90 שנה לפרס: קלינטון בלייר ונתניהו בירכו: צפו בתמונות ובוידאו

נשיאים מכל העולם והצמרת המדינית התכנסה הערב בבניני האומה בירושלים לחגיגות יום הולדת ה-90 לשמעון פרס, חגיגות שלא מביישות את צפון קוריאה.

בחגיגה נכחו: ביל קלינטון, טוני בלייר, ברברה סטרייסנד, רוברט דה נירו, שרון סטון ואחרים.

פרס, נכנס לאולם כאשר באולם ישבו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומעברו השני קלינטון וסטרייסנד. "אני באמת נרגש לראות כאן הערב כל כך הרבה חברים וידידים שרבים מהם עמדו לצדי ואני עמדתי לצדם", אמר פרס וציין. "אני מעריך שבחרתם לחגוג יום הולדת של אדם שכל חטאו היה לגדול בעוד שנה. "אני חש במעמד זה אסיר תודה, משום שפרקי חיי שזורים עם סיפור הקמתה ובנייתה של מדינת ישראל, והוענקה לי זכות מופלאה לשרת את המדינה הזו, להשתתף בבניין כוחה, ולרדוף אחר השלום שהוא משאת נפשנו".

  לאחר מכן דיבר הנשיא לשעבר קלינטון שהתייחס בנאומו – על יחסיו של פרס עם ראש הממשלה נתניהו, ואמר כי "חיבקת הערב את האיש שניצח אותך פעם, אותו אדם הודה לך על ששלחת חיילים לאנטבה והודה לך על מה שאמרת על אחיו. אחד הדברים הגרועים בפוליטיקה האמריקנית של היום הוא שאפשר להפסיד בבחירות במפלגה שלך אם אתה אומר משהו נחמד על אדם במפלגה היריבה. שמענו מה ראש הממשלה אמר וראינו שמדינה הופכת למדינה גדולה כשאנשים שחלוקים ביניהם יודעים שהם עדיין אוהבים ורוצים את אותם דברים". קלינטון הוסיף: "הגיעו לכאן אנשים שאוהבים איתך, אנשים שמסכימים איתך וחולקים עליך. אנחנו התברכנו בכך שהכרנו אותך".

צילום: קובי גדעון, לע"מ

 על המסך, בירכו את פרס שורה של מנהיגים:  קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

 ראש הממשלה נתניהו עלה לנאום ובירך: "מזל טוב שמעון היקר". הוא סיפר כי "אנחנו נפגשים לעתים קרובות ומדברים על שלום וביטחון וכלכלה, ואחר כך לכאורה מסתיימת השיחה, אבל שמעון ממשיך לדבר על רובוטיקה, גנטיקה, חקר המוח, על כל דבר. שמעון, אתה מוכיח שאפשר להיות סקרן וצעיר בכל גיל. בדרך כלל ככל שאדם מתבגר הוא מסתכל אל העבר ואל המוכר, ואתה מסתכל תמיד אל העתיד".

נתניהו סיפר על פגישתו הראשונה עם פרס: "זה היה לפני 37 שנים, ביום שבו הבאנו למנוחות את אחי יוני ז"ל שנפל במבצע לחילוץ בני הערובה באנטבה באוגנדה ונשאת אז שמעון, נאום הספד שנגע ללבי וללב משפחתי ואני לא אשכח אותו כל חיי. אתה היית אז שר ביטחון, ויחד עם ראש הממשלה רבין ז"ל, קיבלת את אחת ההחלטות הנועזות בתולדות מדינת ישראל. להשיב את חטופינו לארץ מלבה של אפריקה ולזקוף את קומתה של מדינת ישראל בין האומות. שמעון, איזה שילוב של נחישות, אחריות ואומץ לב היה דרוש כדי לקבל החלטות כאלה. אותה נחישות ואותה אחריות ואותה תעוזה נדרשות גם היום כדי להבטיח שמדינת ישראל תחיה בביטחון ובשלום מול האתגרים החדשים סביבנו".

טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר ושליח הקוורטט למזרח התיכון, אמר: "התאספנו מכל פינה בעולם כדי לכבד ולהודות לאחד מהאנשים גדולים של דורנו, שאני מעריץ כמנהיג וכחבר. לנו יש את המלכה ולכם יש את שמעון".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.