החלטנו להיפגש ומאוחר יותר גם להתחתן. אחרי החתונה, מתוך תחושה של שחרור, העלנו כל אחד בתורו תמונות סלפי מכל זווית בבית, וכשיצאנו לחופשות העלנו תמונות כל רגע אפשרי מתוך שובבות ותחושה של שחרור מהגטו החרדי", הוא מספר.

השלב הבא, היה שלב ההתפרקות. ד', קרא פוסטים כפרניים של ארגונים שמעודדים יציאה מהעולם החרדי, וכך גם אשתו. "אין ספק שהאינטרנט דירדר אותנו באופן משמעותי מבחינה רוחנית, וכתוצאה מכך השלנו מעלינו כל סממן חרדי".

אחרי כמה שנים, ד' שב במפתיע בחזרה אל העולם החרדי. הוא ואשתו שבו לחיות כחרדים לכל דבר, "השנאה והתיעוב כלפי הציבור החרדי התאדו כלא היה. הבנתי שעשיתי הכל מתוך מרדנות נעורים, וכיום אני ונוות ביתי התקרבנו אל היהדות, אנו מבינים שהקב"ה נתן לנו זוגיות טובה ואנו יודעים להעריך זאת".

ולא רק ד', הגולשים הוותיקים בפייסבוק יבחינו כי חלה ירידה במספר השיתופים ברשתות החברתיות. מומחי מחשבים מייחסים את ההאטה לאלגוריתם שפשוט הפחית באופן משמעותי את מספר הצפיות, וכך גם החשק להעלות פוסט או תמונה  – יורד, וזאת לאור מספר הלייקים הנמוך שמצטבר בקופה.

כותרת כתבה ב'אקטואליק' אך לפני מספר חודשים. אך המגמה החלה להשתנות

"איבדו את הריגוש מזה"

איש חינוך חרדי מייחס זאת גם להכלה שחלה בקרב הציבור החרדי. הציבור התלהב, אבל כבר התרגל. בהתחלה הייתה התלהבות מכל דיון או תמונה, אך ככל שהשנים עברו, הציבור כבר איבד את סף הריגוש ומחפש ריגושים אחרים, חלקם רוחניים.

אך אין פטור בלא כלום. אין ספק שהרשת החברתית, הפילה חללים אל תוך קרביה, אך למרות התחזיות הקודרות מפני "שואה רוחנית", מספר הנופלים במערכות האינטרנט, לפי ההערכות, הינו הרבה פחות ממה שחזו החוקרים והמומחים לענייני חרדים שניבאו שחורות.

"ועדיין צריך לזכור", מוסיף עסקן חרדי, "כי הדור הבא, הצעיר, טרם טעם מעץ הפייסבוק, ועדיין לא התנסה במה שהדור הראשון התנסה והתחשל על בשרו. כך שלמרות שהניסוי הראשון עבר בהצלחה – איש לא מבטיח שהדור הבא שגדל אל תוך הקלחת המתירנית, וגדל לתוך חברה פתוחה יותר, לא ייכשל".

"הייתי מגדיר את זה כ"ניתוח לב פתוח לחרדיות" – החרדים בינם לבין קונם לבין המסך. הפייסבוק מציב פיתויים רבים  וכל אחד מגלה מול המראה את היכולות שלו להתמודד". אמר לנו לאחרונה ד"ר שלמה טיקוצ'ינסקי, בוגר ישיבת פוניבז' וחוקר החרדים שעוסק בהיסטוריות של העת החדשה.

נקודה נוספת היא ההשפעה החיובית המסוימת שיש לרשת החברתית: רבנים רבים, בעיקר כאלו שמחזירים בתשובה אך לא רק, הקימו "התנחלויות" משלהם ברשתות החברתיות, וברגע שאתה גולש אתה מקבל עשרות הרצאות בשידור חי על שלל נושאים, בהם כאלו נושאים שמתעסקים על סוגיות מרתקות כמו שלום בית זוגיות וכדומה, אז על הדרך ניתן למצוא גם נקודות אור.

"צריך להבין", מתריע איש החינוך, "כי הארגונים שמפתים את החרדים לצאת מהעולם החרדי עדיין לא אמרו את המילה האחרונה שלהם, והם ינסו בכל דרך לפעול על מנת לקלקל כמה שיותר חרדים.  ומזה כל אחד צריך להישמר. עדיף היה שהרשתות החברתיות כלל לא היו באות לעולם החרדי, אך כעת כשהן כבר שם, צריך לדעת להשתמש בהן בשום שכל ולא לאבד את החרדיות".

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. posture corrector reviews

    שם, thanks! And thanks for sharing your great posts every week!

    comunicacionAEP |
    הגב