88 הרחקות לצמיתות של תלמידים מבית הספר בשנת תשע"ז

14% מורחקים מהמגזר החרדי

על פי דיווח של משרד החינוך לוועדת החינוך של הכנסת, בשנת תשע"ז הורחקו לצמיתות 88 תלמידים מבתי הספר, בגין 56 הרחקות הוגש ערר, 40 עררים התקבלו ו-16 ערעורים לא התקבלו. נסיבת הרחקה יחידה מתמקדת לרוב בהפרות משמעת חמורות ואי קבלת סמכות; ואח"כ בסדר יורד – בעיות חמורות של ביקור סדיר; מעורבת במעשי אלימות חמורים ושימוש או סחר בסמים, כאשר מעורבות במעשי אלימות ואלימות כלפי אנשי הצוות החינוכי גם מתלווה לביות נוספות.

81% מהתלמידים המורחקים הם בנים, ו- 19% בנות. במגזר היהודי: 86% מהפיקוח הממלכתי; אין מורחקים מהפיקוח הממלכתי דתי ו-14% מורחקים מהמגזר החרדי והערבי. רוב המורחקים (69%) הם מהחטיבה העליונה בכיתות י' עד יב', 30% בכיתות חטיבת הביניים ותלמיד אחד מבית ספר יסודי.

75% מסך כל המורחקים לומדים במסגרת חינוכית ואילו 25% מהם נשרו והם נמצאים תחת מעקב של קציני ביקור סדיר.

הילה סגל, ממונה על מניעת אלימות מטעם משרד החינוך אמרה בישיבה כי 40 עררים התקבלו והתלמיד חזר למסגרת החינוכית. "מנהלי בתי הספר למדו את הנהלים בצורה מאוד מאוד ברורה ולא מבקשים הרחקה לצמיתות אלא אם כן ישנן בעיות קשות". הסיבה לקבלת העררים לדבריה היא בעיקר בעקבות התחייבות של התלמיד ומשפחתו לקבל טיפול שמאפשר את חזרתו למוסד החינוכי.

יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי ביקש ממשרד החינוך לכלול בשנה הבאה גם פילוח על תלמידים משולבים בחינוך הרגיל במטרה לבדוק כמה תלמידים שזכאים לשילוב הורחקו מבתי הספר בעקבות בעיות משמעת.

עו"ד רויטל לן כהן, מקואליציית הורים למען ילדים מיוחדים אמרה ש"ישנם תלמידים בשילוב שלא מצליחים לקבל את המענים המתאימים בתוך המסגרת החינוכית, ובסופו של דבר חלקם מתוך תסכול מוציאים את זה בצורה פיזית ולכן מרחיקים אותם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.