25 אלף חסידים מחו בירושלים כנגד 'יש עתיד'

25 אלף איש מחו בירושלים על הפגיעה בבית הכנסת ומתפללים בערד. הרב גרוסמן בעצרת: זה לא מפגן פוליטי זהו מפגן שאומר לא לחילול בית הכנסת. מנחם גשייד, מדוברי המאבק: היום אמרנו בקול גדול, לא נסבול פגיעה בקדושת בית הכנסת ומתפללים

 

25,000 איש הגיעו היום (חמישי) לעצרת הענק בירושלים כדי למחות על פגיעת פעילי "יש עתיד" במתפללים ובתפילת השבת בערד בשבת לפני שבוע. אל העצרת, שהתקיימה ברחוב בר-אילן, הגיעו בכירי האדמו"רים מכל החוגים והעדות והרבנים במגזר החרדי, שרי ממשלה וח"כים. שלשום ואמש התקיימו עצרות המוניות בבני ברק ואשדוד. ההשתתפות שחצתה חסידויות והשתייכות קהילתית הוכיחה כי מדובר במאבק חרדי רחב מאוד.


הרב יצחק דוד גרוסמן, הנואם המרכזי בעצרת, אמר: "בזה שבאנו לכאן למחאה לעורר בתוכנו על קדושת בית הכנסת. זה לא מפגן פוליטי זהו מפגן שאומר לא לחילול בית הכנסת. זה דבר בלתי נסבל, השנאה והמחלוקת וצריך לעקור אותה. לא נקבל קיטוב ושנאת אחים. בואו לבית הכנסת ותרגישו את קדושת בית הכנסת".

 

מנחם גשייד, מדוברי המאבק אמר היום: "המאבק הוא נגד כפיה חילונית ועל זכותם של יהודים להתפלל בבית הכנסת בלא מפריע. המאבק הוא נגד ראשות מקומית שרודפת את החרדים בעיר ומנסה לגרשם ממנה רק בשל היותם חרדים. היום אמרנו בקול גדול, לא נסבול פגיעה בקדושת בית הכנסת ומתפללים".

 

שלושת העצרות התקיימו כאמור בעקבות הפגיעה בקהילה החרדית בערד שהגיעה לשיאה בשבת, כאשר פעילי מפלגת "יש עתיד" הפגינו מול בית הכנסת בעיר תוך חילול שבת מופגן וביזוי התפילה והמתפללים. בשנים האחרונות הולכת ומתרחבת בעיר קהילה חרדית. בשנה שעברה נבחר לראשות העיר ניסן בן חמו המשתייך למפלגת "יש עתיד". בקהילה החרדית בעיר טענו כי הקמפיין של בן חמו לראשות העיר התבסס על "שנאת חרדים". מאז קיים עימות בין ראש העיר להנהגת חסידות גור בערד אשר לדבריהם עושה צעדים להגביל את התרחבות הקהילה בעיר ואף לצמצם אותה.

 

דרישת הקהילה לתוספת מבנים למוסדות אינה נענית ולדברי החרדים בעיר העירייה מציקה לתושבים שומרי התורה ומצוות. לדוגמה, בסוכות רשמה העירייה דוחות למי שהציבו סוכות בעיר. כמו כן, ביוזמת ראש העיר הכריז היועמ"ש לעירייה בתצהיר לביהמ"ש כי בית הכנסת המשמש את הקהילה החרדית הינו מבנה המהווה "סכנת חיים" וכי העירייה מבקשת לסגור אותו.

 

המחלוקת עלתה מדרגה לפני כשבוע, בשבת, כאשר מפגינים המזוהים עם מפלגת "יש עתיד" הגיעו לבית הכנסת בשבת בהסעות מאורגנות, נכנסו לבית הכנסת עם טלפונים ניידים תוך חילול שבת מופגן והפריעו לתפילה. כל זאת בגיבוי מלא של ראש העיר בן חמו ובעידודו.

 

כמו כן, אתמול הודיעה קבוצת תושבים חילונים מערד כי היא תומכת במחאה הקהילה החרדית בעיר על חילול בית הכנסת ופגיעה במתפללים. לטענתם הם קצו בסכסוך שמלבה ראש העיר ערד ניסן בן חמו מול הקהילה החרדית בעיר. "אנו מוחים על הפגיעה בבית הכנסת ובמתפללים וחושבים שאין מקום לכך בשום מקום ובוודאי לא במדינת ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.