27 שנה לנסי מלחמת המפרץ-ההקשר האיראני • טור

רק בחסדי ונסי ה' לא הצליחו העיראקים במאמציהם עד פרוץ המלחמה ששיבשה את כל תכניותיהם הזדוניות. הרב אבישי אפרגון חוזר עשרות שנים אחורה ונזכר בניסים

סקירה בטחונית בהשקפה יהודית

בימים אלו מציינים אנו 27 שנה למלחמת המפרץ ולנסים הגדולים שאירעו בה. כזכור, עם הפלישה לכוויית, בחודש מנחם אב שנת התש"נ (אוגוסט 1990 למניינם), התייצבו ארה"ב ומדינות רבות וחזקות נוספות מול הצורר העיראקי, שאיים לתקוף אותן ואת ישראל בנשק לא קונוונציונלי ובטילי סקאד. רגשות המתח והחרדה הלכו וגברו בארץ, וזאת במיוחד בשל הנשק הכימי, משום שהיה ידוע כי עיראק פגעה קשות בצבא האיראני במהלך מלחמת איראן-עיראק ע"י שימוש נרחב בגזים קטלניים (לפי ההערכות המקובלות כ- 100,000 חיילים איראנים נפגעו מנשק כימי עיראקי), ייצרה בכוחות עצמה כמויות אדירות של גז עצבים, ואף הייתה המדינה הראשונה בעולם שהפעילה גז זה בשדה הקרב.

עיראק גם חיסלה אלפים מאזרחיה הכורדים באמצעות נשק כימי (בתקיפות הכימיות על הערים חלאבג'ה ודוג'יילה), – דבר שגרם לגינויה ברחבי העולם.

לראשונה בכל מלחמות ישראל, החליטה הממשלה לחלק לכל האזרחים מסכות גז. 5 מיליון מסכות גז הוכנו לחלוקה, מאות תחנות חלוקה למסכות והדרכה בשימוש בהן נפתחו בכל רחבי הארץ, והחששות בקרב הציבור רק התגברו.

 

הנשק הכימי בעיראק ערב מלחמת המפרץ הראשונה

ישנם השואלים: "לכאורה, כל החרדה הייתה מיותרת היות ולא נמצא נשק כימי בעיראק לאחר כיבושה (בשנת תשס"ג)"?

אולם, זוהי טעות גדולה הנובעת מבלבול בין שתי מלחמות המפרץ. בתוקף החלטת מועצת הבטחון מספר 687 ניתנה רשות לאו"ם להיכנס לעיראק, ולסרוק ולהשמיד את כל נשק האב"כ שברשותה. מאות משלחות של פקחי או"ם (שנעזרו בארגוני ביון רבים), סרקו את עיראק בשנים תשנ"א-תשנ"ח (1991-1998 למניינם), וגילו עשרות מפעלים שעסקו בייצור נשק כימי (או בייצור החומרים המקדמיים PRECURSORS ) ולהם יכולת ייצור כוללת של כ- 2000 טון גז רעיל בשנה!

ע"פ נתוני האו"ם, הפתוחים כיום לעיון הציבור באתרי UNSCOM ו- UNMOVIC,  וע"פ הודאתה של עיראק עצמה, עמדו לרשות עיראק ערב מלחמת המפרץ הראשונה כ- 30,000 פריטי חימוש כימי, ביניהם היו אלפים רבות של רקטות ופגזים כימיים, כ- 4000 פצצות כימיות (מתוכן אלף פצצות מדגם 400-R  ולהן מצנח מיוחד), וכן 50 טילי סקאד בעלי ראש קרב כימי!

