הבית דין פסק: מותר לגננות החרדיות להתאגד

קבוצת עובדים שפנתה אל בית הדין היוקרתי בבני ברק, בראשותו של הגאב"ד רבי ניסים קרליץ בעניין התאגדות העובדים זכתה למענה מפורט וחד משמעי מהרכב הדיינים הבכיר בראשותו של הגאון הרב יהודה סילמן. כל הפרטים {בעד העובדים החרדים}

חודש לאחר שנכתב ונחתם על ידי בית הדין, נחשף פסק דין שניתן באחרונה לקבוצת עובדות חרדים שביקשו להתאגד במקום עבודתם, וביקשו דעת תורה בעניין.

העובדים פנו אל בית הדין המרכזי בבני ברק, בראשותו של פוסק הדור הגאון רבי ניסים קרליץ ש "אנו קבוצת עובדים פונים לביה"ד בשאלה, מה הם התנאים אשר על פיהם ובהתקיימם מותר לעובדים להתאגד בכדי לשמור על זכויותיהם, ובכדי לשפר את תנאי העסקתם".

הרכב בכיר בראשותו של הגאון רבי יהודה סילמן, ולצידו הדיינים הגאון הרב שריאל רוזנברג והרב יעקב פרבשטיין ענו לשאלת העובדים במענה ארוך ומפורט, המכיר בצורה רשמית תחת סייגים הלכתיים, בזכותם של עובדים חרדים להקים וועד עובדים. "רצון העובדים להתאגד על מנת למצות את המגיע להם, מוצדק וראוי", ציינו הדיינים והוסיפו,  "התאגדות מותרת בתנאי שהתאגדות זו לא תביא לפעולות שאינם ע"פ ההלכה. בכלל זה שאין לפנות לערכאות משפטיות, או לקובלנות לרשויות, אלא א"כ יקבלו היתר לכך מבית הדין כנדרש ע"פ ההלכה".

86514ac6-253c-45c2-bb65-ea430689ff93

עוד הם ציינו, כי "במקרה שהמעביד יפעל כנגד ההתארגנות, ויאיים לפטר את המבקשים לייצג את העובדים, אם המעביד הוא ארגון ציבורי יתכן שיש מקום ע"פ דין לתביעה כנגד המעביד".

כמו כן ציינו הדיינים כי יש להקפיד על "מניעת פגיעה בעצמאות החינוך החרדי ובתקצוב משרדי הממשלה למוסדות".

ההכרה החרדית הרשמית בזכויות העובדים להתאגדות היא תולדה של פעילות ממושכת ורבת היקף, אותה מובילים אנשי האגף החרדי בהסתדרות בראשותו של עו"ד רפי מלאכי, שרושמים גם בימים אלו מספר התאגדויות חדשות במגזר החרדי. "פסק ההלכה החשוב, מלמד שיש נחישות של הדיינים הנכבדים, לעמוד לימין העובדים. אני גאה באמירה החשובה שהיא כאוויר לנשימה עבור מאות אלפי עובדים מצויינים מהמגזר החרדי שזוכים לרוח גבית במאבק על זכויות העובדים. אנחנו מתחייבים להוביל במקצועיות ובאחריות התאגדות המותאמת למגזר החרדי ואורחות חייו".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.