75 לליל הבדולח: הוקם הכשר "בד"ץ ברלין

מערכת הכשרות החדשה תפעל להכשיר בתי מלון ומסעדות ותשמש את יהודי ברלין. רב הקהילה הגר"י טייכטל: ליל הבדולח היה נקודת שפל. הקמת מערכת כשרות היא נקודה של גאות בהיסטוריית הקהילה. עם ישראל חי!

לרגל יום השנה ה-75 ל'ליל הבדולח' שחל בסוף השבוע הזה, הוחלט בבית הדין 'מחזיקי הדת' בברלין על הקמתה של מערכת כשרות מקומית שתשרת את יהודי ברלין. מערכת הכשרות תפעל תחת בית הדין הרבני, ותכונה 'בית דין ברלין'. הרה"ג יהודה טייכטל שליט"א, מרבני הקהילה היהודית וחבר בית הדין, אומר כי "ליל הבדולח היה אחד מנקודות השפל בהיסטוריה של הקהילה היהודית, מבחינה קיומית ומבחינה רוחנית. הקמתה של מערכת כשרות, שהיא סוג של מותרות שמרשות לעצמן קהילות מבוססות, היא ללא ספק אחת מנקודות הגאות של הקהילה. או בשלוש מילים: עם ישראל חי!".

כמרכז תעשייתי עולמי וכיצרנית המזון והמשקאות המובילה באיחוד האירופי, גרמניה היוותה עד היום יעד עבור מערכות כשרות, מתוכה ומחוצה לה, שפעלו בכדי להכשיר מפעלי מזון בעיקר לצרכי ייצוא. בניגוד למצב זה, שהיה קיים עד כה, מערכת הכשרות החדשה שמוקמת בימים אלה תכוון בעיקר פנימה, אל תוך גרמניה, ותשמש לצרכי הקהילה היהודית המקומית שנמצאת במגמת גדילה, הן בעקבות המהגרים הרבים ממדינות חבר העמים לשעבר והן בעקבות . על פי תכנית ההקמה, תפעל מערכת הכשרות – 'בין דין ברלין' – להכשיר מסעדות, בתי מלון, ומפעלים שמוצריהם מגיעים לקהילה היהודית בגרמניה. הראשון שבהם, Lemberg Kaviar, המייצר דגים מעושנים, חתם בימים האחרונים להכשרת כמה מפסי הייצור שלו.

בחודשים האחרונים, לצורך הקמת מערכת הכשרות, בנו רבני בית הדין הרבני 'מחזיקי הדת' נהלי כשרות מסודרים אשר יחייבו את בעלי עסקי המזון שירצו לקבל את ההכשר. נהלי הכשרות סודרו לפי תחומים ויהיו שקופים וגלויים לכל. "הרעיון הוא לייצר מערכת כשרות מקצועית מאוד, שנותנת את השירות הטוב ביותר למי שרוצים להצטרף אליה מחד, ונושאת במלוא האחריות עבור לקוחות הקצה במונחים של רמת הכשרות מאידך" מסביר ר' אברהם גולובצ'וב, מזכיר בית הדין.

בית הדין הרבני 'מחזיקי הדת' בברלין הוקם לפני כשנתיים על ידי הרה"ג יהודה טייכטל שליט"א, מרבני הקהילה היהודית בברלין ומי שמשמש בעצמו כחבר בבית דין. בית הדין עומד לשירותם של יהודי גרמניה בכלל ויהודי ברלין בפרט ועוסק, בין היתר, בדיני ממונות, בדיני אישות, בבירורי יהדות, ועוד. חברי בית הדין הם שניים מבכירי הדיינים באירופה, הגאון הרב יעקב דוד שמאהל שליט"א, דיין דק"ק 'שומרי הדת' באנטוורפן, בלגיה, והגאון הרב פנחס פדווא שליט"א, רב הקהילה החרדית ק"ק 'עץ חיים' באמסטרדם, הולנד.

צילום: Jüdisches Bildungszentrum

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ברור לי כחמה ודבר פשוט לכולם, שכדי לקיים בנו חכמי ישראל, אנו צריכים להפסיק להפריע לגדולי ישראל מלימוד התורה שלהם, ובפרט מהפאליטיק של הבחירות, שבענין זה העסקנים מקיימים "פני הדור כפני הכלב" שמעתי פעם הסבר נפלא: הכלב תמיד רץ לפני אדונו אך מסתכל אחורה לאן פניו מכוונות, כך הם העסקנים- המנהיגים של הדור האחרון הזה. חז"ל אומרים, "עשה לך רב" לא אמרו "עשה לך עסקן" שקרן חומד ממון וכבוד וכו' ועל העסקנים האלו שהם מבני קרח אמר דוד המלך "אין אלוקים לנגד עיניו".

  לזכור שכתוב "ד' יבקש את נרדף" .

  תעשו העתק הדבק ותראו שהתפרסם מאמר של הרב שטיינמן בכיכר השבת שבו הרב שליט"א אומר, שהוא לעולם לא זרק בן ישיבה, ועכשיו רוצים לזרוק אלפים? ברור שזה טריק מהעסקנים מבני ברק (חבירי הערב רב) ולא ח"ו הרבנים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. יש גוף כשרות ותיק בברלין!!
  זה שהרב טייכטל מנסה לדחוק את רגליו של הרה"ג הרב יצחק ארנברג שהוא רבה של ברלין במשך יותר מ20 שנה, זה לא אומר שאין גוף כשרות קיים! נא בדקו את הנושא לפני שאתם נותנים במה לכל אחד שמנסה להשתלט….

  אביגיל |
  הגב