במשך 8 שנות פעילותו השמיד האו"ם את הכמויות הענקיות של הנשק הכימי, ונטרל את מפעלי הייצור, את מתקני הפיתוח, ואת הבונקרים המיוחדים ששימשו לאחסנת נשק אסטרטגי זה. באתרי האו"ם הנ"ל ישנם עשרות אלפי מסמכים, תמונות רבות וכו' המתעדים את התהליך הארוך של נטרול נשק האב"כ בעיראק. להערכת האו"ם פקחיו נטרלו למעשה כמעט את כל המאגרים הכימיים. בנוסף לכך, נטרלו פקחי האו"ם גם את יכולות הייצור של עיראק בתחום הנשק הביולוגי (חיידקים, רעלנים, מיקוטוקסינים ועוד).

אולם, היות ועיראק גירשה את פקחי האו"ם (בשנת תשנ"ח, בחודש אוקטובר 1998 למניינם), לכן האשימה אותה ארה"ב כי היא ממשיכה להסתיר נשק כמויות קטנות של נשק כימי, וכן שהיא ממשיכה להסתיר מעבדות ניידות לייצור נשק ביולוגי וידע טכני לפיתוח נשק גרעיני. ולכן, ועל רקע הפיגוע הנורא במגדלי התאומים בשנת תשס"א (ספטמבר 2001 למניינם) – שסדאם חוסיין היה מנהיג המדינה היחיד בעולם ששיבח את מבצעיו – פרצה מלחמת המפרץ השנייה עיראק נכבשה (בשנת תשס"ג), וסדאם חוסיין נתפס בהמשך, נשפט ונתלה.

אך כאמור כמעט כל הנשק הכימי אכן הושמד על ידי האו"ם במשך 8 שנות פעילותו, וזו הסיבה היחידה לכך שלא נמצא לו זכר לאחר שנכבשה עיראק.

לאחר מלחמת המפרץ הראשונה, נשאל מפקד הקואליציה הבין-לאומית, הגנרל נורמן שוורצקופף, מדוע לא השתמש סדאם ימ"ש בכמויות האדירות של הנשק כימי שעמד לרשותו, וענה: "אינני יודע את התשובה. אני רק מודה לבורא שהם לא השתמשו בנשק כזה"!

כנ"ל, ע"פ הודאת עיראק עצמה (וכן ע"פ מסמכים רבים שנתפסו בעיראק לאחר כיבושה), היו ברשותה ערב מלחמת המפרץ הראשונה 50 טילי סקאד ממולאים בגז עצבים אשר היו במצב הכן לקראת שיגור לישראל ח"ו.

בנוסף לכך, אלפי פצצות כימיות המיועדות להטלה ממטוסי קרב נפרסו בארבעת שדות התעופה הקרובים ביותר לישראל, ו- 15 מפציצי סוחוי 24 חדישים כבר הועמסו בהן והיו בכוננות לתקיפת ישראל. מסיבה שאינה ידועה כלל, פורקו המטוסים מנשקם הקטלני וגם הטילים הוחזרו לבסיסם, וב"ה שבחסדיו הנפלאים ונסיו הגלויים לא נעשה שום שימוש בנשק נוראי זה!

נס נפלא נוסף

מראיונות שנעשו עם מפקד חיל הטילים העיראקי עולה נס נפלא נוסף. לדבריו,  הורה לו סדאם שבמידה וינותקו קווי הקשר בינו לבין בגדאד (שם ישב סדאם ושלח לו את הוראות השיגור) עליו לתקוף את ישראל בכל הנשק כימי והביולוגי העומד לרשותו, וזאת משום שאם נותקו קווי הקשר, הסיבה לכך יכולה להיות שבגדאד הושמדה או שסדאם עצמו חוסל. בצבא ארה"ב לא ידעו על הוראה סודית זו וניסו לאורך כל המלחמה לפוצץ את קווי הקשר באמצעות כוחות קומנדו והפצצות מהאוויר, וזאת משום ששיערו שאם יצליחו לנתקם, אזי לא יועברו הוראות שיגור.

