צה"ל: 55 חיילים נהרגו ב-2017

גורם צבאי: "ב-2017 נוספו למספר החללים 55 חיילים, בקבע, בסדיר ובמילואים: 7 נפלו בפעילות מבצעית או בפח"ע, 2 בתאונות מבצעיות, 4 בתאונות דרכים צבאיות"

55 חיילים נהרגו בשנה האזרחית החולפת, 2017, כך אמר הערב ל'אקטואליק' בכיר באכ"א – אגף כוח אדם של צה"ל.

לדברי הגורם, "ב-2017 נוספו למספר החללים 55 חיילים, בקבע, בסדיר ובמילואים: 7 נפלו בפעילות מבצעית או בפח"ע, 16 מצאו את מותם באירועים שבהם עלה חשד לאובדנות, 9 נפטרו בשל בעיה רפואית, 2 בתאונות מבצעיות, 4 בתאונות דרכים צבאיות, 8 בתאונות דרכים אזרחיות ו-9 נוספים בתאונות מסוג אחר – דוגמת פליטת כדור, אימונים ועוד".

עם זאת, "פילוח הנתונים עשוי להשתנות, בגלל חקירות שעדיין מתנהלות – בעיקר סביב אירועי אובדנות".

בשנת 2017 אירעו כאמור 16 מקרים של אובדנות, שבהם מצאו את מותם 13 חיילים סדיר, 2 קצינים וחייל במילואים. "מדובר במספר יציב, נמוך מאוד ביחס לעשור האחרון", אמר הגורם.

מנתונים שהגיעו ל'אקטואליק' עולה כי בשנות ה-90 היו כ-30 -40 התאבדויות בשנה, אך מאז שנת 2006 שבה החלה תכנית מיוחדת למניעת התאבדויות, נרשמה ירידה של יותר מ-50 אחוז. זאת, למרות שהצבא הולך וגדל כל העת בכמות החיילים.

הרוב המכריע של ההתאבדויות, כך נמצא, אירע במהלך השירות ולא בהכנות. רוב החיילים היו גברים. בניגוד לעבר, החיילים המתאבדים של 2017 אין חריגה בקרב ציבורים מיוחדים, דוגמת עולים חדשים.

לאחר כל התאבדות נפתחת חקירת מצ"ח, לצד ועדות בראשות אלוף ואלו ודקות את ההליכים ומביאות את המסקנות לוועדה שבראשה עומד רמ"ט אכ"א. במקביל מבוצעת גם הפקת לקחים ועוד.

הצבא גם מקיים "פורום חשיבה אזרחי" למניעת אובדנות עם בתי חולים פסיכיאטרים ופסיכולוגיים.

עיקרי שיטת הטיפול כיום היא שימוש מושכל בנשק וצמצום הגישה אליו במידת הצורך.

בצה"ל מתהדרים גם ב"העברת מידע בין מטפלים ליחידות. בנוסף, הרחבנו את המענה לפניות הציבור ל-24 שעות ביממה. אנו מכוונים את מי שחש בעצמו או בחבריו נטיות אובדניות לפנות לשם".

כחלק מהמלחמה בהתאבדויות, בצה"ל לא שוקטים על השמרים ומכשירים קצינים ומפקדים, בעיקר לזיהוי מוקדם ככל הניתן של סימני מצוקה. יש גם תכנית ענפה למעורבות קב"נים ביחידות עצמם, כדי שהחיילים ירגישו יותר בנוח לגשת אליהם. בימים אלה משיקים לראשונה דגשים מתחקירים עבור המפקדים – סוג של עשה ואל תעשה".

אבל הנתון המפתיע ביותר בנושא זה: "שיעור המתאבדים בצה"ל הוא הנמוך ביותר בהשוואה לכל הצבאות הזרים. שיעור ההתאבדויות בצבאות גבוה בדרך-כלל פי 2 מאשר באוכלוסייה הכללית, ובישראל זה לא כך".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.