393,000 אלף: הפתרון הגוראי למצוקת הדיור

בראיון מיוחד שהעניק שר הבריאות יעקב ליצמן ל'בקהילה' הוא מדבר בהרחבה על פתרון מצוקת הדיור ומביא לדוגמה את השיטה שבה חסידי גור פותרים את מצוקת הדיור. { ליצמן חושף }

בראיון מיוחד שהעניק שר הבריאות יעקב ליצמן ל'בקהילה' הוא מדבר בהרחבה על פתרון מצוקת הדיור ומביא לדוגמה את השיטה שבה חסידי גור פותרים את מצוקת הדיור, "יש פרויקט של חסידי גור בחצור שזכיתי ללוות אותו. מי שביצע זאת בשטח היה אברך מקומי צעיר שנרתם למצוקת הדיור ופעל במרץ. היה גם מענק מקום של 60,000 שקל והתוצאה: דירות ב-393,000 שקל בלבד", סיפר ליצמן .

ליצמן ממשיך ומתאר על הקסם הגוראי, "הבאתי למקום את שר הבינוי והוא לא האמין למראה עיניו. אני אומר לו, תן לי לעשות עוד חצור כאלה ותראה שיש פתרון זול למצוקת הדיור. נעבוד על זה, נשב יחד ונדע לדרוש מהשרים פתרונות ראויים".

על מצוקת הדיור עצמה אמר ליצמן  "אני לא שולל שום רעיון. דיברו על זה, אבל עוד לא התקבלה החלטה. אגב, אני רוצה להזכיר שיש כבר פקד חרדי במשרד הבינוי והשיכון, משה רובינשטיין שמו, והוא עובד שם היטב ובצורה מקצועית ראויה לציון. האם מנהלת חרדית תוסיף עוד משהו? לא יודע, צריך לדון ולהחליט".

על מחיר למשתכן אמר ליצמן,   "יש בהחלט בעיות עם מחיר למשתכן, אני אומר את זה תמיד וזה לא סוד. אני לא ממהר לקרוא לציבור להירשם שם, כי אני לא יודע אם זהו הצעד הנכון. אחרי שנשב יחד ונבחן את כלל הפתרונות, נהיה חכמים יותר. צריך לזכור שזהו לא הפתרון היחיד. יש את מחיר מטרה, יש אפשרויות להחרגת מכרזים לעמותות וחברות קבלניות, ואפשר להצליח להביא מחירים זולים".

 

על ראשי עיר ששונאים חרדים ומדירים אותם אמר שר הבריאות: "ראשי הערים הללו צריכים להבין כי אם לא יתנו לנו את מה שמגיע לנו, לא נלך למקומות אחרים, פשוט כי אין לנו לאן ללכת. אנחנו ניכנס שם בדלת האחרת והם יקבלו שכונות מתחרדות. אם זה יותר טוב להם משכונה חרדית נפרדת, בבקשה. שיראו מה קורה בקריית יובל, זה לא מוביל לפתרון טוב יותר. צריכים לתת לנו את מה שמגיע לנו ביושר, ואז כולם יהיו מרוצים".

לראשונה הוא מתייחס למצוקת הדיור ומאשים את עצמו, "אנחנו אשמים בזה, לא עסקתי בזה מספיק. הייתי עסוק יותר בדברים אחרים שנדרשתי אליהם. אבל עיקר האשמה תלויה בתכניות של משרד האוצר והבינוי שלא מתאימות לנו.

לסיום הוא מסכם ומביע את דעתו על ראשי הרשויות, "הם מסכימים איתנו ומבקשים שנציג להם תכניות אחרות ורעיונות בשביל זה ישבנו השבוע בסיעה ודנו בנושא, והוחלט כי ראשי הסיעות, אני דרעי וגפני, נרכז את הנושא מול ראש הממשלה ומשרדי האוצר והבינוי. בקרוב ממש נשב ונחליט מה אנחנו רוצים לדרוש מהם"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.