במסמכי הסיכום של מלחמת המפרץ, שהוצאו ע"י חיל האוויר האמריקני (פתוחים לעיון הציבור – GWAPS ), מוגדרים קווי הקשר כאחת המטרות העליונות ביותר להשמדה, אך בחסדי הבורא יתברך, המשגיח על עמו ישראל בכל מקום וזמן, לא הצליחו האמריקנים בזאת. זהו נס נפלא, משום שלו היו מצליחים לנתק את קווי הקשר, אזי היו משוגרים מיידית ח"ו לעבר ישראל  50 טילים כימיים ו- 25 טילים ביולוגיים!

[על הנשק הביולוגי ראה לקמן].

 

פצצה כימית עיראקית 400-R מוכנה למילוי בגז עצבים-כאלף פצצות מסוג זה עמדו הכן, וחלקן כבר הוטען על 15 מטוסי סוחוי 24

ראש קרבי של טיל סקאד עיראקי המיועד למילוי בגז עצבים – 50 טילים כאלו מולאו בעיראק ועמדו הכן (תמונות – ארכיון האו"ם)

 

נשק ביולוגי מוכן לפעולה

מהמידע הרב שנחשף בארכיוני האו"ם וצבא ארה"ב בשנים האחרונות מתגלים נסים רבים נוספים. ערב מלחמת המפרץ הראשונה התפרסמו בתקשורת ידיעות על נשק ביולוגי עיראקי המבוסס על חיידקים ורעלנים שונים, ומסוכן הרבה יותר מנשק כימי, משום שמסיכות גז רגילות לרוב אינן יעילות נגדו, וכמות קטנה שלו מזהמת שטח עצום. לדעת מומחי הפנטגון טיל סקאד אחד חמוש ברעלן הבוטולינום או חיידק האנטרקס – שהיו בידי עיראק –  יכול לזהם יותר מ-3,700 קמ"ר ולגרום לעשרות אלפי הרוגים רחמנא ליצלן!

לחלק גדול מסוגי הנשק הביולוגי גם אין שום מענה רפואי יעיל.

בבדיקות מומחי האו"ם בעיראק לאחר מלחמת המפרץ, נחשפו כעשרים מתקנים לפיתוח נשק ביולוגי שלא היו ידועים כלל לפני המלחמה ולפיכך לא הופצצו! עוד התברר כי לפחות 25 טילי סקאד  ו- 157 פצצות נשק ביולוגי (כולל אנטרקס) הוכנו לפעולה נגד ישראל, ומיכלי הדלק של מטוסי קרב מדגם מיראז' 1-F הותאמו לריסוסו מעל ריכוזי אוכלוסיה.

בהקלטה מדהימה שנתפסה בעיראק לאחר כיבושה, מורה סדאם ימ"ש לוודא "שראשי הקרב של החיידקים והנשק הכימי [דהיינו ראשי הקרב של טילי סקאד-א.אפרגון], וכן הפצצות של הנשק הכימי והחיידקים מוכנים…". באותה הקלטה נשמע סדאם חוסיין ימ"ש גם מגדיר את המטרות: "כל הערים הישראליות, כולן…" ומורה לאנשיו להתמקד יותר בעיר תל אביב רחמנא ליצלן.

לפני כשלוש שנים גילתה סוכנות המודיעין הלאומית האמריקנית (NSA) כי  העיראקים אף ניסו לשלוח מטוסי נשק ביולוגי לישראל תוך כדי המלחמה אך נסיונם כשל, בחסדי ונסי ה' יתברך.

