90 שנה לבני ברק (תמונות)

מעמד רב-משתתפים ורב-רגש לציון יום השנה התשעים לעליית קבוצת הראשונים , התקיים במרכז הפיס הקהילתי שברחוב ירושלים,

מעמד רב-משתתפים ורב-רגש לציון יום השנה התשעים לעליית קבוצת הראשונים , בראשותו של המייסד וראש העירייה הראשון, רבי יצחק גרשטנקורן ז"ל, על אדמות טרשים וסלעים להקמת היישוב החרדי בני ברק, התקיים במרכז הפיס הקהילתי שברחוב ירושלים, כאשר האירוע חולק לשני חלקים – בחלקו הראשון בהשתתפות שרים, ח"כים, מנכ"לים במשרדים ממשלתיים וחברות גדולות במשק ואישי ציבור, ובחלקו השני – במעמד גדולי תורה, רבנים ידועים, מנהלי ארגונים ועמותות ונציגים מכל קצווי הציבור התורני.

EDT_3958 EDT_3673 111 (29) (1)

הרב חנוך זייברט, ראש העיר, שהביא את ברכת העירייה ותושבי העיר לאירוע המרשים, עמד בראשית דבריו על פעולתם של ראשוני בני ברק, שבתקופה שבין שתי מלחמות העולם, למרות היותם מבוססים כלכלית בוורשא, בירת פולין העדיפו לנטוש את הכל מאחורי גוום ולעלות להתיישב באדמות הכפר הערבי איבן-ברק ולשאת בכל הקשיים והייסורים, ובלבד שיזכו להעמיד על תילה עיר לתפארת , המונה 182,000 תושבים כן-ירבו, העשירית בגודלה בין ערי הארץ והיותה מטרופולין עולמי לתורה, לחסידות, לחסד וליצירת מופת. ראש העיר הזכיר את המהפכה בעיר שחוללו גדולי ישראל, ובהם מרן החזון אי"ש זצוק"ל וכ"ק מרן האדמו"ר ה"אמרי חיים" מויז'ניץ זצוק"ל.

הרב חנוך זייברט הדגיש, כי לצד פעילות המופת של המייסד וראשוני היישוב, חובתנו גם להעלות את פעלם של ראשי העיר לדורותיהם שנשאו על כתפם משא כבד לביסוס העיר, לפיתוחה ולמינופה, ובהם הרב משה אירנשטיין שיזם את תכנית הפיתוח המרשימה של מגדלי המשרדים בצפון העיר לביסוסה הכלכלי של העירייה; הרב יששכר פרנקנטהל, שפעל רבות לאיזון התקציב העירוני; ח"כ הרב יעקב אשר שפיתח את תחומי הבינוי באזור התעשייתי והרב אברהם רובינשטיין, כיום מ"מ רה"ע, שהותיר חותם חיובי ביותר בתקופת עמידתו בראשות העיר, למרות היותה קצרה יחסית.

ח"כ הרב יעקב ליצמן, שסייע רבות לעירייה בהיותו יו"ר ועדת הכספים של הכנסת וסגן שר הבריאות, עמד על יחודיותה ומקוריותה של העיר ברחבי העולם היהודי כולו ועל הפעילות העירונית הנרחבת, וכיום בראשותו של הרב חנוך זייברט, לביסוס משקה הכלכלי של העיריה באופן מרשים ביותר.

ח"כ הרב אריה דרעי, יו"ר סיעת ש"ס, שהעלה זכרונות מתקופת ילדותו, כשעלה ארצה ממרוקו ומצא בבני ברק אות ומופת ליהדות אמיתית המקרינה אורה על כל יושביה ועל כל באיה והוסיף, כי לא ישכח את השבת הראשונה בעיר, כאשר נכח ב"טיש" של כ"ק מרן בעל ה"אמרי חיים" מויז'ניץ זצוק"ל ואת הרושם מהמקום באופן שלא יימחה.

מר גדעון סער, שר הפנים, שזה לו הביקור הרשמי השלישי בעיר תוך שנה אחת, שציין את יחודיותה, שכדאי לערים רבות ללמוד מהאווירה המיוחדת שבעיר ומהנהגתם המופתית של ילדיה, עמד בדבריו גם על פעילותה המעולה של המערכת העירונית, בראשותו של הרב חנוך זייברט, ראש העיר, שלא חוסכת במאמצים, שאכן זכו להצלחה מירבית, לקידום ענייני העיר לרווחת תושביה, והודיע כי לרגל שנת ה-90 לעיר הוא שמח לאשר תקציב פיתוח מיחד לגינות ולגני שעשועים באזורים שונים של העיר. בתום דבריו, העניקו רה"ע, מ"מ רה"ע וסגני רה"ע תעודת הוקרה לשר על גישתו האוהדת לעירייה בתחומים רבים ומגוונים.

