דרמה בענף הגז: העסקה עם תשובה תבוטל? צפו בכתבה (וידאו)

גילה בוחן מחדש את הסכם הפשרה – זימן את נציגי דלק ונובל לישיבה דרמטית; הצדדים נפגשים בשעה זו ■ נתונים חדשים על הביקוש לגז גרמו לגילה לשנות עמדה ■ מניות "לוויתן" נפלו עד 10% בבורסה

רשות ההגבלים העסקיים בראשותו של פרופ' דיויד גילה הודיעה היום (ב') לקבוצת דלק נובל אנרג'י שהיא בוחנת מחדש את הצו המוסכם ושוקלת להוציא קביעה לפיה כניסת דלק ונובל ל"לוויתן" הינה הסדר כובל שלא קיבל את אישור בית הדין.

 

נציגי קבוצת דלק ונובל אנרג'י זומנו לפגישה ב-18:30 אצל הממונה על ההגבלים העסקיים, שם יוחלט האם הסדר הפשרה בין הצדדים ייפול או לא. בעקבות כך, צנחו היום (ב') מניות "לוויתן" בבורסה – רציושהיא בוחנת מחדש את הצו המוסכם ושוקלת להוציא קביעה לפיה כניסת דלק ונובל ל"לוויתן" הינה הסדר כובל שלא קיבל את אישור בית הדין.

כזכור, הצו המוסכם תחת הסדר הפשרה בין הצדדים כלל הוראה לדלק ונובל למכור את הזכויות ברישיונות "כריש" ו"תנין" המכילים ביחד כ-58 מיליארד מ"ק (BCM), ובתמורה להמשיך להחזיק בזכויות ב"תמר" ו"לוויתן" יחדיו, כמונופול. מאגרי "תמר" ו"לוויתן" מכילים יחדיו יותר מ-900 מיליארד מ"ק.

ההסכם, שפרטיו נחשפו ב"גלובס", היה אמור לסיים הליך שבו החל גילה לפני יותר משנתיים כשהכריז על הסדר כובל לכאורה בעסקה מ-2007, שבה רכשו קבוצת דלק ונובל אנרג'י 85% מהזכויות בהיתר החיפושים שבו התגלה ב-2010 מאגר הגז לוויתן. במסגרת הסדר הפשרה ימכרו דלק ונובל את המאגרים תנין וכריש שבשליטתם בתוך שנתיים וכמות גז נוספת מלוויתן – בהיקף כולל של 70 מיליארד מ"ק (BCM).

כעת, רשות ההגבלים העסקיים למעשה חוזרת בה; הסעד שתבקש הרשות מבית הדין הינו פיצול בין הבעלויות של מאגרי "תמר" ו"לוויתן", כלומר אפשרות לדחיקה החוצה של נובל ודלק מ"לוויתן". שתי החברות מפיקות כבר היום גז מ"תמר".

בעבר אמר גילה כי הוא חושש "לעשות משהו" עם מאגר "לוויתן" שכן הקשחת הרגולציה עלולה לגרור דיונים משפטיים שיימשכו שנים ארוכות ויפגעו בפיתוח מאגר הגז ובציבור הישראלי.

עם זאת, בחודשים האחרונים הגיעו ברשות לתובנות חדשות לגבי הנזקים שעלולים להיגרם למשק אם יוחלט ללכת לעימות חזיתי מול דלק ונובל. בין היתר שמו לב ברשות לכך שהביקושים לגז עולים בקצב הנמוך ב-10% מהתחזיות והדבר חיזק את המסקנה כי הפגיעה במשק תהיה קטנה גם אם פיתוח "לוויתן" יתעכב במספר שנים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.