5 טיפים חשובים על התפתחות תינוקות

תינוקות מתפתחים בקצב שלהם אך הורים יכולים לסייע ולעזור בכך. המטרה העיקרית היא להשתמש בשיטות שונות כדי לגרות את החושים של התינוק, אך במקביל גם לבצע פעילויות מאתגרות לפיתוח יכולות גבוהות כבר מגיל הלידה

תינוקות מתחילים לקלוט מידע מגיל לידה. הם מגלים מודעות לסביבתם ונוטים להגיב לגירויים שנמצאים לידם. כתוצאה מכך, תינוקות לומדים גם באופן לא מודע וזה מה שעוזר להם להתפתח ולהתקדם בהמשך. התפקיד של ההורים בתהליך הוא לספק תמיכה ולהגדיל ככל האפשר את רפרטואר הגירויים. הנה כמה טיפים שיכולים לעזור בכך:
1. דיבור אל התינוק
בניגוד למה שנהוג לחשוב, פנייה אל הילד עם קולות "תינוקיים" לא פוגעת בהתפתחות שלו, אלא להיפך. כל דיבור ישירות לתינוק מפתח את מערכת היחסים בינו לבין ההורה ומסייע לו בהתפתחות תקינה. כדאי לדבר אל התינוק כמה שיותר ובעיקר כאשר מחליפים לו חיתול, מאכילים אותו או מקלחים אותו. יש להסביר לתינוק על הפעולות שמתבצעות ולהקנות לו הרגלי שיחה נכונים לעתיד.
2. האזנה למוזיקה
הקצב של התפתחות תינוקות תלוי כאמור בגירויים שאליהם הם נחשפים. בהקשר הזה המשימה של ההורים היא לחשוף אותם לגירויים רבים, כמו למשל באמצעות האזנה למוזיקה. המלודיה וההרמוניה של המוזיקה יהיו שונים ממה שהילד רגיל אליו והתוצאה היא חשיפה לאתגרים חדשים. בחרו מוזיקה שאתם אוהבים והקפידו לגוון אותה. המוזיקה לא צריכה להיות רועשת על מנת להפעיל את התינוק ולגרום לו גירויים בלתי צפויים.
3. החלפת תנוחות
תינוק צריך לקבל גירויים מהסביבה ולעבור שינויים שיעזרו למוח שלו להתפתח. כדאי להחליף לעיתים קרובות את התנוחות של התינוק, להוציא אותו מהעריסה, לשבת איתו בכיסא נדנדה וכמובן לקחת אותו לטיולים. פעילויות מן הסוג הזה לא רק יתרמו לתהליך הטבעי של התפתחות תינוקות, אלא גם יעייפו אותם ויעניקו לכם עוד כמה שעות של שקט במהלך הלילה.
4. שימוש בידיים
אין סיבה לאסור על התינוק לגעת ולחוש את המגע של אובייקטים שונים במהלך היום. כמובן שכל האובייקטים צריכים להיות בטוחים לשימוש, אך המטרה היא בסופו של דבר לעודד את התינוק לבצע פעילות שתגרה את החושים שלו. אפשר לתת לתינוק רעשן וללמד אותו להניע אותו כדי להיחשף לשינויים שהוא עושה, לשים לו ביד בובה נעימה למגע או לתת לו פריטים בטוחים שהוא יכול להכניס לפה.
5. תרגול בשגרה
כדאי לתרגל את הפעילויות על בסיס יום יומי ולהפוך אותן לחלק מהשגרה. התרגול יאפשר לכם להבחין בהתפתחות של התינוק וביכולות החדשות שלו. בעזרת התרגול תוכלו גם לחזק את הקשר עם התינוק ולנסוך בו תחושת ביטחון. נסו לשלב את התרגול בשעות שונות של היום, הכניסו את הפעילויות לשגרה ואל תתביישו לבקש עזרה מבני זוג או משפחה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.