325 מיליון שקל הושקעו בניקוי אסבסט בגליל המערבי

הקרן לשמירת הניקיון של המשרד להגנת הסביבה תקציב לשלב ב' לפרויקט, בהיקף 25 מיליון שקל למשך חמש שנים.

אמש נערך דיון חגיגי בכנסת לכבוד סיום השלב המרכזי בתחום ניקוי האסבסט בגליל המערבי .

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, אמר: "אנו מציינים היום בסיפוק את סיום השלב המרכזי בפרויקט הדגל בתחום ניקוי האסבסט בגליל המערבי. אני מאמין שעלינו כממשלה וכמשרד לשמור על ארצנו ועל אדמתה הנקייה. כך, לאחר הליך ניקוי מורכב ומקצועי שביצע המשרד להגנת הסביבה, מוחזרים לציבור מאות אתרים, שבהם הוסר מפגע בריאותי וסביבתי. בעקבות החלטת הממשלה בזמנו הוביל המשרד פרויקט חסר תקדים במורכבותו – וזה המקום להודות לשר גלעד ארדן, שדחף בשעתו את המהלך הזה. בשלב הבא המשרד ימשיך לסלק את מפגעי האסבסט מקרקעות הגליל המערבי גם באתרים שיתגלו בעתיד, למען בריאות התושבים ולמען הסביבה"

מקור המפגע בקרקעות הגליל המערבי הוא בפסולת התעשייתית של מפעל איתנית לייצור אסבסט, שפעל בנהריה מראשית שנות ה-50 ועד סוף שנות ה-90 של המאה הקודמת. פסולת האסבסט פוזרה ברחבי הגליל המערבי כחומר חיפוי בקרקע, ומכאן מורכבות הפרויקט.

עלות ביצוע הפרויקט כולו היא 325 מיליון שקל, ו-150 מיליון שקל מתוכם החזירה איתנית למשרד להגנת הסביבה, כפי שנקבע בחוק.

עם סיום שלב זה, נוקו כל האתרים הידועים בהם האסבסט חשוף ומהווה מפגע. לאור הנחת העבודה כי יתגלו מפגעים נוספים בשנים הקרובות, אישרה הקרן לשמירת הניקיון של המשרד להגנת הסביבה תקציב לשלב ב' לפרויקט, בהיקף 25 מיליון שקל למשך חמש שנים.

המקרים שיטופלו במסגרת שלב ב' יהיו אתרים פרטיים ואתרים ציבוריים בבעלות הרשות המקומית בלבד, לפי קריטריונים שייקבעו.

בין האתרים שצפויים להיות כלולים בשלב זה: השלמת ניקוי אתר חוף הים בנהריה; אתרים שבהם בוצעה עבודת אסבסט במסגרת שלב א', אך לא פונה האסבסט שהיה תחת מבנים; דרכים בתחומי הרשויות שבהן האסבסט נמצא תחת תשתית; ואתרים מזוהמים שיתגלו בעתיד.

צילומים : אברי לכמן, המשרד להגנת הסביבה
,

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.