400 תלמידי ת"ת 'חזון ישעיה' בירושלים בסכנת גירוש – קרב הנדל"ן

כ-400 תלמידי תלמוד תורה 'חזון ישעיה' ובית הספר לבנות 'תפארת אסתר' שבירושלים עלולים להתחיל את שנת הלימודים הבאה בבית, משום שחרב הסגירה מונפת על המוסדות ומאיימת לסגור את שעריו כבר בימים הקרובים, לקראת סיום שנת הלימודים, באם לא יימצא כל פתרון אחר.

תלמוד התורה ובית הספר שוכנים במבנים נפרדים לחלוטין במתחם 'חזון ישעיה' ברחוב רש"י בירושלים, ולומדים בהם מאות תלמידים מכל רחבי העיר, מגילה שבדרום עד רמות שבצפון וכמובן מהשכונות הסמוכות לת"ת ובית הספר. הלימודים בבית הספר הינם ברמה גבוהה, כאשר התלמידים נהנים מארוחת צהרים חמה ומזינה ומהסעות מכל חלקי העיר. הצלחתו של הת"ת ניכרת בכך שבוגריו מפארים את מיטב הישיבות בירושלים.

לפני כשנה וחצי, בשל אי סדרים בהנהלת עמותת 'חזון ישעיה', מינה בית המשפט את עו"ד חגי אולמן למפרק העמותה, על פי בקשת רשת העמותות. כאשר הגיע התיק לידי המפרק, הוא החליט להמשיך ולהפעיל את בתי הספר והם הופעלו מאז ובשנת הלימודים הנוכחית על ידי עמותת 'למען אחי'.

אלא שבמהלך השבוע הנוכחי עודכנו מנהלי תלמוד תורה 'חזון ישעיה' ובית הספר לבנות 'תפארת אסתר' מפי גורמים במשרד החינוך ובעיריית ירושלים כי הם עומדים בפני סכנת סגירה מידית, משום שבכוונת המפרק לסגור את בית הספר לאלתר ולא לחדש בו את הלימודים בשנת הלימודים הבאה. במוסדות החינוך טוענים שאיומי הסגירה נובעים משיקולים כלכליים צרים בלבד.

בשל אי הוודאות אין בתלמוד התורה ובבית הספר כל הכנות לשנת הלימודים הבאה – מה שמונע מההורים, כבר בשנה השנייה, להשתתף בפרויקט השאלת ספרי לימוד של משרד החינוך וגורם להורים נזק כספי גדול. בנוסף, הנהלת העמותה הנוכחית אינה מחדשת את חוזי העבודה עם הצוות החינוכי המקצועי של תלמוד התורה ובית הספר, כמו גם אי רכישת ציוד מינימלי לכיתות לשנה הבאה.

בחודשים האחרונים בחנו מספר עמותות את האפשרות להפעיל את תלמוד התורה לבנים ובית הספר לבנות בשנת הלימודים הבאה, למרות גרעונו הכספי, משום שהמוסדות נמצאים בעיצומו של תהליך הבראה שיצליחו לבסס אותו בתוך שנה או שנתיים. בהיעדר עמותה חדשה שתסכים להפעיל את בית הספר בשנת הלימודים הבאה, המשמעות היא סגירה מיידית של תלמוד התורה ובית הספר.

למרות זאת, דרישה בלתי מובנית של המפרק עו"ד חגי אולמן הדורש כי העמותה שתנהל את בית הספר תרכוש את מבני המוסדות בעלות של עשרות מיליוני שקלים, כאשר אין אף עמותה המוכנה לעשות זאת משום שהעירייה ומשרד החינוך אמורים לספק מבנים למוסדות החינוך. עוד מציינים בוועד ההורים כי במטרותיה של העמותה שפורקה נאמר בפירוש שיש "להפעיל במבנים מוסדות חינוך לצמיתות".

השבוע ערך ועד ההורים של תלמידי בית הספר כינוס חירום במאמץ למנוע את סגירתו של בית הספר. ההורים החליטו על פנייה לרשם העמותות, בית המשפט, ח"כים ועל קיום הפגנות מחאה נגד הנוגעים בדבר – על מנת למנוע בכל דרך את סגירת תלמוד התורה ובית הספר ולמנוע את הפקרתם של 400 התלמידים.

"המפרק, עו"ד חגי אולמן, זכאי לשכר טרחה של תשע אחוז בכל עסקה שתעשה, בנוסף לשכר חודשי של 50,000 שקלים אותם הוא מקבל מידי חודש על ניהול התיק. הוא פשוט רוצה להרוויח על ראשם וחינוכם של מאות התלמידים", מאשימים גורמים בוועד ההורים.

"אם המפרק כל כך רוצה לממש נכסים, יש לעמותה נכסים נוספים שאינם בשימוש וניתן למכור אותם ולא צריך לפגוע במאות התלמידים", הם אומרים ומציינים כי לדעתם המפרק, עו"ד חגי אולמן, נמצא בניגוד עניינים חמור, מאחר וכעת מתברר שהאינטרס שלו הוא לסגור את בית הספר ולגבות את חלקו במכירת המבנים, כך שהוא אינו יכול באותה נשימה לדאוג להפעלת בית הספר ללא מניעים זרים, כפי שמתחייב ממנו על פי חוק.

כך או כך, למרות ניסיונותיהם של גורמים במשרד החינוך ובעיריית ירושלים לנסות לאתר מוסדות חינוך חלופיים שיוכלו לקלוט את 400 התלמידים בשנה הבאה, החליט ועד ההורים של תלמוד התורה ובית הספר שלא לשתף עמם פעולה, משום ש"זה מגוחך ובלתי נתפס להתחיל לפזר את התלמידים בין עשרות מוסדות חינוך בעיר שבוע בלבד לפני סיום שנת הלימודים".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הנ הוצע בעבר למנהל הת"ת מר שריקי כי עמותת הרב פינטו תקח את המוסדות לידם, אך הוא ושאר חבר מרעיו התנגדו לזה. ועכשיו שלא יתבכיינו.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. חבל שאין אף מילה על מי שהקים את המפעל האדיר שנקרא "חזון ישעיה", היכן הכרת הטוב לר' אברהם ישראל שליט"א, למרות שאין כרגע מה לעשות עד לערעור בבית המשפט העליון שבו בע"ה הוא יצא זכאי, אבל מילה טובה לכל אלו שפורנסו ממנו, לפחות להזכירו שהוא זה שבנה את חזון ישעיה.

    יעקב |
    הגב