75 שנה לליל הבדולח- "החיבור של היהודים בגרמניה לשורשיהם הוא המענה הראוי ביותר לחושך"- הרב הראשי, הגר"ד לאו בגרמניה

 

הרב הראשי הרה"ג דוד לאו, התארח ביום שישי, בגרמניה, אליה הגיע לציון 75 שנה לליל הבדולח וכך אמר בראיון לתקשורת הגרמנית: "החיבור של היהודים בגרמניה לשורשיהם הוא המענה הראוי ביותר לחושך ששרר כאן לפני 75 שנה"

פתיחת האירועים במעמד הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, התרחש בבית הספר היהודי בברלין, ביום שישי, שם פתחו את שרשרת אירועי הזיכרון לציון יום השנה ה-75 לליל הבדולח, שחל הערב.

הרב הראשי, יחד עם הרה"ג יהודה טייכטל, מרבני הקהילה בברלין, הדליקו בבית הספר 6 נרות זיכרון לזכר ששת מיליוני היהודים שנרצחו בשואה, ונשא יחד עם התלמידים את תפילת 'שמע ישראל' לזכר הנספים.

בדברים המרגשים שנשא בפני התלמידים הדגיש הרב את חשיבותו של החינוך היהודי בגרמניה.

הרב לאו הדגיש בדבריו, כי "האדם דומה לעץ. כמו שעץ צריך שורשים עמוקים באדמה, גם אדם צריך שורשים עמוקים. יש לנו, היהודים, שורשים עמוקים. עליכם לשמוח שיש לכם איפה ללמוד על שורשיכם".

בית הספר בו ביקר הרב הוא בית הספר היהודי הדתי הראשון שהוקם בגרמניה מאז מלחמת העולם השנייה. בית הספר נפתח בשנת 2005 ולומדים בו כיום כ-160 תלמידים. מבנה בית הספר שימש במהלך מלחמת העולם כמטה של המשטר הנאצי.

ילדי בית הספר קידמו את פני משלחת הרב – שכללה, בין היתר, את רעייתו של הרב הראשי, הרבנית ציפורה, ואת מנכ"ל הרבנות הראשית, מר עודד וינר – בשירת 'הבאנו שלום עליכם' בגרמנית ובעברית.

בתום הטקס הרשמי מסר הרב הראשי שיעור בפרשת השבוע באחת מכיתות בית הספר.

משם פנתה המשלחת אל אנדרטת הזיכרון ברציף 17 של תחנת הרכבת גרונוולד בברלין, ואליהם הצטרפה אל המשלחת פמלייתו של רמטכ"ל צבא הגנה לישראל רב אלוף בני גנץ.

במקום נישאו תפילות לזכר ששת המיליונים שנספרו בשואה על ידי הרב הראשי לישראל הגר"ד לאו, ורבני הקהילה היהודית בברלין, הגר"י טייכטל והגר"י אהרנברג. רב אלוף גנץ נשא במקום דברים לזכר הנספים.

רציף 17 בתחנת הרכבת גרונוולד שימש אחת הנקודות המרכזיות דרכן גורשו יהודי ברלין אל גטאות לודז', ורשה, וריגה, ומאוחר יותר ישירות אל מחנות הריכות אושוויץ וטרזין. הרציף משמש כיום כאתר הנצחה.

 

הרמטכל גנץ הרב הראשי ורבני הקהילה 2 הרמטכל גנץ הרב הראשי ורבני הקהילה בברלין רב הקהילה הרב טייכטל נושא תפילה ברציף 17 שלט הכוונה לרציף 17 בתחנת הרכבת גרונוולד הרב הראשי נושא יחד עם הנוכחים את תפילת שמע ישראל
אחת-מתלמידות-בית-הספר-מדליקה-נר-לזכר-הנספים.jpg">אחת מתלמידות בית הספר מדליקה נר לזכר הנספים הרב הראשי יחד עם רב הקהילה בברלין מדליק את אחד מששת הנרות לזכר נספי השואה הרב הראשי נושא דברים בפני התלמידים

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. גם בברלין מנסה, כנראה, שליח חב"ד להשתלט על הרבנות. ואילו, הרב הרשמי עסוק בעשיה מבורכת ולא מיחצן את עצמו….

  אביגיל |
  הגב
 2. שכחתם לציין שהרב הראשי של ברלין הוא הגאון הרב יצחק ארנברג!
  ואילו הרב טייכטל הוא שליח חב"ד.

  אא |
  הגב
 3. ברור כחמה ודבר פשוט, שכדי לקיים בנו חכמי ישראל, אנו צריכים להפסיק להפריע לגדולי ישראל מלימוד התורה שלהם, ובפרט מהפאליטיק של הבחירות, שבענין זה העסקנים מקיימים "פני הדור כפני הכלב" שמעתי פעם הסבר נפלא: הכלב תמיד רץ לפני אדונו אך מסתכל אחורה לאן פניו מכוונות, כך הם העסקנים-המנהיגים של הדור האחרון הזה. חז"ל אומרים, "עשה לך רב" לא עשה לך עסקן שקרן חומד ממון וכבוד וכו' ועל העסקנים האלו שהם מבני קרח אמר דוד המלך "אין אלוקים לנגד עיניו".
  לזכור שכתוב ד' יבקש את נרדף.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. ככה נראית אשתו של הרב הראשי? בושה!!! קצת צניעות לא תזיק

  VVTSNU,R |
  הגב
 5. אתם מתביישים לכתוב שרב טיכטל הוא שליח חב"ד ובית הספר של חב"ד?

  גימפל |
  הגב