הרב חנניה צ'ולק, יו"ר אגודת "עזר מציון", בעלת פעילות החסד בהיקפים מיוחדים,  ציין בדבריו הנרגשים את עולם החסד היחודי של העיר, כאשר פועלים בה מאות ארגוני חסד וגמ"חים, ודי אם נוטלים את ספר הטלפונים המקומי והעמודים הרבים שבו לנושאי הגמ"חים, כדי להיווכח שאין רחוב וכמעט שאין בית בו לא פועלים גמ"חים לסיוע הדדי ולאהבת החסד.

 

סיפור אישי, מרתק ומרגש, על פעילותה המבורכת של עיריית בני ברק בקרב בני הנוער השמיע הרב ישעיהו מושקוביץ, שסיפר על העבודה היחודית של העירייה, לנוכח גלים של הסתה בקרב הדור הצעיר, ולעומת זאת, המאמצים של העובדים העירוניים שהביאו להצלחה מירבית ולשינוי חיובי ביותר.

באירוע גם הוצגה מצגת, שבה רואיינו אישים שונים כנשיא המדינה, שרים, מנכ"לים ומנהלי החברות הגדולות במשק שעמדו על המאמצים הגדולים והתוצאות המרשימות של עיריית בני ברק בתחומי התקציב והעשיה. הטכס לווה בהופעתה של מקהלת הילדים "פרחי בני ברק", שליד המרכז העירוני לנוער ולמשפחה, בניצוחו של הסופר החרדי הידוע הרב חיים ולדר, שגם חיבר והלחין שיר מיוחד לשנת התשעים לבני ברק.

לרגל שנת ה-90 הופק לוגו חדש לעירייה, שהביע את שילוב חזון הראשונים עם פעילות האחרונים, כאשר הלוגו מבוסס על שימור בניין הראשונים שבלוגו הקודם עם הדגשת עולם גדוש ותוסס, כולל ישיבות ומוסדות תורה וחסד ופעילות עסקית ומשרדית בהיקפים מרשימים במגדלים בני עשרות קומות בצפון העיר.

האירוע נפתח בדבריו של אברהם טננבוים, מזכיר העירייה ודוברה שהדגיש כי מעמד זה אינו רק חגיגה לעיר בני ברק, אלא לעולם היהודי כולו ששואב תורה, חסידות ומוסר מהעיר, שכן העיר התברכה בגדולי תורה וחסידות עם ישיבות וכוללי אברכים מפוארים שמקרינים על עולם התורה בכללותו. הוא גם שיבח את ארגון הכינוס בהיקף נרחב ומגוון ביותר, בעבודה מאומצת של לשכת רה"ע ולשכת מזכיר העירייה ודוברה ובתודה מיוחדת להרב ישראל דרנגר, רמ"ט רה"ע שעמד בראש האירוע.

אורחי הכבוד של האירוע היו הגאון רבי ישראל מאיר לאו שליט"א, רבה הראשי של העיר תל אביב והרב אלימלך פירר, יו"ר אגודת "עזרה למרפא", שחולל את המהפך הגדול בסיוע הרפואי והמענה לכל פניה.

הגאן רבי ישראל מאיר לאו ריתק את ציבור בדברים נרגשים על העיר ויחודיותה  כמעיין שוקק של תורה, חסידות וחסד לכל רחבי הארץ והעולם היהודי, כאשר כל אלו נובעים מציבור שמייחד כולו את ליבו לאבינו שבשמיים. הרב לאו הזכיר את לימודיו בישיבת פוניבז'  שבבני ברק, בראשותו של הגאון רבי יוסף כהנמן זצוק"ל, שהיה לא רק ראש ישיבה,  גדול ודגול, אלא שתלמידיו חשו בו כאב הדואג להם לכל פרט באהבה ובשמחה. הרב לאו גם סיפר על כ"ק מרן האדמו"ר ה"אמרי חיים"  מויז'ניץ זצוק"לשקרא בימים עברו ליהודים בתל אביב לרכוש דונם אדמה בבני ברק, כדי ליישבה לעיר של תורה וחסידות.

בחלקו השני של המעמד השתתפו גדולי הרבנים, כאשר ראשון הדוברים היה הגאון רבי משה יהודה לייב לנדא שליט"א, רב העיר, שהעלה זכרונות ממסירות נפשו של אביו הגאון רבי יעקב לנדא זצ"ל, רבה של בני ברק, שכיתת רגליו בסביבות העיר, כדי לפקח על העירוב, שראה בו בבת עיניו. הרב לנדא שליט"א העלה מדברי גדולי התורה שהדגישו את העיר בני ברק שיש בה שמירה מיוחדת, וכך היה בתקופות קודמות , כאשר שלחו אויבים טילים ופצצות לעבר ארצנו הקדושה.

הגאון רבי חיים ואזנר שליט"א, בנו של מרן פוסק הדור הגאון רבי שמואל הלוי ואזנר שליט"א, ראש ישיבת חכמי לובלין וחבר ביד"צ זכרון מאיר הביא בתחילת הכינוס את מכתב קדשו של אביו וברכתו לעיר התורה והחסידות, שהינה נזר תפארת לציבור היהודי כולו ואין אח ורע למעמדה בערים אחרות,  וזו זכותם הגדולה של המייסדים והראשונים.

