5,000 משפחות חרדיות ממתינות

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כבל: אם הממשלה לא תפעל בקרוב להסדיר את קבוצות הרכישה נגרום לה לפעול
היו"ר כבל אמר את הדברים בדיון שיזם בעקבות פרשת ענבל אור בו עלו סיפורים קשים על קבוצות הרכישה; נתן רוזנבלט, שרכש דירה לפני 9 שנים ועדיין לא קיבל אותה אמר כי במגזר החרדי יש עוד 5,000 משפחות דומות; רון עובדיה שרכש דירה במעלות: השרטוטים שהראו לי היו של דירה בחריש { קבוצות הרכישה}

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, התכנסה היום ביוזמת היו"ר לדיון מיוחד בקבוצות הרכישה הנדל"ניות, על רקע פרשת ענבל אור והחשש לפגיעה בציבור.

היו"ר כבל פתח את הדיון ואמר כי מטרת הדיון היא לבחון, בעקבות פרשת ענבל אור, האם הכללים הקיימים המאפשרים הפעלת קבוצות רכישה מחייבים ריענון או שיפור, כדי למנוע מצב שאנשים נשארים בלי כספם ובלי קורת גג.

הוא הוסיף כי בכוונת הוועדה גם לבחון האם קבוצות הרכישה מקיימות את ההבטחה ואכן מאפשרות לציבור לרכוש דירות במחירים זולים יותר לעומת פרויקטים דומים. בישיבה הופיעו גם נפגעי קבוצות רכישה שסיפרו סיפורים קשים על שיטות השיווק והדרך שבא מצאו עצמם משלמים ולא מקבלים דבר בתמורה. אחד המשתתפים בדיון, נתן רוזנבלט, סיפר כי כבר 9 שנים הוא מחכה לדירה וכי במגזר החרדי יש עוד 5,000 משפחות דומות. לדיון הוזמנה גם ענבל אור ומשרד רואי החשבון שלה, שטיינמץ עמינח, אך הם בחרו שלא להגיע.

ח"כ יעקב פרי אמר כי כשבאים להסדיר את הנושא צריך לוודא שלא שופכים את התינוק עם המים, כך שקבוצות הרכישה יישארו אטרקטיביות מבחינה כלכלית.

עם זאת הוא הוסיף כי "רגולציה תביא להתייקרות, אך אם הרוכשים יקבלו יותר ודאות יש לכך ערך". ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי "הכתובת הייתה על הקיר והרשלנות היא של המדינה. אחרי פרשת ענבל אור יש את פרשת אדמה וזה לא קשה לחזות את העתיד ואת הפרשה הבאה והממשלה הייתה צריכה לשים את האצבע בסכר הרבה קודם". ח"כ יוסי יונה אמר כי תפקידה של המדינה להושיט יד לנפגעים ולחלץ אותם מהמכה הכלכלית הכואבת שהם קיבלו. ח"כ דב חנין אמר כי חייבים רגולציה הרבה יותר מהודקת על קבוצות הרכישה בפרט ובתחום הדיור בכלל.

יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, אמר כי "האירוע של ענבל אור הוא תמרור אדום המחייב פעולה. מתווך צריך לעבור מבחנים ולקבל רישיון לפני שהוא מוכר דירה, אבל אדם שרוצה לארגן קבוצות רכישה יכול פשוט לקום בבוקר ולעשות את זה בלי שום רגולציה", אמר. הוא ציין כי הלשכה ניסחה הצעת חוק יחד עם ח"כ אלי כהן והוסיף כי לא צריך להרוס את התחום אלא להסדיר אותו. לוטם אזולאי, המייצג רוכשים מפרויקט שדרות הילד ברמת גן של ענבל אור, אמר כי למעשה לפני 3 שנים מכרו לו אוויר. "אם עורכי הדין היו עושים את העבודה שלהם זה לא היה קורה", אמר. הוא אף סיפר כי בפרויקט יש שתי דירות עם הערות אזהרה כפולות ובעיות נוספות. עו"ד נוה אמר בתגובה כי "לפי מה שאתה מתאר היא רימתה אתכם וזה מעשה פלילי".

מארגן קבוצות הרכישה רוני מאנה הוסיף כי הפרסומים על דירת 4 חדרים ברמת גן במחיר של 1.3 מיליון שקל הם מנותקים מהמציאות. לדבריו, יש אין סוף נוכלויות אבל כשעושים קבוצת רכישה בצורה נכונה אין תלונות. סגנית נשיא לשכת רואי החשבון, רו"ח איריס שטרק, אמרה כי "חובת הכנסת להבהיר לציבור שקבוצות רכישה לא מתאימות למי שרוכש דירה ראשונה, שכן אין ודאות למועד המסירה ולמחיר ויש מחיר לסיכון". ח"כ רויטל סויד אמרה כי צריך לתת ערבויות בנקאיות לקבוצות רכישה והוסיפה כי כנראה שיש עוד סיפורים בדרך שצריך למנוע. מאנה הגיב על כך ואמר כי נוכלויות אי אפשר למנוע ולתת ערבות מכר זה לסגור קבוצות רכישה, הוא אף רמז שהמקרה של ענבל אור הוא לא האחרון. היו"ר כבל אמר בתגובה כי חייבים לייצר בידי הלקוחות כלים להתגונן ולדעת מה צריך לעשות לפני שרוכשים דירה – כמו עשרת הדיברות לרוכש שמגיע לעשות את העסקה המשמעותית ביותר בחייו. היזם נחשון קיוויתי אמר כי הרגולציה לא צריכה להיות על השיטה אלא על המארגן, כך שלא כל אחד יוכל לקום בבוקר ולארגן קבוצות רכישה. ח"כ נאוה בוקר ציינה כי הגישה הצעת חוק בעניין כבר לפני חודש וחצי, לפיה המארגן ישא באחריות כלפי החברים, כולל מחויבות למועד מסירה וערבות לכספם. קיוויתי אמר בתגובה כי אז המארגן הופך להיות לקבלן.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