על סף השגת נשק גרעיני

בתחום הנשק הגרעיני התגלה בבדיקות הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית (IAEA) כי תחת מעטה סודיות כבד הפעילה עיראק מאמץ גרעיני אדיר. חיל האוויר האמריקני מודה כיום כי בתחילת ההפצצות ידע רק על מתקני גרעין בודדים, בעוד שלאחר המלחמה נחשף כי היו עשרים וארבעה מתקנים ומפעלים לפיתוח נשק גרעיני! בסיוע מדענים זרים (בעיקר מגרמניה) הופעלו 50 צנטריפוגות להעשרת אורניום ונרכשו הרכיבים של 20,000 נוספות, בנוסף העשירו העיראקים אורניום במגוון שיטות נוספות – אמצעים אלקטרו-מגנטיים (EMIS ) וכימיים, "פעפוע גזי", והעשרה באמצעות לייזר, עסקו בהפרדת פלוטוניום ופעלו להקמת כור גרעיני.

להערכת מומחי האו"ם, לולא מלחמת המפרץ, עד סוף שנת 1992 הייתה עיראק משיגה נשק גרעיני!

יתירה מזו, ברשות עיראק היו עשרות ק"ג אורניום מועשר באיכות גבוהה המתאימים לייצור נשק גרעיני, ששימשו כדלק עבור כור המחקר שקיבלה מרוסיה והכור שרכשה מצרפת. הפלישה לכוויית הובילה להפסקת הפיקוח הבינ"ל על הכורים ומדעני הגרעין החלו, בהוראה מגבוה, בהוצאת האורניום מתוך הכורים, ובמאמץ קדחתני ניסו לייצר ממנו פצצה גרעינית לפני ה- 15 בינואר. במירוץ נגד הזמן השתתפו טובי המדענים העיראקים והזרים, ובמקביל פעלו מומחי הטילים להתאמת  טיל הסקאד לשיגור הפצצה הגרעינית.

רק בחסדי ונסי ה' יתברך לא הצליחו העיראקים במאמציהם עד פרוץ המלחמה ששיבשה את כל תכניותיהם הזדוניות!

ההקשר האיראני

האיום האיראני על ישראל כיום הוא בעיקר בשל מאמציה להשיג נשק גרעיני רחמ"ל. הסכם הגרעין אמנם נטרל חלק מהיכולות האיראניות (הכור באראק, למשל, נוטרל ע"י שפיכת בטון לתוך ליבת הכור), אולם עדיין ישנו חשש מפעילות חשאית איראנית, וכן מהתקופה שלאחר תום הסכם הגרעין.

הרבי מליובאוויטש חזר והבטיח לפני מלחמת המפרץ, שלא ייעשה שום שימוש בנשק לא קונוונציונלי נגד ישראל, ואמר שלא יצטרכו את מסכות הגז. הרבי נימק זאת בכך ש"ארץ ישראל היא המקום הבטוח ביותר בעולם" שהרי בה מקומו של בית המקדש ומיליוני יהודים כן ירבו דרים בה, ויש עליה השגחה מיוחדת של הקב"ה – וכמפורש בתורה – "ארץ אשר עיני ה' אלוקיך בה מרשית השנה ועד אחרית שנה" (דברים,י"א).

גם כיום, כאשר איראן מאיימת על ישראל , הרי שעלינו לזכור שהעובדות הנ"ל (מקום המקדש וכו') לא השתנו, והשגחתו של הקב"ה על ארץ הקודש הינה מיוחדת ולטובתו הגלויה של עם ישראל. עלינו להתחזק בבטחון בה' ששומר ומגן על עם ישראל בכל זמן ובכל מקום, ובמיוחד בארץ הקודש -"הנה לא ינום ולא יישן שומר ישראל", להוסיף בלימוד התורה וקיום המצוות, ומתוך שמחה וטוב לבב נזכה כולנו לגאולה בקרוב ממש.

כותב שורות אלו ערך מחקר מקיף, בהוראת גדולי ישראל, בנושא נסי מלחמת המפרץ, ומקיים מצגות ברחבי הארץ בנושא נסים אלו בפרט ובנושא הנסים במלחמות ישראל בכלל (ובנושאים נוספים).

 —–המידע בטור זה מבוסס על מקורות גלויים—–

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.