הסופה נחלשת: הצירים המובילים לירושלים נפתחו, התחבורה הציבורית פועלת

תושבי הבירה התאכזבו לגלות כי כמעט ולא ירד שלג במהלך הלילה, בשל כך החליטה עיריית ירושלים כי הלימודים יתקיימו היום בכל מוסדות החינוך. הצירים המובילים לעיר נפתחו הבוקר. מחברת החשמל נמסר כי קרוב לעשרת אלפים בתים עדיין מנותקים מחשמל

החליטה כי הלימודים היום (חמישי) יתקיימו ויתחילו בשעה 10:00 בכל מוסדות החינוך בעיר, כולל בחינוך המיוחד, במעונות היום ובמשפחתונים.

מהעירייה קראו לתלמידים לנקוט משנה זהירות בהגעתם לבית הספר ולצוותי החינוך להגיע מוקדם יותר ולסייע בהכשרת הכניסות למוסדות החינוך.

כמו כן, התחבורה הציבורית בעיר תפעל במתכונת רגילה, ומערך הסעות התלמידים יפעל בהתאם לשעת הפתיחה המאוחרת. ההחלטה התקבלה לאחר הערכת מצב בחמ"ל העירייה.

אמנם שיא הסערה ככל הנראה עבר, אך בינתיים הודיעו כבר מועצות רבות – מצפון ועד דרום – כי גם היום לא יגיעו התלמידים לבתי הספר.

כ-15 סנטימטרים של שלג נערמו בשכונות הצפוניות של העיר צפת, ושלג כבד ממשיך לרדת גם הבוקר. למרות פיזור המלח, קיים עדיין חשש להחלקה.

במהלך שעות הבוקר המוקדמות עדיין ייתכן שלג מדי פעם בירושלים, אך ההפוגות בין מטחי השלג יתארכו ובמהלך שעות הבוקר ייפסקו המשקעים. מחר יגיע לאזור גל קור נוסף שעשוי להביא לשלג קל – בעיקר בהרי המרכז והדרום.

במהלך היום החולף נותקו אלפי בני אדם מזרם החשמל בעקבות הרוחות העזות. סמוך לשעה חצות נמסר מחברת החשמל כי כעשרת אלפים בתים עדיין מנותקים מחשמל, בעיקר בנתניה, הוד השרון, ראשון לציון, ראש העין ואשקלון. הצפי לתיקון התקלות עומד על 3-4 שעות.

במהלך הלילה נותרו הצירים המרכזיים המובילים לבירה סגורים. המשטרה חסמה לתנועה את כביש 1 בשני הכיוונים, בקטע שבין לטרון לירושלים, ואת כביש 443. עם זאת ההערכה היא כי עם היחלשות הסופה ייפתחו שוב הכבישים.

כזכור, אמש הגיעה הסערה לשיא כאשר שלג החל היום (ד') לרדת באזור ירושלים וגוש עציון והמשטרה סגרה את כביש מס' 1 ואת כביש 443 המובילים לירושלים, בשני הכיוונים. במקביל, אלפי בתים בישראל נותקו מחשמל.

רשות שדות התעופה דיווחה בצהריים כי ברק פגע במגדל הפיקוח של נמל התעופה בן גוריון. כתוצאה מכך, נמסר, נפגעו כמה מערכות שאינן מסכנות את המטוסים ואת שלום הנוסעים. המגדל עבר לעבוד עם מערכות משנה והגדיל את מרווח הנחיתות וההמראות, וכתוצאה מכך ייתכנו עיבודים של עד שעה בפעילות הטיסות הנכנסות והיוצאת בנמל. עוד נמסר כי בשעה זו צוות טכני מטפל במערכות שנפגעו במגדל.

הלילה ירד ונערם שלג ביישובי צפון רמת הגולן, מגובה של 800 מטרים מעל פני הים. כך גם בקיבוצים מנרה, משגב עם וסאסא שבתחומי המועצה האזורית הגליל העליון, וכפר חורפיש הסמוך, ששם הצטברה הבוקר שכבה של שלג ושל קרח. בצפת הצטברו יותר מעשרה ס"מ שלג בשעתיים. הבוקר כבר החל לרדת שלג בירושלים, אך הוא טרם החל להיערם. בשל מזג האוויר הקשה, הוחלט הבוקר לבטל את הלימודים באזור הצפון ובירושלים וסביבתה, והרשויות משלימות את ההערכות לקראת הסערה הקשה.

צפו: השלג כבר כאן
(באדיבות רשת)

צילומים: פלאש 90

.
בשל מזג האוויר הקשה, ישנם שיבושים באספקת החשמל, כאשר כאמור אלפי בתי אב נותרו ללא חשמל. "בעקבות אירועי מזג האוויר יש תקלות ברחבי הארץ – בעיקר בנתניה, הרצליה, רעננה וראשון לציון. מדובר על כ-9,000 בתי אב ללא חשמל. זמן ממוצע לטיפול בתקלה עומד על 3-4 שעות. צוותי החברה פרוסים בשטח ומטפלים בכל התקלות בהקדם האפשרי. אנו מודים לציבור על הסבלנות והסובלנות", נמסר מחברת החשמל.

בחברת החשמל מעריכים גם שבשעות הערב יישבר שיא הביקוש לחשמל בכל הזמנים. בחברה מעריכים שהשיא יגיע לכ-12,200 מגאווט, בעוד שיא הביקוש של כל הזמנים נרשם בתאריך 14 ביולי 2012 ועמד על 11,900 מגאווט.

.
גם נמלי הים מושבתים ומנמל אשדוד נמסר כי "הגלים בנמל בגובה של 6-11 מטרים והרוח נושבת במהירות של כ-60 קשר. בעקבות הסערה נסגר שובר הגלים לסירוגין לכל פעילות שהיא וניתן יהיה להכניס אוניות רק בהפוגות. האוניות העוגנות בנמל חוזקו בשרשרת נוספת".

בשעות הבוקר חסמה המשטרה לתנועת כלי רכב את כביש 98 שבגולן לכיוון תל פארס, ומחסומים הוקמו בצומת קשת, בצומת השריון, בצומת ווסט ובצומת מפל סער. כמו כן, נחסמו הכבישים המובילים לצפת וליישובי הגליל העליון, והוקמו מחסומים בצמתים נוף כינרת, ביריה, עין זיתים, סאסא, עין אל אסד, אליפלט, חצור, מירון ודישון. הנהגים באזור הגולן והגליל העליון מתבקשים לנסוע בזהירות בשל סכנת החלקה בכבישים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.