25 אלף דונם נשרפו עד כה בעוטף עזה ומס רכוש מעריך את הנזקים שהוגשו לו בכ-7 מיליון ₪

"הבעיה עם הפיצויים היא לא עם נזק מירי, שתמיד מפצים, אלא עם נזק עקיף"

רב טפסר שמחי: "ב-75 ימים התמודדנו עם 412 שריפות. השקענו משאבים רבים, בהיקף של 1.7-2 מיליון ₪ מעבר לשוטף. אלפי שעות עבודה של כבאים מכל המחוזות שהגיעו לפה לתגבר. זמן ההגעה הממוצע לשריפות הוא 7-9 דקות בגל הזה, והזמן לכיבוי כל שריפה הוא שלוש שעות בממוצע. לפי אומדנים שלנו נשרפו כ-25 אלף דונמים, וחשוב לומר בכנות, מבחינה מקצועית, כשנשרף שדה חיטה אין טעם לכבות אותו ונותנים לו להגיע לקצה השדה. שריפה כמעט תמיד תגיע לקו השריפה הטבעי שלה. אנחנו היינו רוצים לשים פסי חיץ בתוך השדות, לחלק אותם במקום שיהיו מקשה אחת, אך הדבר גורם לפחת משמעותי לחקלאי וצריך לקחת זאת בחשבון. חשוב גם להכין את כל היישובים למוכנות באש, כי כמו שחשבנו בהתחלה שהקסאמים יחלפו תוך כמה ימים, תוך צריך להיערך לכך שהעפיפונים יהיו גם בקיץ הבא. יש לנו יחידת מתנדבים בכפר עזה, ואנו נקים עוד 4 יחידות בישובים שונים בעוטף, כאשר כל יחידה כזאת מצוידת בציוד כיבוי בעשרות אלפי ₪, כולל כבאית. בנוסף, נערוך גם פעילויות חוסן ספציפיות לשריפות ונביא כבאים לילדים שיסבירו להם את הדברים".

יואב מורג, מנהל מחוז דרום במשרד החקלאות: "כל השטחים בעוטף עזה קצורים כעת, בשל הקדמת קציר שערכנו. ביצענו נוהל זריז של ועדת תמיכה וזה חסר תקדים ולמעשה לא לפי הנהלים התקינים, בגלל המצב פה".

אמיר דהן, מנהל קרן הפיצויים של מס רכוש ברשות המסים: "לנו הוגשו עד היום 65 תביעות בכל האזור. אני מעריכים את הנזק ב-5000 דונם חיטה, מטעי אבוקדו, חוחובה וציוד חקלאי, אם כי קק"ל ורט"ג טרם הגישו תביעות אז אנו לא יודעים להעריך סדרי גודל מלאים. לחלק מהקיבוצים שיותר נפגעו העברנו כבר מקדמות של 50-200 אלף ₪. ההערכה שלנו, של כל הנזקים, היא כ-7 מיליון ₪ עד כה, כולל הנזק למאגר המים וכולל נזקים ישירים ועקיפים בחקלאות ואנו מעריכים שנדע לשלם הכל בחודש הקרוב"

דהן נשאל לגבי פיצויים לבעלי עסקים קטנים באזור והשיב: "תקנות מס רכוש משנת 73 הן קשיחות ואומרות שעסק קטן יפוצה רק אם הופסקה פעילותו למשך שבעה ימים רצופים לפחות. התחום החריג היחיד הוא עסקים בתחום התיירות, שפירשנו סיקה באופן חריג ואף הפוך ממה שעשינו עד כה, כדי להוציא הנחיה שתאפשר להם פיצויים. עד כה, אחרי כל אירוע גדול, כמו צוק איתן וכד' נקבעו תקנות מיוחדות שיאפשרו את הפיצויים, אך עד שתקנות לא יקבעו או יתוקנו אין לנו, כרשות מבצעת, פתרונות לעסקים הקטנים בתחומים אחרים".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד): "הבעיה עם הפיצויים היא לא עם נזק מירי, שתמיד מפצים, אלא עם נזק עקיף, שדורש החלטת קבינט על מצב מיוחד בעורף בשביל לקבל. צריך לחשוב על מצב ביניים שהאוגדה או הפיקוד יכולים להכריז מהו יום קרב ספציפי ואז יפעלו הפיצויים. אני רוצה לומר באופן כללי תודה על קיום הדיונים כאן היום, יש בזה אמירה שאתם איתנו והכי כיף בעול לדעת שאתה לא לבד. אנחנו לא מסכנים, זה הבית שלנו ופה אנו רוצים להיות, ועוטף עזה ימשיך להתקיים ולצמוח וידע להתמודד עם הכל, לפחות עד שלב שבו יהיה נשק מתקדם מדויק בעזה ואז נהיה באירוע אחר לחלוטין. המחויבות של האנשים פה, שנלחמים על הבית, זה משהו שלא קונים בכסף".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.