נתן רוזנבלט, שרכש דירה בבית שמש באמצעות עמותה לפני 9 שנים, סיפר כי הוא עדיין לא קיבל את הדירה ואיתו בקבוצה יש עוד 300 משפחות. לדבריו, במגזר החרדי מדובר ביותר מ-5,000 משפחות שלא קיבלו דירות שרכשו. הוא אף סיפר כי החתימו אותו על חוזה שלא מאפשר לו לתבוע אף אחד. "למדתי משפטים 4.5 שנים ומעולם לא היה שיעור אחד על קבוצות רכישה, לא כשלמדנו מקרקעין, דיני חוזים או כל דבר אחר. עורכי דין נופלים בזה כי הם לא למדו את זה. פה זה לא בית משפט וגם לא בית תמחוי שיעזור לנו בנפילות, אבל זה בית מחוקקים שיעזור לנו לשנות כדי שזה יסתיים במספר הזה ולא נגיע לעשרות אלפים", אמר. רון עובדיה, שרכש דירה לפני שלוש שנים וחצי במעלות, סיפר שהוא עדיין לא יודע מה קורה עם הפרויקט. "הגעתי בשעות הערב לרב הקהילה של מעלות שהוא היזם, ועכשיו הוא רב עם כולם", סיפר. לדבריו, הובטח לו בית חלומות של 5 חדרים ב-700 אלף שקל והשרטוטים שהראו לו היו בכלל של בית בחריש והחתימה על החוזה הייתה תחת לחץ. היו"ר כבל שאל אם עובדיה קיבל אסמכתה לכסף ששילם ועובדיה השיב כי האסמכתה הייתה הבטחה בעל פה. "נכון, אנחנו פראיירים, אבל מגיעה לנו הגנה", אמר.

משנה למנכ"ל התאחדות בני הארץ, אמיר הלר, אמר כי ההתאחדות פנתה לכל הרשויות המקומיות ולא נענתה. "פנינו פעמיים לרשות לניירות ערך והם ענו לנו שהם הגיעו למסקנה שלא צריך לפקח על זה. פנינו לרשות להגנת הצרכן ואמרנו שהפרסומים של מכירת דירה זה בלוף והמחיר הוא בלוף ואמרו לנו שבסוף המוצר הוא דירה לכן הם לא רואים בעיה בפרסום. אמרנו שזה בסך הכל תיווך בעסקת מקרקעין ואמרו לנו שנביא מקרים ספציפיים ובסוף אין פיקוח. לא צריך לחכות להצעות חוק אפשר כבר עכשיו להתחיל לפקח על קבוצות רכישה", אמר. ח"כ אלי כהן התייחס להצעת החוק שגובשה יחד עם לשכת עורכי הדין ואמר כי הכוונה היא לאפשר קבוצות רכישה אך לדאוג לשמור על כספי הרוכשים.

נציגת משרד המשפטים הזכירה כי שרת המשפטים, איילת שקד, הורתה על הקמת צוות בין משרדי בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד ארז קמיניץ, בו יהיו חברים גם נציגי רשות המסים, האוצר, בנק ישראל ועוד. הצוות יבחן בין היתר את הצעת החוק של ח"כ כהן ונקודת המוצא של משרד המשפטים היא שלא צריך להרוג את תחום קבוצות הרכישה אלא רק להוציא ממנו את הגורמים הבעייתיים. היזם נחשון קיוויתי העיר כי אם חוק המאכרים לא יושלם בקרוב הסיפורים הבאים יתרחשו בפרויקטים של התחדשות עירונית וחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה (תמ"א 38).

היו"ר כבל סיכם ואמר כי בכוונתו לבחון את לוח הזמנים לעבודת הצוות הבין משרדי. הוא אף תבע מהממשלה, עוד לפני שתתקדם החקיקה, לצאת בקמפיין שיסביר לאנשים מהם 10 הדיברות לרכישת דירה. "צריך שתיקבע מפת דרכים לרוכש דירה ולמשתתף בקבוצת רכישה וזו חובתם של משרדי הבינוי והשיכון המשפטים והממשלה בכלל", אמר. באשר למגזר החרדי אמר היו"ר כבל כי הוא ייפגש עם חברי הכנסת החרדים כדי לבדוק כיצד ניתן לטפל בבעיות שעלו בדיון. "כיו"ר הוועדה אני הולך להוביל להסדרת הנושא, ואם הממשלה לא תשנס מותניים ותפעל לאלתר נגרום לה לפעול עוד בכנס הקיץ הנוכחי", אמר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.