הגאון רבי שמעון בעדני שליט"א, חבר מועצת חכמי התורה השמיע דברים נלהבים בזכותה היחודית של העיר, שכל פינה שבה מהווה מרכז ללימוד תורה בהתמדה ובמסירות, וזו סיבת החן הנסוך על פני יושביה, ובהם הילדים הרכים, המהווים את הדור העתידי לעולם הרוחני של כלל העם היהודי.

הגאון רבי יצחק זילברשטיין שליט"א, חבר מועצת גדולי התורה עמד על חשיבותה של העיר בני ברק בעיניהם של מרנן ורבנן שליט"א, מאז יסודה, שכן מאז הקמתה השקיעו ראשוניה, ממשיכיה וראשי העיר מאמצים מיוחדים להקמת מוסדות תורה ולאפשר ליושביה לקיים חיי תורה ומצוות כדבעי, בהקפדה על קלה כבחמורה, ובהם שימוש בחשמל בהתאם להוראת גדולי ישראל שליט"א.

 

תיאור מרתק על שנותיה הראשונות של העיר בני- ברק השמיע הרב יצחק מאיר, מילדיה הראשונים של העיר, לשעבר מנכ"ל "החינוך העצמאי" וראש העיר בעבר, שסיפר על מסירות –הנפש של הראשונים, שוויתרו על חיי עושר בפולין והגעה לארץ ישראל לשטחי קרקעות שנקראו "שער הרוחות", על שם הרוחות העזות שנשבו בין שבע הגבעות, שהעיר בנויה עליהן, וכך הרכוש הראשון של התושבים היה חמור לכל משפחה, כדי לשאת עליו בשר ומזון אחר מרמת-גן ומים מפרדס ערבי הסמוך.

הרב אברהם רובינשטיין, מ"מ רה"ע וראש העיר בעבר וממונה על תיק התכנון והבניה עמד על מקוריותה של העיר והנהגת ראשיה ברוח מרנן ורבנן גדולי ישראל ועל שיתוף הפעולה ההדוק עם הרב חנוך זייברט, ראש העיר, סגני רה"ע וחברי המועצה.

הרה"ג רבי אפריים לרנר שליט"א, ר"מ ומשפיע בקריית ויז'ניץ תיאר את בואו של כ"ק מרן האדמו"ר ה"אמרי חיים" לבני ברק בשנת ה'תש"ז לשבות בה והתקבלותו בהתלהבות ע"י תושבי העיר, ולאחר מכן החלטתו, לאחר היכורתו עם עיר התורה והחסידות "פה אשב כי איוויתיה", להקים בה את קריית –ויז'ניץ, שהינה, כיום, מלכות להפצת תורה וחסידות, ובכך הרחיבו את גבולות הקדושה של העיר לעבר אזורים שבתחילתם היו מנותקים ממרכזה של העיר, ועתה היא קרייה נאמנה בעלת צביון חסידי מובהק לשם ולתפארת.

הרב ירחמיאל בויאר, מ"מ רה"ע הדגיש בדבריו הנלהבים את היות העיר מרכז עולמי לתורה ולחסד, כאשר עיני כל הציבור נישאות אליה, וביחוד לגדולי התורה והחסידות השוכנים בה.

הרב אליהו דדון, סגן רה"ע וראש אגף החינוך סקר את מערכת החינוך בהתפתחותה המתמדת והמרשימה, שכן בעירייה זוכרים שדור העתיד מבוסס על הדור הצעיר שבתלמודי התורה והישיבות ועל בנות בתיה"ס החרדיים המתחנכות להכרת ערכו היחודי של בן התורה.

הרב יהודה מרמורשטיין, מנכ"ל "עלה" עמד בדבריו על הפעילות העירונית הברוכה והמרשימה בתחומי הרווחה והשירותים החברתיים והסיוע הדינמי, בראשותו של הרב חנוך זייברט, ראש העיר למערכות אלו. הוא הביא עימו לאירוע תלמיד "עלה", שהשמיע דברי ברכה לחגה של העיר, שריגשו את כלל היושבים.

בחלק המוזיקלי הופיעו גם הרה"ח ר' ליפא פישביין, מלחין חסידות מודז'יץ, שגם לו מלאו 90 שנה בימים אלו, ואף הלחין והשמיע שיר מיוחד לשנת ה-90 לבני ברק והחזן הידוע רבי ישראל גולדפריינד וילד הפלא ארי רייכמן שהשמיעו פרקי חזנות ושירה, ששולבו בקטעים לרגל האירוע.

במעמד הוקראו דברי ברכתו הנלהבים לעיר ולראש העיר של כ"ק מרן האדמו"ר מקאליב שליט"א לשנת התשעים של בני ברק, המטרופולין לתורה, לחסידות ולחסד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.